kalkulatory podatkowe, kalkulator VAT, kalkulator płac, kilometrówka, ryczałt samochodowy
lupa
A A A

Poradnik VAT nr 7 (391) z dnia 10.04.2015

Kiedy warto być podatnikiem VAT?

Podatnikami VAT są – w myśl art. 15 ust. 1 ustawy o VAT – osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Co do zasady zatem każdy podmiot wykonujący samodzielnie działalność gospodarczą jest podatnikiem VAT. Niektóre podmioty prowadzące taką działalność korzystają jednak ze zwolnienia z tego podatku. Część podmiotów korzysta ze zwolnienia ze względu na fakt, że wykonują jedynie czynności zwolnione przedmiotowo z tego podatku (np. usługi edukacyjne, usługi w zakresie ochrony zdrowia), część natomiast – ze względu na wysokość osiąganych obrotów, które nie przekraczają określonych w ustawie o VAT limitów.


Uwaga

Wykonywanie wyłącznie czynności zwolnionych przedmiotowo z VAT determinuje status podatnika – jest on bezwzględnie podatnikiem zwolnionym z podatku VAT.

Natomiast należy pamiętać, że jeżeli dany podmiot wykonuje czynności niewymienione w ustawie lub przepisach wykonawczych jako czynności zwolnione przedmiotowo z opodatkowania, wówczas w zależności od okoliczności faktycznych może być czynnym podatnikiem VAT lub skorzystać ze zwolnienia ze względu na wysokość osiągniętych obrotów.

Podmiot, który prowadzi działalność gospodarczą i osiąga obroty z tytułu sprzedaży niepodlegającej zwolnieniu z VAT, może korzystać ze statusu drobnego przedsiębiorcy, tj. zdecydować się na zwolnienie z tego podatku. Jest to możliwe w sytuacji, gdy osiągnięty przez niego obrót w trakcie poprzedniego roku podatkowego, a także w bieżącym roku nie przekroczy ustawowego limitu. W 2015 r. limit ten wynosi 150.000 zł i wynika z art. 113 ust. 1 ustawy o VAT. Przy czym do ww. limitu nie wlicza się:

Kalkulatory
Kalkulator limitu uprawniającego
do zwolnienia z VAT dostępny jest
w serwisie www.kalkulatory.gofin.pl
  • wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów oraz sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju oraz sprzedaży wysyłkowej na terytorium kraju,
     
  • odpłatnej dostawy towarów i odpłatnego świadczenia usług zwolnionych od podatku, z wyjątkiem: transakcji związanych z nieruchomościami, usług ubezpieczeniowych oraz usług, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 7, 12 i 38–41 (jeżeli wszystkie te czynności nie mają charakteru transakcji pomocniczych), oraz
     
  • odpłatnej dostawy towarów, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym zaliczane są przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji.

Podmiot gospodarczy rozpoczynający w trakcie roku prowadzenie działalności może korzystać ze zwolnienia z VAT, jeśli przewidywana przez niego wartość sprzedaży nie przekroczy – w proporcji do okresu prowadzonej działalności w roku podatkowym – ustawowo określonej kwoty. Przekroczenie ww. limitów sprawia, że począwszy od czynności, którą przekroczono ten limit podmioty stają się czynnymi podatnikami VAT ze wszystkimi tego faktu konsekwencjami.

Jako czynni podatnicy VAT mają oni obowiązek:

  • rejestracji,
     
  • prowadzenia szczegółowych ewidencji sprzedaży i zakupu, umożliwiających prawidłowe sporządzanie deklaracji VAT, a także
     
  • terminowego składania tych deklaracji oraz wpłaty zobowiązania podatkowego.

Status czynnego podatnika VAT i związane z tym obowiązki są jednak rekompensowane przez podstawowe prawo, którym jest prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur czy dokumentów celnych.

Jeśli w danym okresie rozliczeniowym wystąpi u podatnika nadwyżka podatku naliczonego od dokonanych zakupów towarów i usług nad podatkiem należnym, ma on prawo do otrzymania zwrotu bezpośredniego wykazanej w deklaracji nadwyżki na rachunek bankowy. Podstawowym terminem zwrotu jest termin 60-dniowy liczony od dnia złożenia deklaracji. Przy spełnieniu ustawowych warunków (określonych w art. 87 ust. 6) termin zwrotu może zostać skrócony do 25 dni, jeżeli podatnik złoży w urzędzie skarbowym stosowny wniosek w tej sprawie.

Należy wziąć pod uwagę fakt, że status danego podatnika jest brany pod uwagę w relacjach pomiędzy kontrahentami. Podatnik musi się bowiem liczyć z tym, że kontrahenci będący czynnymi podatnikami VAT chętniej współpracują z innymi czynnymi podatnikami ze względu na dokumentowanie przez nich sprzedaży fakturami z wykazanym podatkiem podlegającym odliczeniu.

Czy zatem warto być czynnym podatnikiem VAT, rozliczającym ten podatek? W wielu przypadkach odpowiedź brzmi: tak, warto nim być. Analiza własnej sytuacji i specyfiki działalności w celu podjęcia właściwej decyzji odnośnie ewentualnego korzystania ze zwolnienia z VAT jest aktualna w szczególności w przypadku gdy podatnik dopiero rozpoczyna prowadzenie działalności gospodarczej.

To właśnie w takim przypadku każdy podmiot przed podjęciem właściwej decyzji powinien odpowiedzieć sobie na kilka pytań.

» Czy dokonuje sprzedaży opodatkowanej podatkiem VAT?

» Czy dokonywać będzie znacznych nakładów inwestycyjnych?

» Czy w związku z tym – w sytuacji gdyby był czynnym podatnikiem VAT – występowałaby u niego nadwyżka podatku naliczonego nad należnym?

» Czy nabywcami sprzedawanych przez niego towarów i usług są podmioty gospodarcze będące czynnymi podatnikami VAT?

Jeśli odpowiedź na postawione powyżej pytania jest pozytywna, wówczas nawet w sytuacji gdy osiągnięte obroty nie przekraczają limitu określonego ustawą – wybór opodatkowania jest korzystny.

Na koniec warto jeszcze przypomnieć, iż nie w każdej sytuacji wybór zwolnienia z VAT (nawet w przypadku odpowiednio niskich obrotów) jest możliwy. Jeżeli bowiem podatnik wykonuje czynności wymienione w art. 113 ust. 13 (np. dokonuje dostawy wyrobów z metali szlachetnych, niektórych towarów opodatkowanych podatkiem akcyzowym, terenów budowlanych, świadczy usługi prawnicze), wówczas bez względu na osiągnięty obrót jego działalność podlega opodatkowaniu.

www.KalkulatoryPodatkowe.pl - Kalkulatory w podatku VAT:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.PodatekVAT.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

luty 2019
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
6
8
9
10
12
13
14
16
17
18
19
21
22
23
24
26
27
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rozliczanie podatku dochodowego, podatku VAT oraz innych podatków i opłat
Vademecum podatnika - podstawowe informacje dotyczące podatków

FORUM

Forum aktywnych księgowych

Przejście z PKPiR na pełna ksiegowość
Proszę o pomoc, firma przeszła na pełną księgowość, co mam zrobić z fakturami dotyczącymi grudnia a wystawionymi w styczniu, do tej pory księgowałam wszystko w dacie wystawienia ?
Optymalizacja zakupu lokalu mieszkaniowego z 23% VAT
Jestem w sytuacji, gdzie mój ojciec dokona zakupu mieszkania, w którym będę mieszkał ja. Rozważam zakup lokalu użytkowego z rynku pierwotnego, który w pełni nadaje się do mieszkania i objęty (...)
75 % w koszty, osobówka, jak?
Osobówka w EŚT wykorzystanie - mieszane w 2018 zakup paliwa 123 brutto w koszty 111,50 (100,00 netto + 11,50 połowa VAT) w 2019 zakup paliwa 123 brutto w koszty jak? wiem 75% ale (...)
Obliczyłam chorobowe pracodawcy-proszę zerknijcie
Dzień dobry :) L4 od 07.12 do 16.12.2018 to jest 10 dni Podstawę do ub. społ. obliczyłam: 2665,80 zł (podstawa w XII) : 30 dni = 88,86 zł x 21 dni (...)
Minimalne z poprzedniego roku plus dodatki
Pracownik ma na umowie minimalne + ryczałty za nadliczbowe. Zawsze wychodzi powyżej minimum. Czy z początkiem roku należy zmienić Aneksem kwotę minimalnego ? Czy należne minimalne to ta podstawa ? może być na (...)
Proszę o pomoc w wyliczeniu wynagrodzenia pracownika
Pracownik pełny etat 2250 brutto. Od 2 stycznia do 10 stycznia chorobowe. Przepracował tylko 11 stycznia i rozwiązaliśmy z nim umowę o pracę. Ile powinien otrzymać brutto za ten jeden dzień (...)
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.