kalkulatory podatkowe, kalkulator VAT, kalkulator płac, kilometrówka, ryczałt samochodowy
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 84 (1229) z dnia 19.10.2015

Limit zwolnienia z kas fiskalnych

Prowadzę działalność gospodarczą. Nie posiadam jeszcze kasy fiskalnej. W jaki sposób mam ustalić limit zwolnienia z kas rejestrujących? (pytanie z dyskusji na www.forum.gofin.pl nr 957343)

Podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących. Wynika to z art. 111 ustawy o VAT (Dz. U. z 2011 r. nr 177, poz. 1054 ze zm.).

Od powyższego obowiązku istnieją jednak pewne zwolnienia. Zostały one wskazane w rozporządzeniu Ministra Finansów w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. z 2014 r. poz. 1544 ze zm.). Przewidziano w nim m.in. zwolnienie ze względu na wielkość sprzedaży. I tak limit obrotów uzyskiwanych ze sprzedaży dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych uprawniający do korzystania ze zwolnienia z ewidencjonowania wynosi 20.000 zł. Limit ten dotyczy zarówno podatników kontynuujących sprzedaż dla wymienionych podmiotów, jak i rozpoczynających taką sprzedaż. Przy czym w tym drugim przypadku limit ten należy liczyć w proporcji do okresu dokonywania sprzedaży bądź świadczenia usług dla tych osób w danym roku podatkowym.

Jeżeli chodzi o sposób obliczenia kwoty obrotów uprawniającej do zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania, to polega ona na sumowaniu całej sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych. Do wyliczenia tej kwoty przyjmuje się obroty netto, czyli bez podatku VAT. Wynika to z art. 111 ust. 1a ustawy o VAT.


Kalkulator limitu obrotu uprawniającego do zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania w kasie dostępny jest w serwisie www.kalkulatory.gofin.pl.


Warto nadmienić, że niekiedy podatnik ma obowiązek ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kasy bez względu na wysokość obrotów. Jest tak w przypadku rozpoczęcia dostaw bądź świadczenia usług wymienionych w § 4 rozporządzenia na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych. Zwolnień z ewidencjonowania, o których mowa w § 2 i § 3, nie stosuje się m.in. w przypadku dostaw gazu płynnego.

www.KalkulatoryPodatkowe.pl - Kalkulatory w podatku VAT:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.PodatekVAT.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Prenumerata 2018 r. - www.sklep.gofin.pl
DARMOWE PROGRAMY
Indeks Księgowań - Księgowanie od A do Z
GOFIN NEWS - mobilna aplikacja dla Księgowych!
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

styczeń 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
3
4
6
7
9
11
12
13
14
16
17
18
19
20
21
23
24
26
27
28
29
30
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rozliczanie podatku dochodowego, podatku VAT oraz innych podatków i opłat
Vademecum podatnika - podstawowe informacje dotyczące podatków

FORUM

Forum aktywnych księgowych

Rozliczenie 2017
Dostałam PIT-11 za 2017 z jednego stosunku pracy i zastanawiam się czy powinnam złożyć w urzędzie skarbowym PIT czy też urząd sam mnie rozliczy. Nie mam żadnych odliczeń. Jak (...)
Dodatkowy urlop dla osoby niepełnosprawnej.zakręciłam się w tym wszystkim..
Pracownik w dniu 06.11.2013 uzyskała umiarkowany stopień niepełnosprawności. Po przepraowaniu roku od uzyskania tego stopnia należał się jej dodatkowy urlop - 10 dni. Czyli z dniem 05.11.2014 ma już 10 (...)
Podwyższenie wynagrodzenia
Czy wystarczy napisać ,że z dniem 1.01.2018 przyznaję wynagrodzenie zasadnicze w wys........ aby nie robić aneksów do umów/ są to umowy z lat 1990 i starsze a wtedy taka była forma/
Słodycze a VAT
Witam. Zakupiliśmy ptasie mleczko dla naszych kontrahentów. Czy od takich zakupów mam prawo odliczyć VAT?
Okres pobierania zasiłku przed świadczeniem.
Zasiłek chorobowy przysługuje przez okres trwania niezdolności do pracy, nie dłużej niż przez 182 dni, a w przypadku gruźlicy. Rozumiem, że okresu pobierania wynagrodzenia chorobowego poprzedzającego zasiłek nie zliczamy do (...)
Samochód wykupiony z leasingu
Czy wykupiony z leasingu samochód w październiku mogę amortyzować podatkowo już za październik czy od następnego miesiąca ?
Konta związane z ubezpieczeniami społecznymi
Witam, czy w związku z wprowadzeniem przez ZUS jednego numeru kont do wpłat składek należy zmienić plan kont. Do tej pory były rozbudowana analityka składek - rozrachunki i konta kosztowe. (...)
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60