kalkulatory podatkowe, kalkulator VAT, kalkulator płac, kilometrówka, ryczałt samochodowy
lupa
A A A

Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 19 (918) z dnia 1.07.2016

Nadpłata w walucie obcej a różnice kursowe

Kontrahent zagraniczny pomyłkowo nadpłacił należność w kwocie 600 euro. Kwota ta została niezwłocznie zwrócona. Czy w związku z tym powinnam rozliczyć różnice kursowe?

Zasady powstawania różnic kursowych uregulowane są w art. 24c ustawy o PDOF.

Z przepisu tego wynika, że różnice kursowe na rozrachunkach (należnościach lub zobowiązaniach) powstają, jeśli wartość przychodu należnego albo poniesionego kosztu, wyrażonych w walucie obcej, jest inna (większa lub mniejsza) od wartości tego przychodu lub kosztu z dnia otrzymania przychodu albo zapłaty kosztu.

Z kolei na środkach pieniężnych (np. na rachunku walutowym) różnice kursowe powstają, jeśli wartość otrzymanych lub nabytych środków w walucie obcej jest różna od wartości tych środków z dnia zapłaty lub innej formy wypływu.

W przypadku otrzymania wyższej kwoty należności (póki nie jest ona przedawniona) nie mamy do czynienia z przychodem należnym. Także zwrot tej nadpłaty nie powoduje powstania kosztu. Zatem nie powstają na rozrachunkach z tego tytułu podatkowe różnice kursowe. Naszym zdaniem, również na środkach pieniężnych wpływ pomyłkowej kwoty i jej zwrot nie powinien powodować powstania podatkowych różnic kursowych, podobnie jak w przypadku wypływu środków na konto prywatne właściciela. Wprawdzie jest wpływ i wypływ środków w walucie obcej, ale spowodowany błędem. Zatem ewentualny koszt z tytułu różnic kursowych nie ma związku z osiągnięciem przychodu. Także nie powstaje tu przychód, gdyż jednostka zwraca nadpłaconą kwotę.

Zatem zwrot otrzymanych niesłusznie środków powinien być przeliczony po takim samym kursie, jak ich wpływ.

www.KalkulatoryPodatkowe.pl - Kalkulatory walutowe i różnic kursowych:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.PoradyPodatkowe.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Prenumerata 2018 r. - www.sklep.gofin.pl
DARMOWE PROGRAMY
Indeks Księgowań - Księgowanie od A do Z
GOFIN NEWS - mobilna aplikacja dla Księgowych!
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

styczeń 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
3
4
6
7
9
11
12
13
14
16
17
18
19
20
21
23
24
26
27
28
29
30
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rozliczanie podatku dochodowego, podatku VAT oraz innych podatków i opłat
Vademecum podatnika - podstawowe informacje dotyczące podatków

FORUM

Forum aktywnych księgowych

Rozliczenie 2017
Dostałam PIT-11 za 2017 z jednego stosunku pracy i zastanawiam się czy powinnam złożyć w urzędzie skarbowym PIT czy też urząd sam mnie rozliczy. Nie mam żadnych odliczeń. Jak (...)
Dodatkowy urlop dla osoby niepełnosprawnej.zakręciłam się w tym wszystkim..
Pracownik w dniu 06.11.2013 uzyskała umiarkowany stopień niepełnosprawności. Po przepraowaniu roku od uzyskania tego stopnia należał się jej dodatkowy urlop - 10 dni. Czyli z dniem 05.11.2014 ma już 10 (...)
Podwyższenie wynagrodzenia
Czy wystarczy napisać ,że z dniem 1.01.2018 przyznaję wynagrodzenie zasadnicze w wys........ aby nie robić aneksów do umów/ są to umowy z lat 1990 i starsze a wtedy taka była forma/
Słodycze a VAT
Witam. Zakupiliśmy ptasie mleczko dla naszych kontrahentów. Czy od takich zakupów mam prawo odliczyć VAT?
Okres pobierania zasiłku przed świadczeniem.
Zasiłek chorobowy przysługuje przez okres trwania niezdolności do pracy, nie dłużej niż przez 182 dni, a w przypadku gruźlicy. Rozumiem, że okresu pobierania wynagrodzenia chorobowego poprzedzającego zasiłek nie zliczamy do (...)
Samochód wykupiony z leasingu
Czy wykupiony z leasingu samochód w październiku mogę amortyzować podatkowo już za październik czy od następnego miesiąca ?
Konta związane z ubezpieczeniami społecznymi
Witam, czy w związku z wprowadzeniem przez ZUS jednego numeru kont do wpłat składek należy zmienić plan kont. Do tej pory były rozbudowana analityka składek - rozrachunki i konta kosztowe. (...)
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60