kalkulatory podatkowe, kalkulator VAT, kalkulator płac, kilometrówka, ryczałt samochodowy
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 80 (1537) z dnia 4.10.2018

Różnice kursowe u ryczałtowca od sprzedaży internetowej

Podatnik prowadzi działalność gospodarczą, w której uzyskane przychody opodatkowuje tzw. ryczałtem ewidencjonowanym. W ramach firmy dokonuje sprzedaży towarów przez internet dla klientów zagranicznych. Należność za sprzedany towar otrzymuje w euro poprzez system pośredniczący w płatnościach. W dniu otrzymania zapłaty wystawia fakturę w euro i wysyła klientowi towar. Środki pieniężne przekazywane są z konta w systemie pośredniczącym na konto złotówkowe po przeliczeniu przez system z euro na PLN, ale dopiero w okresie późniejszym. Czy u podatnika powstają różnice kursowe?

Zgodnie z ogólną zasadą za datę powstania przychodu z działalności gospodarczej uważa się dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień wystawienia faktury albo uregulowania należności. W opisanej sytuacji podatnik najpierw otrzymuje zapłatę za towar i tego samego dnia wystawia fakturę, a dopiero później wysyła towar klientowi. Stąd w dniu otrzymania zapłaty na konto w systemie pośredniczącym w płatnościach i wystawienia faktury powstaje u niego przychód podatkowy, który podlega przeliczeniu na złote według kursu średniego walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski (NBP) z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu.

Z kolei do rozliczania różnic kursowych od uzyskanych przychodów tzw. ryczałtowcy stosują art. 24c ustawy o pdof. W myśl tego przepisu różnice kursowe powstają, gdy przychód należny wyrażony w walucie obcej po przeliczeniu na złote według kursu średniego ogłaszanego przez NBP będzie niższy (dodatnie różnice kursowe) lub wyższy (ujemne różnice kursowe) od przychodu otrzymanego, przeliczonego według faktycznie zastosowanego kursu waluty z dnia jego otrzymania. U ryczałtowców dodatnie różnice kursowe zwiększają przychody, a ujemne różnice kursowe zmniejszają przychody uzyskane w roku podatkowym, w którym różnice te powstały. Do wyceny otrzymanej zapłaty stosuje się art. 24c ust. 4 ustawy o pdof. Przepis ten stanowi, że przy obliczaniu różnic kursowych uwzględnia się kursy faktycznie zastosowane w przypadku sprzedaży lub kupna walut obcych oraz otrzymania należności lub zapłaty zobowiązań. W pozostałych przypadkach, a także gdy do otrzymanych należności lub zapłaty zobowiązań nie jest możliwe uwzględnienie faktycznie zastosowanego kursu waluty w danym dniu, stosuje się kurs średni ogłaszany przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego ten dzień.

W rozpatrywanym stanie faktycznym otrzymany przychód należy wycenić według kursu średniego NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień otrzymania zapłaty. Z uwagi na to, że podatnik w tym samym dniu uzyskał przychód ze sprzedaży i otrzymał z tego tytułu zapłatę, do przeliczenia przychodu należnego i otrzymanej zapłaty zastosowanie ma kurs średni euro ogłaszany przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego ten dzień. Dlatego u podatnika nie wystąpią różnice kursowe od uzyskanych przychodów.

W przypadku jednak, gdy środki zgromadzone w euro na koncie w systemie pośredniczącym w płatnościach zostają przeliczone na złote i przelane na konto złotówkowe mogą powstać u podatnika różnice kursowe od własnych środków pieniężnych, o których mowa w art. 24c ust. 2 pkt 3 i ust. 3 pkt 3 ustawy o pdof. Zgodnie z tym przepisem należy je rozpoznać, gdy wartość otrzymanych bądź nabytych środków lub wartości pieniężnych w walucie obcej w dniu ich wpływu jest niższa (dodatnie różnice kursowe) lub wyższa (ujemne różnice kursowe) od wartości tych środków lub wartości pieniężnych w dniu zapłaty lub innej formy wypływu tych środków lub wartości pieniężnych - według faktycznie zastosowanego kursu walut z tych dni. W tym przypadku także trzeba mieć na względzie art. 24c ust. 4 ustawy o pdof. Zatem do przeliczenia środków pieniężnych otrzymanych w walucie obcej jako zapłatę od klienta zagranicznego podatnik zastosuje kurs średni NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień ich otrzymania, natomiast wartość środków przelanych z konta w systemie płatności na konto złotówkowe podatnika - według kursu zastosowanego przez ten system. Wyceny wypływających z konta środków pieniężnych w walucie obcej podatnik powinien dokonać według jednej z metod stosowanych w rachunkowości, tj. metody FIFO (pierwsze przyszło - pierwsze wyszło), LIFO (ostatnie przyszło - pierwsze wyszło) lub kursów średnioważonych (przeciętnych). Wybranej metody wyceny nie można zmieniać w trakcie roku podatkowego.

"...fakt, że podatnik opodatkowany ryczałtem ewidencjonowanym nie uwzględnia różnic kursowych odnoszących się do ponoszonych kosztów, nie stoi na przeszkodzie rozpoznawaniu różnic kursowych od środków własnych. Różnice te zwiększają lub odpowiednio zmniejszają przychód i podlegają opodatkowaniu według stawki ryczałtu stosowanej przez podatnika. W przypadku gdy podatnik w ramach prowadzonej działalności gospodarczej uzyskuje przychody, do których mają zastosowanie różne stawki podatku zryczałtowanego - powstałe różnice kursowe od środków własnych należy wiązać z rodzajem przychodu, którego dotyczą".

Odpowiedź Ministerstwa Finansów z dnia 27 grudnia 2017 r. na zapytanie naszego Wydawnictwa

www.KalkulatoryPodatkowe.pl - Kalkulatory walutowe i różnic kursowych:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.PoradyPodatkowe.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

styczeń 2019
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
8
9
11
12
13
14
16
17
18
19
20
22
23
24
26
27
28
29
30
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rozliczanie podatku dochodowego, podatku VAT oraz innych podatków i opłat
Vademecum podatnika - podstawowe informacje dotyczące podatków
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.