kalkulatory podatkowe, kalkulator VAT, kalkulator płac, kilometrówka, ryczałt samochodowy
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 31 (1385) z dnia 18.04.2017

Różnice kursowe w ryczałcie ewidencjonowanym

Prowadzę działalność gospodarczą (usługi budowlane) opodatkowaną ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Zdarza się, że wykonuję również usługi dla kontrahenta zagranicznego (ze Szwecji), w związku z tym powstają różnice kursowe (zwykle ujemne). O ujemne różnice kursowe pomniejszam przychody. Czy postępuję prawidłowo?

TAK. Podatnik uzyskujący przychody opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych ustala różnice kursowe (wyłącznie od przychodów). Różnice kursowe dodatnie zwiększają przychody, a ujemne je zmniejszają. Natomiast nie ustala się różnic kursowych związanych z ponoszonymi wydatkami (np. od zakupów), bowiem podatek zryczałtowany pobiera się bez pomniejszania przychodu o koszty uzyskania.

Kwestie różnic kursowych u ryczałtowców reguluje art. 6 ust. 1c ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 2016 r. poz. 2180 ze zm.). Zgodnie z tym przepisem, do przychodów podlegających opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych z tytułu różnic kursowych stosuje się odpowiednio art. 24c ustawy o PDOF, z tym że ujemne różnice kursowe, o których mowa w ww. przepisie, zmniejszają przychody uzyskane w roku podatkowym, w którym te różnice powstały.

Stosownie do ww. przepisów ustawy o PDOF, dodatnie różnice kursowe powstają, jeżeli wartość przychodu należnego wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski jest niższa od wartości tego przychodu w dniu jego otrzymania, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia (art. 24c ust. 2 pkt 1 ustawy o PDOF).

Natomiast ujemne różnice kursowe powstają, jeżeli wartość przychodu należnego wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski jest wyższa od wartości tego przychodu w dniu jego otrzymania, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia (art. 24c ust. 3 pkt 1 ustawy o PDOF).

Przypomnijmy, że przychody w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego walut obcych ogłaszanego przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu (art. 11a ust. 1 ustawy o PDOF). Otrzymaną zapłatę przelicza się według kursu faktycznie zastosowanego (np. zastosowanego przez bank, gdy środki w walucie obcej wpływają na rachunek złotówkowy). Gdy nie jest możliwe zastosowanie tego kursu, przyjmuje się kurs średni ogłaszany przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego ten dzień (art. 24c ust. 4 ustawy o PDOF). Kurs średni przyjmuje się np. gdy zapłata należności wpływa na walutowy rachunek bankowy przedsiębiorcy.

Dodajmy, że różnice kursowe wykazuje się w ewidencji przychodów w kolumnie, w której zaewidencjonowano przychód należny ze sprzedaży, w związku z którym różnice te ustalono. Opodatkowane są one według takiej samej stawki, jak przychód, z którym są związane.

www.KalkulatoryPodatkowe.pl - Kalkulatory walutowe i różnic kursowych:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.PoradyPodatkowe.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

czerwiec 2019
PN WT ŚR CZ PT SO ND
2
3
4
6
8
9
11
12
13
14
15
16
18
19
20
22
23
24
26
27
28
29
30
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rozliczanie podatku dochodowego, podatku VAT oraz innych podatków i opłat
Vademecum podatnika - podstawowe informacje dotyczące podatków

FORUM

Forum aktywnych księgowych

Amortyzacja samochodu osobowego powyżej 150 tys
Witam W maju 2019 kupiłam używany samochód osobowy cena netto 150 406,50 zł + VAT 34 593,50 zł Odliczam 50% VAT czyli 17 296,75 zł Wartość początkowa samochodu (...)
Urlop ojcowski, czy pracodawca może odmówić.
Witam, Czy pracodawca może odmówić urlopu ojcowskiego w terminie podanym przez pracownika, gdy wysłał on wniosek 7 dni przed planowanym urlopem? Załóżmy wysyłamy dziś, a urlop ojcowski miałby się (...)
Ile dni urlopu ***
Zatrudniam pracownika od czerwca na okres próbny 3 miesiące pełen etat, przyniósł tylko świadectwo pracy z poprzedniego miejsca zatrudnienia więc wymiar urlopu to 20 dni w ciągu roku proporcjonalnie obliczony (...)
Dekretacja leasingu fin - bilan / oper - podatkowo
Pomóżcie proszę leasing przekształcam na finansowy bilansowo jeżeli dobrze rozumiem to podatkowo cały czas mam w kup wartość netto ? zmienia mi się bilansowo - na część kapitałową, odsetkową (...)
Zwiększenie wartości środka trwałego?
Witam, zakończyliśmy inwestycję i przyjęliśmy budynek do EŚT. Jednak dostajemy jeszcze faktury za montaż stanowisk w poszczególnych halach. Powinnam zwiększyć wartość budynku o te kwoty, czy dać w koszty? Faktury (...)
Zasiłek chorobowy z ZUS dla osoby prowadzącej DG
Czy wiecie może ile wychodzi zasiłku chorobowego za jeden dzień dla osoby prowadzącej DG który opłaca "duży ZUS"? Tak mniej więcej...
Ulga na złe długi faktury 2017r
Mam takie faktury: 1. termin płatności: 2017-09-01 2. termin płatności: 30.09.2017r, czy mogę w deklaracji za maj w czerwcu,ująć jeszcze ulgę na złe długi ?
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.