Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 28 (963) z dnia 1.10.2017
Zapłata w walucie obcej za fakturę wystawioną w złotych a podatkowe różnice kursowe
Spółka otrzymała od kontrahenta krajowego fakturę za zakup towarów w złotówkach, jednakże uregulowała zobowiązanie w walucie obcej, za pośrednictwem rachunku walutowego (euro). Czy w tej sytuacji różnice powstałe na rozrachunkach z kontrahentem stanowią podatkowe różnice kursowe (dla celów podatkowych spółka ustala różnice kursowe tzw. metodą podatkową)?
W omawianym przypadku mogą powstać podatkowe różnice kursowe tylko na rachunku walutowym, od własnych środków pieniężnych. |
Regulacje dotyczące ustalania różnic kursowych tzw. metodą podatkową zawarto w art. 15a ustawy o PDOP (i odpowiednio art. 24c ustawy o PDOF). Z przepisów tych wynika, że podatkowe różnice kursowe powstają m.in. wówczas, gdy wartość poniesionego kosztu wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote według kursu średniego ogłaszanego przez NBP jest:
- wyższa od wartości tego kosztu w dniu zapłaty, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia - powstaną dodatnie różnice kursowe,
- niższa od wartości tego kosztu w dniu zapłaty, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia - powstaną ujemne różnice kursowe.
Jeśli nie ma kursu faktycznie zastosowanego (np. przy wypływie waluty obcej z rachunku walutowego podatnika), do wyceny tego wypływu stosuje się średni kurs NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień wypływu waluty (zob. art. 15a ust. 4 ustawy o PDOP i art. 24c ust. 4 ustawy o PDOF).
W praktyce przyjmuje się, że aby powstały podatkowe różnice kursowe, muszą zostać spełnione łącznie następujące warunki, tj. koszt musi być poniesiony w walucie obcej i zapłata zobowiązania musi być dokonana w walucie obcej. Jeśli któryś z tych warunków nie zostanie spełniony, to nie powstaną podatkowe różnice kursowe.
Tak wynika m.in. z interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 30 czerwca 2017 r., nr 0115-KDIT2-3.4010.111.2017.1.JG, w której czytamy:
"(...) Z analizy zapisów (...) art. 15a ust. 2 i ust. 3 (ustawy o PDOP - przyp. red.) wypływa jednoznaczny wniosek, że z różnicami kursowymi w sensie podatkowym mamy do czynienia tylko wtedy, gdy równocześnie:
- dane zdarzenie gospodarcze wyrażone zostało w walucie obcej,
- realizacja tego zdarzenia nastąpiła w walucie obcej.
Innymi słowy nie są uznawane za różnice kursowe dla celów podatkowych różnice wynikające z kursów walut, jeśli np. zobowiązanie, czy należności wyrażone są w walucie obcej, a sama zapłata (w jakiejkolwiek formie) następuje w złotówkach lub odwrotnie - zobowiązanie bądź należność wyrażone są w złotówkach, a zapłata dokonywana jest w walucie obcej. (...)"
W sytuacji, o której mowa w pytaniu, zobowiązanie zostało wyrażone w złotych. W związku z tym, mimo zapłaty tego zobowiązania w walucie obcej, różnice powstałe na rozrachunkach z kontrahentem krajowym nie stanowią podatkowych różnic kursowych.
Podobnie wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 9 lipca 2015 r., nr IPTPB3/4510-136/15-2/K.
Przykład
Spółka z o.o. kupiła od kontrahenta krajowego towary na kwotę 3.000 zł netto (co zostało udokumentowane fakturą wystawioną w złotych). Spółka uregulowała zobowiązanie w walucie obcej, przelewając kontrahentowi kwotę 750 euro z rachunku walutowego. Ze względu na to, że koszt został poniesiony w złotówkach, na rozrachunkach z kontrahentem nie powstała podatkowa różnica kursowa. |
W przedmiotowej sprawie mogą natomiast powstać różnice kursowe od własnych środków pieniężnych na rachunku walutowym, w związku z rozchodem waluty obcej z tego rachunku. Przypomnijmy, że tego rodzaju różnice kursowe powstają generalnie, gdy wartość otrzymanych lub nabytych środków lub wartości pieniężnych w walucie obcej w dniu ich wpływu różni się (jest niższa lub wyższa) od wartości tych środków lub wartości pieniężnych w dniu zapłaty lub innej formy wypływu tych środków lub wartości pieniężnych, według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni (zob. art. 15a ust. 2 pkt 3 i ust. 3 pkt 3 ustawy o PDOP i art. 24c ust. 2 pkt 3 i ust. 3 pkt 3 ustawy o PDOF).
www.KalkulatoryPodatkowe.pl - Kalkulatory walutowe i różnic kursowych:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
05.12.2024 (czwartek)
09.12.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|