kalkulatory podatkowe, kalkulator VAT, kalkulator płac, kilometrówka, ryczałt samochodowy
lupa
Uwaga: Wnioski o wyrażenie zgody na opłacenie składek na dobrowolne ubezpieczenia społeczne po terminie, dotyczące okresu sprzed 1 stycznia 2022 r., można składać do 30 czerwca 2022 r. Do 30 czerwca spółki jawne i partnerskie powinny złożyć do KRS oświadczenie o niesporządzaniu sprawozdania finansowego za 2021 r. (czytaj więcej) Do 30 czerwca 2022 r. należy sporządzić sprawozdanie finansowe za 2021 r. (czytaj więcej)
A A A

Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 33 (1076) z dnia 20.11.2020

Roczna korekta VAT od wydatków na samochód osobowy

Samochód osobowy wykorzystujemy do działalności opodatkowanej i zwolnionej z VAT. Od wydatków na ten samochód odliczamy VAT, stosując tzw. wskaźnik proporcji i dodatkowo limit 50% (nie prowadziliśmy ewidencji przebiegu pojazdu). W trakcie roku zmieniliśmy przeznaczenie tego samochodu wyłącznie na cele firmowe (obecnie prowadzimy do niego ewidencję przebiegu pojazdu). Nadal jednak pojazd ten służy czynnościom opodatkowanym i zwolnionym z VAT. Nie dokonaliśmy jednak korekty VAT w związku ze zmianą przeznaczenia pojazdu. Jak w takim przypadku będzie należało dokonać rocznej korekty VAT?

Korekty rocznej podatnik powinien dokonać odnosząc się jedynie do tej części VAT, którą odliczył w ramach limitu 50%.

Odliczanie VAT od wydatków na samochód osobowy, gdy podatnik wykonuje czynności mieszane

Jeżeli podatnik ponosi wydatki związane z czynnościami opodatkowanymi i zwolnionymi z VAT (tj. czynnościami mieszanymi), a wydatku nie da się przypisać tylko do jednego rodzaju czynności, do odliczania VAT stosuje tzw. wskaźnik proporcji. W konsekwencji podatnik odlicza VAT jedynie w części, w jakiej wydatek można przypisać do czynności opodatkowanych.

Dodatkowo, jeżeli wydatek dotyczy pojazdu samochodowego (np. samochodu osobowego), zastosowanie znajdzie jeszcze art. 86a ustawy o VAT. Z tego przepisu wynika, że od wydatków na taki pojazd podatnik może - co do zasady - odliczać tylko 50% kwoty VAT. Przyjmuje się bowiem, że pojazd może służyć zarówno celom firmowym, jak i prywatnym (tzw. celom mieszanym). Pełne odliczenie możliwe jest jedynie po spełnieniu pewnych warunków (głównie - konieczne jest prowadzenie ewidencji przebiegu pojazdu).

Jeżeli pojazd samochodowy podatnik wykorzystuje w działalności opodatkowanej i zwolnionej z VAT i dodatkowo służy on celom mieszanym, konieczne jest stosowanie dwóch ograniczeń w odliczaniu VAT (tj. wskaźnika proporcji i limitu 50%).

Przykład 1

Podatnik kupił w 2020 r. samochód osobowy za 100.000 zł plus VAT 23.000 zł. Nie prowadzi do niego ewidencji przebiegu pojazdu (pojazd służy celom mieszanym). W działalności samochód ten wykorzystywany jest do działalności opodatkowanej i zwolnionej z VAT. Do odliczania VAT podatnik stosuje wskaźnik proporcji w wysokości 80%. Od zakupu tego pojazdu podatnik mógł więc odliczyć: 23.000 zł × 80% × 50% = 9.200 zł.

Zmiana przeznaczenia pojazdu

Jeżeli podatnik używał samochodu do celów mieszanych (firmowych i prywatnych), a zmienił jego przeznaczenie (w ciągu 60 miesięcy, licząc od miesiąca, w którym go nabył) i wykorzystuje go wyłącznie do celów firmowych, może "odzyskać" część VAT nieodliczonego od jego zakupu (w ramach limitu 50%). Wynika to z art. 90b ustawy o VAT. Zaznaczamy, że w omawianej sytuacji dokonanie korekty jest prawem, a nie obowiązkiem podatnika. Podatnik może więc takiej korekty nie dokonywać (jak zrobił to Czytelnik).

Roczna korekta VAT

Podatnik, który odlicza VAT wskaźnikiem proporcji, w trakcie roku stosuje wskaźnik wstępny (ustalony na podstawie obrotów z roku ubiegłego), a po zakończeniu roku ustala wskaźnik rzeczywisty (na podstawie rzeczywistych obrotów z danego roku) i dokonuje korekty VAT. Takiej korekty dokonuje się w stosunku do składników majątku będących w tzw. okresie korekty. Okres ten dla środków trwałych (także samochodów) o wartości początkowej przekraczającej 15.000 zł wynosi 5 lat (dla nieruchomości - 10 lat). Natomiast w stosunku do środków trwałych o niższej wartości stosuje się roczny okres korekty.

Ponieważ podatnik przy odliczaniu VAT zastosował także limit 50% i nie dokonał korekty w związku ze zmianą przeznaczenia samochodu, w naszej ocenie - na potrzeby korekty rocznej - powinien przyjąć, że samochód nadal służy celom mieszanym. Korektą nie można bowiem "objąć" tej części VAT, której podatnik nie odliczył (w ramach limitu 50%).

Przykład 2

Przyjmujemy dane z przykładu 1 i dodatkowo zakładamy, że rzeczywisty wskaźnik proporcji za 2020 r. (ustalony po zakończeniu roku) wyniesie u podatnika 60%. Roczna korekta VAT ("in minus") wyniesie:

(23.000 zł × 80% - 23.000 zł × 60%) × 50% : 5 (korekta 5-letnia) = 460 zł.

www.KalkulatoryPodatkowe.pl - Kalkulatory w podatku VAT:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.PodatekVAT.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

czerwiec 2022
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
8
9
11
12
13
14
16
17
18
19
21
22
23
24
25
26
28
29
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rozliczanie podatku dochodowego, podatku VAT oraz innych podatków i opłat
Vademecum Podatnika - podstawowe informacje dotyczące podatków

FORUM

Forum aktywnych księgowych

Zatwierdzenie SF 2021 na postawie jakiego dokumentu
Na podstawie jakiego dokumentu następuje zatwierdzenie sprawozdania finansowego ? ZZW( zwyczajne zgromadzenie wspolników) chodzi o sp.z o.o
Przelew między kontami euro spółki
Robie przelewy w spółce z o o. Przelewem pieniądze z jednego konta euro na inne euro tej samej spółki czy w tym momencie powstają różnice kursowe? Księgowa mi zarzuciła że (...)
Badania okresowe u kilku pracodawców
Pracownik pracuje w kilku firmach na takim samym stanowisku.Kończą mu się badania okresowe. Otrzymał od nas skierowanie na ww do naszej poradni lekarskiej. Dostarczył orzeczenie lekarskie wystawione z innej poradni (...)
Sprzedaż. samochodu na ryczałcie i VAT .
Witam, klient rzucił mi hasło i zaczęłam powiątpiewać... Sytuacja sprzedaż samochodu jako ŚT w działalności jdg na ryczałcie + VAT. Według mnie przychód netto opodatkowany jest stawką ryczałtu (...)
Nabycie drugiego "przedsiębiorstwa"
Przychodnia Lekarska Sp.z o.o. ( własność osób prywatnych) zakupiła inna Przychodnie. Umowa zakupu opiewa o mienie ruchome Zbywcy ( sprzęt). Została wystawiona faktura za sprzedaz czyli dla Przychodni Lekarskiej to (...)
PIT 36 za 2021 po terminie
Nie złożyłam zeznania rocznego PIT 36 za 2021 r. Będę PIT 36 składać korzystając z programu Gofin i wyślę elektronicznie , ale jak dołączyć czynny żal ? Czy wysłać (...)
Deklaracja 0,00 składki zdrowotnej
Czy korzystając z art 82 ust 8 i deklarując składkę zdrowotną w wysokości 0,00 zł, trzeba udokumentować w ZUS-ie przychód za dany miesiąc.
Faktura końcowa do paragonu jak w JPK
Pierwszy raz mam taką firmę, która wystawia duzo zaliczek dla osób fiz i nie wiem jak wykazywać faktury końcowe do zaliczek fiskalizowane na kasie. Przykład: Faktura na os. (...)
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.