kalkulatory podatkowe, kalkulator VAT, kalkulator płac, kilometrówka, ryczałt samochodowy
lupa
A A A

Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 9 (872) z dnia 20.03.2015

Wystawienie korekty faktury zwiększającej wartość należności a ulga na złe długi

Wystawiliśmy fakturę - zamiast stawki 23% zastosowaliśmy zwolnienie z VAT. Wystawiliśmy fakturę korygującą "in plus" (na kwotę VAT). Kontrahent uregulował należność z faktury pierwotnej, ale nie dopłacił kwoty VAT wynikającej z faktury korygującej. Zamierzamy skorzystać z ulgi na złe długi. Czy możemy "odzyskać" całą kwotę VAT wykazaną w ww. fakturze korygującej?

Nie. Podatnik kwotę nieuregulowaną przez kontrahenta (czyli wynikającą z faktury korygującej) powinien potraktować jak kwotę brutto, a kwotę korekty VAT wyliczyć metodą "w stu".

Ulga na złe długi to - w uproszczeniu mówiąc - prawo wierzyciela do skorygowania podstawy opodatkowania i kwoty VAT należnego w związku z faktem, że dłużnik nie uregulował zobowiązania (a należność nie została zbyta w jakiejkolwiek formie) w ciągu 150 dni od dnia upływu terminu płatności określonego w umowie lub na fakturze. Warunki, jakie muszą być spełnione, aby skorzystać z ulgi na złe długi, określone są w art. 89a ust. 2 ustawy o VAT. Kwestie te jednak tu pomijamy.

Z pytania wynika, że w związku z zastosowaniem do transakcji błędnej stawki VAT (zwolnienia zamiast stawki 23%) należność została zwiększona, co zostało udokumentowane fakturą korygującą. Kontrahent zapłacił natomiast kwotę wynikającą z faktury pierwotnej, ale nie zapłacił kwoty wynikającej z faktury korygującej (odpowiadającej kwocie podatku VAT). Pojawiło się zatem pytanie, czy można przyjąć, że kontrahent nie zapłacił całej kwoty VAT i czy w związku z tym w ramach ulgi na złe długi można "odzyskać" całą tę kwotę. Naszym zdaniem, nie jest to możliwe. Skoro kontrahent nie uregulował należności wynikającej z korekty, to kwotę niezapłaconą (tu: równowartość kwoty VAT) należy uznać za wierzytelność nieściągalną. W konsekwencji kwotę tę należałoby uznać za kwotę brutto, a kwotę korekty VAT w związku z ulgą na złe długi ustalić metodą "w stu".

Podobnie uznał również Minister Finansów w interpretacji indywidualnej z 15 lipca 2014 r., nr PT8/033/33/180/PBD/12/PT-1337/11/14/D64937. Wprawdzie dotyczyła ona "starego" stanu prawnego, gdy wierzyciele mogli korygować VAT w związku z ulgą na złe długi, gdy dłużnik nie uregulował należności w terminie 180 dni od upływu terminu płatności określonego w umowie lub na fakturze (i spełnieniu dodatkowo szeregu innych warunków), ale sentencja w niej zawarta zachowuje nadal swoją aktualność.

Sposób korekty VAT, gdy kwotę należności zwiększono na skutek zastosowania na fakturze pierwotnej błędnej stawki VAT, pokazano na przykładzie.

Przykład

Podatnik wykonał usługę za 10.000 zł - do usługi zastosował zwolnienie z VAT (nie wykazał kwoty podatku). Okazało się, że podatnik popełnił błąd - usługa powinna być opodatkowana stawką 23%. Podatnik wystawił więc fakturę korygującą "in plus", traktując kwotę z faktury pierwotnej jak kwotę netto. Kwota VAT wykazana w tej korekcie (jednocześnie kwota zwiększająca należność) wyniosła 2.300 zł.

Zakładamy, że kontrahent zapłacił kwotę wykazaną w fakturze pierwotnej (10.000 zł), ale nie zapłacił kwoty wykazanej w korekcie (2.300 zł). Zakładamy też, że są spełnione wszystkie warunki do skorzystania z ulgi na złe długi.

Wierzyciel (sprzedawca) ustalił kwotę ulgi na złe długi:

  • kwota wierzytelności, która została uznana za nieściągalną: 2.300 zł,
     
  • kwota VAT przypadająca na ww. wierzytelność: 2.300 zł × 23/123 = 430,08 zł (jest to kwota VAT, którą podatnik może "odzyskać" w ramach ulgi na złe długi).

W tym miejscu warto też podkreślić, że w sprawie rozstrzyganej przez Ministra Finansów w przytoczonej interpretacji indywidualnej chodziło o zmianę stawki VAT na usługę ubezpieczeniową związaną z umową leasingu. Minister Finansów nie odniósł się jednak do tego, czy właściwe jest zastosowanie przez podatnika stawki podstawowej do ww. usługi, gdyż to nie było przedmiotem zapytania. Warto jednak przypomnieć, że Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 17 stycznia 2013 r. w sprawie C-224/11 uznał, że dla celów VAT usługa ubezpieczenia przedmiotu leasingu i usługa leasingu stanowią, co do zasady, usługi odrębne i niezależne. Jeżeli zatem leasingodawca obciąża leasingobiorcę dokładnym kosztem usługi ubezpieczeniowej, to do usługi tej powinien zastosować zwolnienie z VAT. Wyrok ten dotyczył wprawdzie stanu prawnego obowiązującego przed 1 stycznia 2014 r., ale organy podatkowe nadal uznają, że usługi ubezpieczenia pojazdu mogą być "przerzucane" na leasingobiorców poprzez tzw. refakturowanie, z zastosowaniem do tych usług zwolnienia z VAT na mocy art. 43 ust. 1 pkt 37 ustawy o VAT. Tak uznał przykładowo Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach z 23 września 2014 r., nr IBPP2/443-607/14/JJ czy Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z 27 lutego 2014 r., nr ILPP2/443-1140/13-4/JK.

Uwaga! Jeżeli leasingodawca (wynajmujący) "przerzuca" na leasingobiorcę (najemcę) koszt ubezpieczenia w kwocie wyższej, niż kwota, za jaką sam nabył usługę ubezpieczeniową, usługa ta może być uznana za element usługi leasingowej/najmu (czyli element usługi kompleksowej), która podlega opodatkowaniu według stawki 23% (por. interpretacje indywidualne Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 16 lipca 2014 r., nr IPPP2/443-415/14-2/KBr, czy Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 23 września 2014 r., nr IBPP2/443-607/14/JJ).

www.KalkulatoryPodatkowe.pl - Kalkulatory w podatku VAT:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.PodatekVAT.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

czerwiec 2019
PN WT ŚR CZ PT SO ND
2
3
4
6
8
9
11
12
13
14
15
16
18
19
20
22
23
24
26
27
28
29
30
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rozliczanie podatku dochodowego, podatku VAT oraz innych podatków i opłat
Vademecum podatnika - podstawowe informacje dotyczące podatków

FORUM

Forum aktywnych księgowych

Amortyzacja samochodu osobowego powyżej 150 tys
Witam W maju 2019 kupiłam używany samochód osobowy cena netto 150 406,50 zł + VAT 34 593,50 zł Odliczam 50% VAT czyli 17 296,75 zł Wartość początkowa samochodu (...)
Urlop ojcowski, czy pracodawca może odmówić.
Witam, Czy pracodawca może odmówić urlopu ojcowskiego w terminie podanym przez pracownika, gdy wysłał on wniosek 7 dni przed planowanym urlopem? Załóżmy wysyłamy dziś, a urlop ojcowski miałby się (...)
Ile dni urlopu ***
Zatrudniam pracownika od czerwca na okres próbny 3 miesiące pełen etat, przyniósł tylko świadectwo pracy z poprzedniego miejsca zatrudnienia więc wymiar urlopu to 20 dni w ciągu roku proporcjonalnie obliczony (...)
Dekretacja leasingu fin - bilan / oper - podatkowo
Pomóżcie proszę leasing przekształcam na finansowy bilansowo jeżeli dobrze rozumiem to podatkowo cały czas mam w kup wartość netto ? zmienia mi się bilansowo - na część kapitałową, odsetkową (...)
Zwiększenie wartości środka trwałego?
Witam, zakończyliśmy inwestycję i przyjęliśmy budynek do EŚT. Jednak dostajemy jeszcze faktury za montaż stanowisk w poszczególnych halach. Powinnam zwiększyć wartość budynku o te kwoty, czy dać w koszty? Faktury (...)
Zasiłek chorobowy z ZUS dla osoby prowadzącej DG
Czy wiecie może ile wychodzi zasiłku chorobowego za jeden dzień dla osoby prowadzącej DG który opłaca "duży ZUS"? Tak mniej więcej...
Ulga na złe długi faktury 2017r
Mam takie faktury: 1. termin płatności: 2017-09-01 2. termin płatności: 30.09.2017r, czy mogę w deklaracji za maj w czerwcu,ująć jeszcze ulgę na złe długi ?
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.