kalkulatory podatkowe, kalkulator VAT, kalkulator płac, kilometrówka, ryczałt samochodowy
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 43 (1293) z dnia 30.05.2016

Odsetki od zaległości podatkowej

Podatku wykazanego w deklaracji VAT-7 za marzec 2016 r. nie wpłaciłem w terminie. Czy od tej zaległości podatkowej mogę naliczyć obniżone odsetki za zwłokę?

NIE. Podatek niezapłacony w terminie płatności stanowi zaległość podatkową. Wiąże się to z obciążeniami odsetkowymi.

Odsetki za zwłokę od zaległości podatkowych powstałych od początku br. nalicza się według stawki: podstawowej, obniżonej wynoszącej 50% stawki podstawowej albo podwyższonej stanowiącej 120% stawki podstawowej. Obniżone odsetki stosuje się w przypadku wpłaty długu ujawnionego w wyniku korekty deklaracji dokonanej z własnej inicjatywy podatnika (bez udziału organów podatkowych). Korekta musi być złożona w ciągu 6 miesięcy od dnia upływu terminu złożenia deklaracji. Zaległość podatkową trzeba natomiast wpłacić w ciągu 7 dni od dnia złożenia korekty. Obciążenia odsetkowe nie zmniejszą się, jeżeli korekta zostanie przekazana po doręczeniu zawiadomienia o zamiarze wszczęcia kontroli podatkowej przez urząd skarbowy lub postępowania kontrolnego przez organ kontroli skarbowej, a gdy nie wysyła się zawiadomienia - po zakończeniu wspominanych procedur. Takie samo wyłączenie obowiązuje w odniesieniu do korekty dokonanej w wyniku czynności sprawdzających. Stanowi o tym art. 56a Ordynacji podatkowej.

Opisaną preferencję stosuje się w przypadku zapłaty zaległości podatkowej wykazanej po korekcie rozliczenia. Warunek ten nie jest spełniony w omawianym przypadku. Zaległość podatkowa nie wynika z korekty rozliczenia. Podatnik, regulując niezapłacony w terminie podatek wykazany w VAT-7 za marzec 2016 r., ustala więc odsetki za zwłokę według stawki podstawowej. Wynosi ona obecnie 8%. Odsetki za zwłokę należy naliczyć za okres od dnia następującego po dniu, w którym upłynął termin płatności podatku (od 26 kwietnia 2016 r.), do dnia uregulowania długu (włącznie z tym dniem).

www.KalkulatoryPodatkowe.pl - Kalkulatory odsetek:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.PoradyPodatkowe.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Prenumerata 2018 r. - www.sklep.gofin.pl
DARMOWE PROGRAMY
Indeks Księgowań - Księgowanie od A do Z
GOFIN NEWS - mobilna aplikacja dla Księgowych!
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

styczeń 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
3
4
6
7
9
11
12
13
14
16
17
18
19
20
21
23
24
26
27
28
29
30
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rozliczanie podatku dochodowego, podatku VAT oraz innych podatków i opłat
Vademecum podatnika - podstawowe informacje dotyczące podatków

FORUM

Forum aktywnych księgowych

Rozliczenie 2017
Dostałam PIT-11 za 2017 z jednego stosunku pracy i zastanawiam się czy powinnam złożyć w urzędzie skarbowym PIT czy też urząd sam mnie rozliczy. Nie mam żadnych odliczeń. Jak (...)
Dodatkowy urlop dla osoby niepełnosprawnej.zakręciłam się w tym wszystkim..
Pracownik w dniu 06.11.2013 uzyskała umiarkowany stopień niepełnosprawności. Po przepraowaniu roku od uzyskania tego stopnia należał się jej dodatkowy urlop - 10 dni. Czyli z dniem 05.11.2014 ma już 10 (...)
Podwyższenie wynagrodzenia
Czy wystarczy napisać ,że z dniem 1.01.2018 przyznaję wynagrodzenie zasadnicze w wys........ aby nie robić aneksów do umów/ są to umowy z lat 1990 i starsze a wtedy taka była forma/
Słodycze a VAT
Witam. Zakupiliśmy ptasie mleczko dla naszych kontrahentów. Czy od takich zakupów mam prawo odliczyć VAT?
Okres pobierania zasiłku przed świadczeniem.
Zasiłek chorobowy przysługuje przez okres trwania niezdolności do pracy, nie dłużej niż przez 182 dni, a w przypadku gruźlicy. Rozumiem, że okresu pobierania wynagrodzenia chorobowego poprzedzającego zasiłek nie zliczamy do (...)
Samochód wykupiony z leasingu
Czy wykupiony z leasingu samochód w październiku mogę amortyzować podatkowo już za październik czy od następnego miesiąca ?
Konta związane z ubezpieczeniami społecznymi
Witam, czy w związku z wprowadzeniem przez ZUS jednego numeru kont do wpłat składek należy zmienić plan kont. Do tej pory były rozbudowana analityka składek - rozrachunki i konta kosztowe. (...)
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60