Gazeta Podatkowa nr 80 (1537) z dnia 4.10.2018
Różnice kursowe u ryczałtowca od sprzedaży internetowej
Podatnik prowadzi działalność gospodarczą, w której uzyskane przychody opodatkowuje tzw. ryczałtem ewidencjonowanym. W ramach firmy dokonuje sprzedaży towarów przez internet dla klientów zagranicznych. Należność za sprzedany towar otrzymuje w euro poprzez system pośredniczący w płatnościach. W dniu otrzymania zapłaty wystawia fakturę w euro i wysyła klientowi towar. Środki pieniężne przekazywane są z konta w systemie pośredniczącym na konto złotówkowe po przeliczeniu przez system z euro na PLN, ale dopiero w okresie późniejszym. Czy u podatnika powstają różnice kursowe?
Zgodnie z ogólną zasadą za datę powstania przychodu z działalności gospodarczej uważa się dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień wystawienia faktury albo uregulowania należności. W opisanej sytuacji podatnik najpierw otrzymuje zapłatę za towar i tego samego dnia wystawia fakturę, a dopiero później wysyła towar klientowi. Stąd w dniu otrzymania zapłaty na konto w systemie pośredniczącym w płatnościach i wystawienia faktury powstaje u niego przychód podatkowy, który podlega przeliczeniu na złote według kursu średniego walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski (NBP) z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu.
Z kolei do rozliczania różnic kursowych od uzyskanych przychodów tzw. ryczałtowcy stosują art. 24c ustawy o pdof. W myśl tego przepisu różnice kursowe powstają, gdy przychód należny wyrażony w walucie obcej po przeliczeniu na złote według kursu średniego ogłaszanego przez NBP będzie niższy (dodatnie różnice kursowe) lub wyższy (ujemne różnice kursowe) od przychodu otrzymanego, przeliczonego według faktycznie zastosowanego kursu waluty z dnia jego otrzymania. U ryczałtowców dodatnie różnice kursowe zwiększają przychody, a ujemne różnice kursowe zmniejszają przychody uzyskane w roku podatkowym, w którym różnice te powstały. Do wyceny otrzymanej zapłaty stosuje się art. 24c ust. 4 ustawy o pdof. Przepis ten stanowi, że przy obliczaniu różnic kursowych uwzględnia się kursy faktycznie zastosowane w przypadku sprzedaży lub kupna walut obcych oraz otrzymania należności lub zapłaty zobowiązań. W pozostałych przypadkach, a także gdy do otrzymanych należności lub zapłaty zobowiązań nie jest możliwe uwzględnienie faktycznie zastosowanego kursu waluty w danym dniu, stosuje się kurs średni ogłaszany przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego ten dzień.
W rozpatrywanym stanie faktycznym otrzymany przychód należy wycenić według kursu średniego NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień otrzymania zapłaty. Z uwagi na to, że podatnik w tym samym dniu uzyskał przychód ze sprzedaży i otrzymał z tego tytułu zapłatę, do przeliczenia przychodu należnego i otrzymanej zapłaty zastosowanie ma kurs średni euro ogłaszany przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego ten dzień. Dlatego u podatnika nie wystąpią różnice kursowe od uzyskanych przychodów.
W przypadku jednak, gdy środki zgromadzone w euro na koncie w systemie pośredniczącym w płatnościach zostają przeliczone na złote i przelane na konto złotówkowe mogą powstać u podatnika różnice kursowe od własnych środków pieniężnych, o których mowa w art. 24c ust. 2 pkt 3 i ust. 3 pkt 3 ustawy o pdof. Zgodnie z tym przepisem należy je rozpoznać, gdy wartość otrzymanych bądź nabytych środków lub wartości pieniężnych w walucie obcej w dniu ich wpływu jest niższa (dodatnie różnice kursowe) lub wyższa (ujemne różnice kursowe) od wartości tych środków lub wartości pieniężnych w dniu zapłaty lub innej formy wypływu tych środków lub wartości pieniężnych - według faktycznie zastosowanego kursu walut z tych dni. W tym przypadku także trzeba mieć na względzie art. 24c ust. 4 ustawy o pdof. Zatem do przeliczenia środków pieniężnych otrzymanych w walucie obcej jako zapłatę od klienta zagranicznego podatnik zastosuje kurs średni NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień ich otrzymania, natomiast wartość środków przelanych z konta w systemie płatności na konto złotówkowe podatnika - według kursu zastosowanego przez ten system. Wyceny wypływających z konta środków pieniężnych w walucie obcej podatnik powinien dokonać według jednej z metod stosowanych w rachunkowości, tj. metody FIFO (pierwsze przyszło - pierwsze wyszło), LIFO (ostatnie przyszło - pierwsze wyszło) lub kursów średnioważonych (przeciętnych). Wybranej metody wyceny nie można zmieniać w trakcie roku podatkowego.
"...fakt, że podatnik opodatkowany ryczałtem ewidencjonowanym nie uwzględnia różnic kursowych odnoszących się do ponoszonych kosztów, nie stoi na przeszkodzie rozpoznawaniu różnic kursowych od środków własnych. Różnice te zwiększają lub odpowiednio zmniejszają przychód i podlegają opodatkowaniu według stawki ryczałtu stosowanej przez podatnika. W przypadku gdy podatnik w ramach prowadzonej działalności gospodarczej uzyskuje przychody, do których mają zastosowanie różne stawki podatku zryczałtowanego - powstałe różnice kursowe od środków własnych należy wiązać z rodzajem przychodu, którego dotyczą". Odpowiedź Ministerstwa Finansów z dnia 27 grudnia 2017 r. na zapytanie naszego Wydawnictwa |
www.KalkulatoryPodatkowe.pl - Kalkulatory walutowe i różnic kursowych:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
05.12.2024 (czwartek)
09.12.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|