Poradnik VAT nr 20 (620) z dnia 20.10.2024
Zwolnienie z ewidencjonowania sprzedaży w kasie - jak wyliczyć limit?
Pod koniec ubiegłego roku rozpocząłem stacjonarną sprzedaż drobnego sprzętu AGD i korzystam ze zwolnienia z ewidencjonowania ze względu na wartość sprzedaży. Obecnie artykuły te sprzedaję również w systemie wysyłkowym. Czy taką wysyłkową sprzedaż towarów, za którą należność dokonywana jest przelewem należy wliczać do wartości sprzedaży uprawniającej do korzystania ze zwolnienia z kasy?
Zgodnie z § 3 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia w sprawie zwolnień, z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kas, do 31 grudnia 2024 r. zwolnieni są podatnicy, u których wartość sprzedaży dokonanej wyłącznie na rzecz osób prywatnych oraz rolników ryczałtowych nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym kwoty 20.000 zł. Jeśli u podatnika korzystającego w 2024 r. z tego zwolnienia, w trakcie roku wartość sprzedaży z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług na rzecz tych osób przekroczy kwotę 20.000 zł, zwolnienie straci moc po upływie dwóch miesięcy następujących po miesiącu, w którym wartość sprzedaży przekroczyła ww. limit (§ 5 ust. 1 pkt 1 ww. rozporządzenia).
Z kolei zwolnienia przedmiotowe dotyczące ściśle określonych czynności uregulowane są w § 2 rozporządzenia w sprawie zwolnień. Dokonując sprzedaży wysyłkowej towarów podatnik ma możliwość skorzystania ze zwolnienia określonego w § 2 w związku z poz. 36 załącznika do rozporządzenia w sprawie zwolnień. Warunkiem jego zastosowania jest to, aby:
- dostawa towarów była dokonywana w systemie wysyłkowym, tj. pocztą lub przesyłkami kurierskimi,
- dostawca towaru otrzymał w całości zapłatę za wykonaną czynność za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej (odpowiednio na rachunek bankowy podatnika lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem),
- z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie wynikało, jakiej konkretnie czynności dotyczyła i na czyją rzecz została dokonana (dane nabywcy, w tym jego adres),
- przedmiotem sprzedaży nie były towary wymienione w § 4 ust. 1 pkt 1 ww. rozporządzenia.
Jeżeli zatem, podatnik spełnia ww. warunki ma prawo korzystać ze zwolnienia z ewidencjonowania sprzedaży prowadzonej w systemie wysyłkowym (pocztą lub przesyłkami kurierskimi).
Jeśli chodzi o sposób obliczenia wartości sprzedaży uprawniającej do zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania za pomocą kas, to trzeba zaznaczyć, że w § 3 ust. 3 rozporządzenia wprost wskazano, że przy obliczaniu wartości sprzedaży, o której mowa, nie uwzględnia się należnego podatku VAT. Ponadto nie można wyłączać z tej kwoty sprzedaży usług i towarów, które na mocy rozporządzenia w sprawie zwolnień zostały zwolnione z ewidencjonowania za pomocą kas, a wymienione w załączniku do tego rozporządzenia, np. sprzedaży towarów w systemie wysyłkowym, za które zapłata następuje za pośrednictwem banku. Wyjątkiem są jedynie czynności wymienione w poz. 35 i poz. 47 załącznika do rozporządzenia. Są to transakcje dostawy nieruchomości oraz dostawy towarów i świadczenia usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym zaliczane są przez podatnika do środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, jeżeli czynności te w całości zostały udokumentowane fakturą.
Zatem, jak wynika z powyższego pomimo, że sprzedaż wysyłkowa towarów, o której mowa w pytaniu podlega zwolnieniu przedmiotowemu z ewidencjonowania, to jej wartość należy uwzględnić wyliczając wartość sprzedaży uprawniającą do zwolnienia podmiotowego z obowiązku stosowania kasy fiskalnej.
Potwierdza to Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 29 sierpnia 2024 r., nr 0111-KDIB3-2.4012.433.2024.1.SR, w której czytamy: "(...) każda sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych ma wpływ na wartość sprzedaży wyznaczającej obowiązek ewidencjonowania sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących (z wyjątkiem sprzedaży z tytułu czynności, o których mowa w poz. 35 i 47 załącznika do rozporządzenia). (...)
Zatem, obliczając ww. kwotę wartości sprzedaży nie może Pani wyłączyć sprzedaży wysyłkowej, która na mocy rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących - jako wymieniona w poz. 36 załącznika do rozporządzenia - została przedmiotowo zwolniona z obowiązku ewidencjonowania. Do wartości sprzedaży powinna Pani wliczyć sprzedaż ze wszystkich czynności wykonywanych przez Panią na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych (tj. zarówno sprzedaż stacjonarną, jak i wysyłkową). Nie ma tu znaczenia fakt, że sprzedaż wysyłkowa podlega zwolnieniu przedmiotowemu z ewidencjonowania przy zastosowaniu kasy rejestrującej (podkreślenie redakcji) (...)".
Reasumując
Obliczając wartość sprzedaży uprawniającą do zwolnienia z obowiązku stosowania kas należy zsumować całą dokonywaną przez podatnika sprzedaż na rzecz osób fizycznych/rolników ryczałtowych, czyli zarówno sprzedaż stacjonarną, jak i dokonywaną w systemie wysyłkowym. |
www.KalkulatoryPodatkowe.pl - Kalkulatory w podatku VAT:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
05.12.2024 (czwartek)
09.12.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|