kalkulatory podatkowe, kalkulator VAT, kalkulator płac, kilometrówka, ryczałt samochodowy
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 50 (1300) z dnia 23.06.2016

Odsetki podatkowe nieprzekraczające 8,70 zł

Po korekcie deklaracji VAT-7 za marzec 2016 r. muszę dopłacić podatek. Odsetki za zwłokę od powstałej zaległości podatkowej, wyliczone według obniżonej 50% stawki, wynoszą po zaokrągleniu 5 zł. Czy muszę je wpłacić?

Konsekwencją uregulowania podatku po terminie płatności są obciążenia odsetkowe. Odsetek za zwłokę nie wpłaca się jednak, jeżeli ich wysokość nie przekracza trzykrotności opłaty pobieranej przez Pocztę Polską S.A. za traktowanie przesyłki listowej jako poleconej. Obecnie trzykrotność tej opłaty pocztowej wynosi 8,70 zł (3 × 2,90 zł).

Odsetki podatkowe wylicza się, mnożąc kwotę długu przez liczbę dni zwłoki oraz obowiązującą w tym czasie stawkę odsetek, a uzyskany wynik dzieląc przez 365. Otrzymaną kwotę zaokrągla się do pełnych złotych: końcówki kwot wynoszące mniej niż 50 groszy pomija się, a końcówki kwot wynoszące 50 groszy i więcej podwyższa do pełnych złotych. Jeżeli dług istniał w okresach, w których obowiązywały różne stawki odsetkowe, odsetki za zwłokę nalicza się odrębnie za każdy z nich. Zaokrągleniu podlega natomiast suma kwot za poszczególne okresy. Omawiane zwolnienie z obowiązku zapłaty odsetek podatkowych dotyczy wartości ustalonej przed zaokrągleniem do pełnych złotych. To, według jakiej stawki zostały one naliczone, nie ma przy tym znaczenia. Podatnik nie uiszcza więc odsetek za zwłokę, wyliczonych według obniżonej stawki, jeżeli ich kwota na dzień wpłaty, przed zaokrągleniem do pełnych złotych, nie będzie przekraczała 8,70 zł.


Odsetki za zwłokę od zaległości podatkowej wpłaca się bez wezwania organu podatkowego.


Odsetki za zwłokę od zaległości podatkowej powstałej od 1 stycznia 2016 r. nalicza się według obniżonej stawki, wynoszącej 50% stawki podstawowej, w przypadku zachowania następujących warunków. Po pierwsze, dług musi wynikać z korekty deklaracji złożonej w ciągu 6 miesięcy od dnia upływu terminu złożenia deklaracji. Po drugie, zaległość podatkową trzeba uregulować w ciągu 7 dni od dnia złożenia korekty. Po trzecie, poprawki w rozliczeniu nie mogą być naniesione pod wpływem działań urzędników skarbowych. Preferencyjnych zasad naliczania odsetek podatkowych nie stosuje się, jeżeli korekta jest składana w wyniku czynności sprawdzających, a także po doręczeniu zawiadomienia o zamiarze wszczęcia kontroli przez urząd skarbowy lub postępowania kontrolnego przez organ kontroli skarbowej, a gdy nie wysyła się zawiadomienia - po zakończeniu tych procedur.

www.KalkulatoryPodatkowe.pl - Kalkulatory odsetek:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.PoradyPodatkowe.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Prenumerata 2018 r. - www.sklep.gofin.pl
DARMOWE PROGRAMY
Indeks Księgowań - Księgowanie od A do Z
GOFIN NEWS - mobilna aplikacja dla Księgowych!
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

styczeń 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
3
4
6
7
9
11
12
13
14
16
17
18
19
20
21
23
24
26
27
28
29
30
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rozliczanie podatku dochodowego, podatku VAT oraz innych podatków i opłat
Vademecum podatnika - podstawowe informacje dotyczące podatków

FORUM

Forum aktywnych księgowych

Rozliczenie 2017
Dostałam PIT-11 za 2017 z jednego stosunku pracy i zastanawiam się czy powinnam złożyć w urzędzie skarbowym PIT czy też urząd sam mnie rozliczy. Nie mam żadnych odliczeń. Jak (...)
Dodatkowy urlop dla osoby niepełnosprawnej.zakręciłam się w tym wszystkim..
Pracownik w dniu 06.11.2013 uzyskała umiarkowany stopień niepełnosprawności. Po przepraowaniu roku od uzyskania tego stopnia należał się jej dodatkowy urlop - 10 dni. Czyli z dniem 05.11.2014 ma już 10 (...)
Podwyższenie wynagrodzenia
Czy wystarczy napisać ,że z dniem 1.01.2018 przyznaję wynagrodzenie zasadnicze w wys........ aby nie robić aneksów do umów/ są to umowy z lat 1990 i starsze a wtedy taka była forma/
Słodycze a VAT
Witam. Zakupiliśmy ptasie mleczko dla naszych kontrahentów. Czy od takich zakupów mam prawo odliczyć VAT?
Okres pobierania zasiłku przed świadczeniem.
Zasiłek chorobowy przysługuje przez okres trwania niezdolności do pracy, nie dłużej niż przez 182 dni, a w przypadku gruźlicy. Rozumiem, że okresu pobierania wynagrodzenia chorobowego poprzedzającego zasiłek nie zliczamy do (...)
Samochód wykupiony z leasingu
Czy wykupiony z leasingu samochód w październiku mogę amortyzować podatkowo już za październik czy od następnego miesiąca ?
Konta związane z ubezpieczeniami społecznymi
Witam, czy w związku z wprowadzeniem przez ZUS jednego numeru kont do wpłat składek należy zmienić plan kont. Do tej pory były rozbudowana analityka składek - rozrachunki i konta kosztowe. (...)
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60