Gazeta Podatkowa nr 46 (1608) z dnia 10.06.2019
Korekta stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe
Spółka z o.o. prowadzi działalność od 2016 r. Za 2018 r. pierwszy raz złożyliśmy ZUS IWA. Nie otrzymaliśmy jednak z ZUS informacji o wysokości stopy procentowej składki wypadkowej i w związku z tym w dokumentach rozliczeniowych sporządzonych za kwiecień 2019 r. naliczyliśmy składki na ubezpieczenie wypadkowe według stopy procentowej obowiązującej nas do 31 marca br., tj. 1,67%. Czy w takim przypadku sami powinniśmy byli ustalić wysokość stopy procentowej tej składki według PKD? Dodam, że ZUS nie przesłał nam żadnej informacji o konieczności korekty składek. (pytanie nr 1227723)
ZUS ustala stopę procentową składki na ubezpieczenie wypadkowe tylko płatnikom, którzy mieli obowiązek przekazać informację ZUS IWA za ostatnie trzy lata kalendarzowe. Składają ją do 31 stycznia danego roku płatnicy, którzy w poprzednim roku kalendarzowym zgłaszali do ubezpieczenia wypadkowego co najmniej 10 ubezpieczonych. Na rok składkowy trwający od 1 kwietnia 2019 r. do 31 marca 2020 r. organ rentowy ustalił więc stopę procentową składki wypadkowej płatnikom, którzy przekazali informację ZUS IWA za 2016 r., 2017 r. oraz 2018 r.
Natomiast płatnicy podlegający wpisowi do rejestru REGON, którzy:
- zgłaszają do ubezpieczenia wypadkowego co najmniej 10 ubezpieczonych i
- nie przekazali do ZUS informacji ZUS IWA za trzy kolejne, ostatnie lata kalendarzowe (tylko np. za jeden rok),
samodzielnie ustalają stopę procentową składki wypadkowej według grupy działalności, do której należą.
Grupę działalności ustala się na podstawie zaświadczenia o numerze identyfikacyjnym REGON w dniu 31 grudnia poprzedniego roku. Podany jest w nim rodzaj przeważającej działalności określony według rozporządzenia RM w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) (Dz. U. z 2007 r. nr 251, poz. 1885 ze zm.), do której dany płatnik został zaklasyfikowany. Następnie, w oparciu o tabelę stanowiącą załącznik nr 2 do rozporządzenia MPiPS w sprawie różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy... (Dz. U. z 2019 r. poz. 757), zwanego rozporządzeniem wypadkowym, płatnik powinien ustalić stopę procentową składki na ubezpieczenie wypadkowe. Z tabeli tej należy odczytać wysokość stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe odpowiadającej grupie działalności, do której dany płatnik został zaklasyfikowany według kodu PKD na poziomie sekcji (przykład).
Kalkulator składki na ubezpieczenie wypadkowe dostępny jest w serwisie kalkulatory.gofin.pl.
Natomiast w wysokości 50% najwyższej stopy procentowej ustalonej na dany rok składkowy dla grup działalności (czyli obecnie 1,67%, tj. 50% z 3,33%), naliczają składkę wypadkową płatnicy, którzy zgłaszają do ubezpieczenia wypadkowego nie więcej niż 9 osób.
W przypadku, o którym mowa w pytaniu, w dokumentach rozliczeniowych sporządzonych za kwiecień 2019 r. spółka wykazała składki na ubezpieczenie wypadkowe naliczone według nieprawidłowej stopy procentowej. Powinna więc obecnie przekazać do ZUS korektę dokumentów rozliczeniowych za ten miesiąc. Jeżeli spółka naliczyła składki na ubezpieczenie wypadkowe według zawyżonej stopy procentowej i w wyniku sporządzonej korekty dokumentów rozliczeniowych na jej koncie płatnika składek powstanie nadpłata, to będzie ją mogła zaliczyć np. na bieżące zobowiązania lub zawnioskować o jej zwrot. Gdyby jednak okazało się, że spółka naliczyła składki wypadkowe według zaniżonej stopy procentowej, to w wyniku przekazania do ZUS korekty dokumentów rozliczeniowych powstanie niedopłata składek ubezpieczeniowych. Wówczas spółka powinna ją uregulować wraz z odsetkami za zwłokę.
Przykład Spółka z o.o. prowadzi działalność od 1 stycznia 2016 r. Ze względu na to, że od tego dnia spółka zatrudniała tylko 4 pracowników, obowiązywała ją stopa procentowa składki wypadkowej w wysokości 50% najwyższej stopy procentowej ustalonej na dany rok składkowy dla grup działalności (od 1 stycznia 2016 r. do 31 marca 2018 r. - 1,8%, natomiast od 1 kwietnia 2018 r. do 31 marca 2019 r. - 1,67%). W 2018 r. spółka zwiększyła stan zatrudnienia do 12 pracowników (tyle też osób zgłaszała w ubiegłym roku do ubezpieczenia wypadkowego). W styczniu 2019 r. po raz pierwszy złożyła do ZUS informację ZUS IWA (za 2018 r.). Na podstawie danych zawartych w zaświadczeniu o nadaniu numeru REGON spółka ustaliła rodzaj przeważającej działalności według PKD 2007, do której została zaklasyfikowana, tj. 43.99.Z - "Pozostałe specjalistyczne roboty budowlane, gdzie indziej niesklasyfikowane". Następnie - na podstawie dwóch pierwszych cyfr, tj. 43 - spółka ustaliła, że została zaklasyfikowana do sekcji F - "Budownictwo", działu 43 "Roboty budowlane specjalistyczne". Z tabeli stanowiącej załącznik nr 2 do rozporządzenia wypadkowego spółka ustaliła, że właściwa dla niej (F-43) stopa procentowa składki wypadkowej wynosi 1,20%. |
www.KalkulatoryPodatkowe.pl - Kalkulatory składek ZUS:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.SkladkaZUS.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
05.12.2024 (czwartek)
09.12.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|