kalkulatory podatkowe, kalkulator VAT, kalkulator płac, kilometrówka, ryczałt samochodowy
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 13 (1158) z dnia 12.02.2015

Kiedy zwolnienie z obowiązku instalowania kasy fiskalnej?

Jesteśmy firmą handlową. Do końca 2014 r. korzystaliśmy ze zwolnienia ze stosowania kas rejestrujących określonego w poz. 34 załącznika do rozporządzenia w tej sprawie. Czy obecnie mamy obowiązek instalowania kasy fiskalnej, jeżeli cała nasza sprzedaż jest dokumentowana fakturami? Sprzedaż dla osób fizycznych nieprowadzących działalności jest sprzedażą sporadyczną i prawdopodobnie nie przekroczy w 2015 r. kwoty 20.000 zł. Czy do tego limitu należy wliczyć także sprzedaż internetową, jeżeli cała płatność jest dokonywana za pośrednictwem banku?

Podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących. Wynika to z art. 111 ust. 1 ustawy o VAT. Od tej zasady istnieją pewne wyjątki, które szczegółowo określa rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. z 2014 r. poz. 1544).


Aktualne teksty aktów prawnych dostępne są w serwisie www.przepisy.gofin.pl.


Zgodnie z przepisami tego rozporządzenia podatnik może korzystać m.in. ze zwolnienia podmiotowego. Zwolnienie ze względu na wysokość osiąganych obrotów przysługuje, gdy kwota sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym kwoty 20.000 zł.

Ponadto podatnicy mogą także korzystać ze zwolnień przedmiotowych. Ze zwolnień tych można korzystać bez względu na wysokość obrotów.

Jak wynikało z § 2 ust. 1 w związku z poz. 34 załącznika do rozporządzenia w sprawie zwolnień z kas, obowiązującego do końca 2014 r., świadczenie usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych zwolnione było z obowiązku ewidencjonowania, o ile łącznie spełnione były następujące warunki:

1) każde świadczenie usługi dokonane przez podatnika było dokumentowane fakturą, w której były zawarte dane identyfikujące odbiorcę;

2) liczba świadczonych usług, o których mowa w pkt 1, w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyła 50, przy czym liczba odbiorców tych usług w tym okresie była mniejsza niż 20.

Należy podkreślić, że zwolnienie to dotyczyło tylko podatników świadczących usługi, a nie dokonujących dostawy towarów.

Od 1 stycznia 2015 r. obowiązuje nowe rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących. W katalogu czynności wymienionych w załączniku do tego rozporządzenia nie zostało ujęte wcześniej wskazane zwolnienie.

W związku z tym generalnie w przypadku podatników, którzy nie zostali zwolnieni z obowiązku ewidencjonowania na podstawie § 2 i § 3 obecnie obowiązującego rozporządzenia, zwolnienie to traci moc z dniem 1 marca 2015 r. (§ 8 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia).

Warto jednak wskazać, że podatnik świadczący usługi może korzystać także ze zwolnienia ze względu na formę zapłaty określonego w poz. 38 załącznika do rozporządzenia. Ma ono zastosowanie, jeżeli świadczący usługę otrzyma w całości zapłatę za wykonaną czynność za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej odpowiednio na rachunek bankowy podatnika lub na rachunek w SKOK, której jest członkiem. Ponadto z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie musi wynikać, jakiej konkretnie czynności dotyczyła. Aby korzystać z tego zwolnienia, podatnik nie musi dokumentować tej sprzedaży fakturami.

Natomiast w przypadku dostawy towarów za pośrednictwem np. poczty, podatnik może korzystać ze zwolnienia wskazanego w poz. 37 załącznika do omawianego rozporządzenia. Wymienia się tam dostawy towarów w systemie wysyłkowym (pocztą lub przesyłkami kurierskimi), jeżeli dostawca towaru otrzyma w całości zapłatę za wykonaną czynność za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej (odpowiednio na rachunek bankowy podatnika lub na rachunek w SKOK, której jest członkiem). Z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę musi jednoznacznie wynikać, jakiej konkretnie czynności dotyczyła i na czyją rzecz została dokonana (dane nabywcy, w tym jego adres).

Jednak należy podkreślić, że przy wyliczaniu kwoty obrotów (20.000 zł) uprawniającej do zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania, należy zsumować całą sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych (również tę, która korzysta że zwolnienia przedmiotowych z obowiązku ewidencji w kasie).

W sytuacji gdy podatnik nie będzie mógł korzystać ze zwolnień wcześniej opisanych będzie musiał rozpocząć ewidencjonowanie w kasie fiskalnej sprzedaży na rzecz osób wskazanych w art. 111 ust. 1 ustawy o VAT, od 1 marca 2015 r.

www.KalkulatoryPodatkowe.pl - Kalkulatory w podatku VAT:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.PodatekVAT.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

luty 2019
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
6
8
9
10
12
13
14
16
17
18
19
21
22
23
24
26
27
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rozliczanie podatku dochodowego, podatku VAT oraz innych podatków i opłat
Vademecum podatnika - podstawowe informacje dotyczące podatków

FORUM

Forum aktywnych księgowych

Przejście z PKPiR na pełna ksiegowość
Proszę o pomoc, firma przeszła na pełną księgowość, co mam zrobić z fakturami dotyczącymi grudnia a wystawionymi w styczniu, do tej pory księgowałam wszystko w dacie wystawienia ?
Optymalizacja zakupu lokalu mieszkaniowego z 23% VAT
Jestem w sytuacji, gdzie mój ojciec dokona zakupu mieszkania, w którym będę mieszkał ja. Rozważam zakup lokalu użytkowego z rynku pierwotnego, który w pełni nadaje się do mieszkania i objęty (...)
75 % w koszty, osobówka, jak?
Osobówka w EŚT wykorzystanie - mieszane w 2018 zakup paliwa 123 brutto w koszty 111,50 (100,00 netto + 11,50 połowa VAT) w 2019 zakup paliwa 123 brutto w koszty jak? wiem 75% ale (...)
Obliczyłam chorobowe pracodawcy-proszę zerknijcie
Dzień dobry :) L4 od 07.12 do 16.12.2018 to jest 10 dni Podstawę do ub. społ. obliczyłam: 2665,80 zł (podstawa w XII) : 30 dni = 88,86 zł x 21 dni (...)
Minimalne z poprzedniego roku plus dodatki
Pracownik ma na umowie minimalne + ryczałty za nadliczbowe. Zawsze wychodzi powyżej minimum. Czy z początkiem roku należy zmienić Aneksem kwotę minimalnego ? Czy należne minimalne to ta podstawa ? może być na (...)
Proszę o pomoc w wyliczeniu wynagrodzenia pracownika
Pracownik pełny etat 2250 brutto. Od 2 stycznia do 10 stycznia chorobowe. Przepracował tylko 11 stycznia i rozwiązaliśmy z nim umowę o pracę. Ile powinien otrzymać brutto za ten jeden dzień (...)
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.