kalkulatory podatkowe, kalkulator VAT, kalkulator płac, kilometrówka, ryczałt samochodowy
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 50 (1195) z dnia 22.06.2015

Warunki ubiegania się o zwrot wydatków na budowę domu

Na podstawie pozwolenia na budowę wydanego w 2014 r. rozpoczęliśmy budowę domu jednorodzinnego. Chcielibyśmy ubiegać się o zwrot wydatków związanych z tą inwestycją. Czy będzie to możliwe w sytuacji, gdy jeden z małżonków jest właścicielem domu otrzymanego przed ślubem w drodze darowizny?

O zwrot wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych można się ubiegać, jeżeli zostaną spełnione warunki określone w art. 20 ust. 3 ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi (Dz. U. z 2013 r. poz. 1304 ze zm.). O zwrot wydatków można się ubiegać, jeżeli wydatki zostały poniesione w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych m.in. w związku z budową domu jednorodzinnego, a przedsięwzięcie było realizowane na podstawie pozwolenia na budowę wydanego po dniu 1 stycznia 2014 r.

Ustawodawca w art. 20 ust. 3 pkt 5 ustawy zastrzegł, że zwrot jest możliwy pod warunkiem, iż do dnia złożenia wniosku w tej sprawie osoba fizyczna nie była:

  • właścicielem budynku mieszkalnego jednorodzinnego lub lokalu mieszkalnego,
     
  • osobą, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, którego przedmiotem jest lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny,
     
  • właścicielem lub współwłaścicielem budynku, jeżeli jego udział w przypadku zniesienia współwłasności obejmowałby co najmniej jeden lokal mieszkalny.

Dotyczy to obojga małżonków.

Ponieważ jeden z małżonków jest właścicielem domu otrzymanego przed ślubem w drodze darowizny, oznacza to, że nie został spełniony jeden z podstawowych warunków do ubiegania się o omawiany zwrot. W konsekwencji nie ma możliwości ubiegania się o zwrot niektórych wydatków poniesionych w związku z budową domu, o którym mowa w pytaniu.

Taki pogląd potwierdził także Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 30 grudnia 2014 r., nr IBPBII/2/415-872/14/JG. Organ w swojej interpretacji pod- kreślił, że użyty przez ustawodawcę w art. 20 ust. 3 pkt 1 ustawy zwrot "z wyłączeniem domu jednorodzinnego albo lokalu mieszkalnego" oznacza, że osoba fizyczna do dnia złożenia wniosku o zwrot wydatków na zakup materiałów budowlanych nigdy wcześniej ma nie posiadać prawa własności do domu lub lokalu mieszkalnego poza własnością budynku lub lokalu, który buduje w związku z zaspokojeniem własnych potrzeb mieszkaniowych.

www.KalkulatoryPodatkowe.pl - Kalkulatory w podatku VAT:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.PodatekVAT.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Prenumerata 2018 r. - www.sklep.gofin.pl
DARMOWE PROGRAMY
Indeks Księgowań - Księgowanie od A do Z
GOFIN NEWS - mobilna aplikacja dla Księgowych!
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

styczeń 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
3
4
6
7
9
11
12
13
14
16
17
18
19
20
21
23
24
26
27
28
29
30
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rozliczanie podatku dochodowego, podatku VAT oraz innych podatków i opłat
Vademecum podatnika - podstawowe informacje dotyczące podatków

FORUM

Forum aktywnych księgowych

Rozliczenie 2017
Dostałam PIT-11 za 2017 z jednego stosunku pracy i zastanawiam się czy powinnam złożyć w urzędzie skarbowym PIT czy też urząd sam mnie rozliczy. Nie mam żadnych odliczeń. Jak (...)
Dodatkowy urlop dla osoby niepełnosprawnej.zakręciłam się w tym wszystkim..
Pracownik w dniu 06.11.2013 uzyskała umiarkowany stopień niepełnosprawności. Po przepraowaniu roku od uzyskania tego stopnia należał się jej dodatkowy urlop - 10 dni. Czyli z dniem 05.11.2014 ma już 10 (...)
Podwyższenie wynagrodzenia
Czy wystarczy napisać ,że z dniem 1.01.2018 przyznaję wynagrodzenie zasadnicze w wys........ aby nie robić aneksów do umów/ są to umowy z lat 1990 i starsze a wtedy taka była forma/
Słodycze a VAT
Witam. Zakupiliśmy ptasie mleczko dla naszych kontrahentów. Czy od takich zakupów mam prawo odliczyć VAT?
Okres pobierania zasiłku przed świadczeniem.
Zasiłek chorobowy przysługuje przez okres trwania niezdolności do pracy, nie dłużej niż przez 182 dni, a w przypadku gruźlicy. Rozumiem, że okresu pobierania wynagrodzenia chorobowego poprzedzającego zasiłek nie zliczamy do (...)
Samochód wykupiony z leasingu
Czy wykupiony z leasingu samochód w październiku mogę amortyzować podatkowo już za październik czy od następnego miesiąca ?
Konta związane z ubezpieczeniami społecznymi
Witam, czy w związku z wprowadzeniem przez ZUS jednego numeru kont do wpłat składek należy zmienić plan kont. Do tej pory były rozbudowana analityka składek - rozrachunki i konta kosztowe. (...)
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60