kalkulatory podatkowe, kalkulator VAT, kalkulator płac, kilometrówka, ryczałt samochodowy
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 86 (1440) z dnia 26.10.2017

Rozpoczęcie działalności gospodarczej w trakcie roku a zwolnienie z VAT

W dniu 1 października 2017 r. rozpoczęłam działalność gospodarczą. Czy kwotę 200.000 zł limitu zwolnienia z VAT należy podzielić przez 12 miesięcy, co daje 16.666,67 zł i przekroczenie tej kwoty w danym miesiącu powoduje konieczność zarejestrowania się na VAT?

Podatnik, który rozpoczyna prowadzenie działalności w trakcie 2017 r., jest zwolniony z VAT, jeżeli przewidywana przez niego wartość sprzedaży nie przekroczy, w proporcji do okresu prowadzonej w 2017 r. działalności gospodarczej, kwoty 200.000 zł. Jeśli faktyczna wartość sprzedaży, w proporcji do okresu prowadzonej działalności gospodarczej, przekroczy w trakcie 2017 r. kwotę 200.000 zł, zwolnienie traci moc począwszy od czynności, którą przekroczono tę kwotę. Stanowi tak art. 113 ust. 9 i ust. 10 ustawy o VAT.


Kalkulator limitu uprawniającego do zwolnienia z VAT dostępny jest w serwisie www.kalkulatory.gofin.pl, w dziale Podatek VAT.

 

Należy wskazać, że limit zwolnienia dotyczy "okresu prowadzonej działalności gospodarczej", w związku z czym przy jego wyliczeniu należy odnieść się do daty rozpoczęcia działalności gospodarczej, a nie do terminu, w którym miała miejsce pierwsza czynność opodatkowana podatkiem VAT.

W świetle powyższego dla Czytelniczki rozpoczynającej działalność w dniu 1 października 2017 r., limit wartości sprzedaży uprawniający do zwolnienia z VAT w 2017 r. wyniesie 50.410,96 zł.

Z pytania nie wynika, jakiego rodzaju działalność wykonuje Czytelniczka. Jest to istotne z uwagi na fakt, iż zwolnień ze względu na wartość sprzedaży nie stosuje się do podatników dokonujących dostaw towarów i świadczących usługi wymienione w art. 113 ust. 13 ustawy o VAT. Omawianych zwolnień nie stosuje się m.in. do podatników dokonujących dostawy terenów budowlanych oraz nowych środków transportu. Zwolnienie z VAT nie ma także zastosowania do podatników świadczących m.in. usługi prawnicze, jubilerskie.

Inaczej rzecz ujmując, jeżeli Czytelniczka nie będzie dokonywała dostaw towarów oraz świadczyła usług wymienionych w art. 113 ust. 13 ustawy o VAT, wówczas może korzystać ze zwolnienia z VAT ze względu na wartość sprzedaży do momentu przekroczenia limitu zwolnienia. W przeciwnym wypadku (gdy będzie wykonywała czynności wymienione w art. 113 ust. 13 ustawy o VAT) będzie musiała zarejestrować się na VAT (złożyć zgłoszenie VAT-R) nawet wówczas, gdy nie przekroczy limitu obrotu uprawniającego do zwolnienia.

www.KalkulatoryPodatkowe.pl - Kalkulatory w podatku VAT:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.PodatekVAT.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Prenumerata 2018 r. - www.sklep.gofin.pl
DARMOWE PROGRAMY
Indeks Księgowań - Księgowanie od A do Z
GOFIN NEWS - mobilna aplikacja dla Księgowych!
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

styczeń 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
3
4
6
7
9
11
12
13
14
16
17
18
19
20
21
23
24
26
27
28
29
30
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rozliczanie podatku dochodowego, podatku VAT oraz innych podatków i opłat
Vademecum podatnika - podstawowe informacje dotyczące podatków

FORUM

Forum aktywnych księgowych

Rozliczenie 2017
Dostałam PIT-11 za 2017 z jednego stosunku pracy i zastanawiam się czy powinnam złożyć w urzędzie skarbowym PIT czy też urząd sam mnie rozliczy. Nie mam żadnych odliczeń. Jak (...)
Dodatkowy urlop dla osoby niepełnosprawnej.zakręciłam się w tym wszystkim..
Pracownik w dniu 06.11.2013 uzyskała umiarkowany stopień niepełnosprawności. Po przepraowaniu roku od uzyskania tego stopnia należał się jej dodatkowy urlop - 10 dni. Czyli z dniem 05.11.2014 ma już 10 (...)
Podwyższenie wynagrodzenia
Czy wystarczy napisać ,że z dniem 1.01.2018 przyznaję wynagrodzenie zasadnicze w wys........ aby nie robić aneksów do umów/ są to umowy z lat 1990 i starsze a wtedy taka była forma/
Słodycze a VAT
Witam. Zakupiliśmy ptasie mleczko dla naszych kontrahentów. Czy od takich zakupów mam prawo odliczyć VAT?
Okres pobierania zasiłku przed świadczeniem.
Zasiłek chorobowy przysługuje przez okres trwania niezdolności do pracy, nie dłużej niż przez 182 dni, a w przypadku gruźlicy. Rozumiem, że okresu pobierania wynagrodzenia chorobowego poprzedzającego zasiłek nie zliczamy do (...)
Samochód wykupiony z leasingu
Czy wykupiony z leasingu samochód w październiku mogę amortyzować podatkowo już za październik czy od następnego miesiąca ?
Konta związane z ubezpieczeniami społecznymi
Witam, czy w związku z wprowadzeniem przez ZUS jednego numeru kont do wpłat składek należy zmienić plan kont. Do tej pory były rozbudowana analityka składek - rozrachunki i konta kosztowe. (...)
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60