kalkulatory podatkowe, kalkulator VAT, kalkulator płac, kilometrówka, ryczałt samochodowy
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 5 (1255) z dnia 18.01.2016

Odsetki podatkowe od 2016 r.

Od 2016 r. obniżone odsetki podatkowe oblicza się według stawki wynoszącej połowę stawki podstawowej. Warunkiem skorzystania z tej preferencji jest poprawienie rozliczenia z własnej inicjatywy w ciągu pół roku od dnia upływu terminu złożenia deklaracji i zapłata długu w ciągu tygodnia od dokonania korekty. Podatnik, który chce zastosować nową obniżoną stawkę odsetkową do zaległości podatkowych sprzed 1 stycznia 2016 r., korektę deklaracji musi złożyć do 30 czerwca 2016 r.

Konsekwencją uszczupleń podatkowych są obciążenia odsetkowe. Regulacje obowiązujące w tym zakresie od 1 stycznia 2016 r. przyniosły zmiany w stosowaniu obniżonych odsetek za zwłokę i wprowadziły nową - podwyższoną - stawkę.

Obniżone odsetki za zwłokę od zaległości podatkowych powstałych począwszy od początku bieżącego roku wylicza się według stawki wynoszącej połowę stawki podstawowej (obecnie 4%). Warunkiem jej stosowania jest dokonanie samodzielnie, bez udziału organu podatkowego, korekty rozliczenia w ciągu 6 miesięcy od dnia upływu terminu złożenia deklaracji. Dług ujawniony w wyniku tej czynności trzeba uregulować w ciągu 7 dni od dnia złożenia korekty.

Stosowanie nowej obniżonej stawki odsetkowej dopuszczono w stosunku do zaległości podatkowych sprzed 1 stycznia 2016 r. w przypadku dokonania samodzielnej weryfikacji rozliczeń w najbliższych kilku miesiącach. Dług musi wynikać z korekty złożonej do 30 czerwca 2016 r. (tak podaje MF na stronie internetowej www.mf.gov.pl). Trzeba go uiścić w ciągu 7 dni od dnia złożenia korekty. Odsetki za zwłokę od zaległości podatkowej powstałej przed 1 stycznia 2016 r., ale ujawnionej w korekcie dokonanej po 30 czerwca 2016 r., będzie naliczało się według stawki stanowiącej 75% stawki podstawowej (obecnie 6%) - o ile będą zachowane ustawowe wymogi stosowania tej preferencji.

Uszczuplenia w VAT, akcyzie lub cle mogą wiązać się z zapłatą podwyższonych odsetek za zwłokę. Nalicza się je według stawki stanowiącej 150% stawki podstawowej (obecnie 12%). Podwyższone odsetki stosuje się w przypadku wykrycia przez urzędników zaniżenia zobowiązania podatkowego (zawyżenia nadpłaty lub zwrotu podatku) w wysokości przekraczającej 25% kwoty należnej i wyższej niż pięciokrotność minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego w dniu następującym po dniu upływu terminu płatności podatku lub terminu zwrotu (obecnie 9.250 zł). Taka "sankcja" wiąże się także ze stwierdzeniem przez nich faktu niezłożenia wymaganej deklaracji i niezapłacenia daniny.

www.KalkulatoryPodatkowe.pl - Kalkulatory odsetek:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.PoradyPodatkowe.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Prenumerata 2018 r. - www.sklep.gofin.pl
DARMOWE PROGRAMY
Indeks Księgowań - Księgowanie od A do Z
GOFIN NEWS - mobilna aplikacja dla Księgowych!
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

styczeń 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
3
4
6
7
9
11
12
13
14
16
17
18
19
20
21
23
24
26
27
28
29
30
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rozliczanie podatku dochodowego, podatku VAT oraz innych podatków i opłat
Vademecum podatnika - podstawowe informacje dotyczące podatków

FORUM

Forum aktywnych księgowych

Rozliczenie 2017
Dostałam PIT-11 za 2017 z jednego stosunku pracy i zastanawiam się czy powinnam złożyć w urzędzie skarbowym PIT czy też urząd sam mnie rozliczy. Nie mam żadnych odliczeń. Jak (...)
Dodatkowy urlop dla osoby niepełnosprawnej.zakręciłam się w tym wszystkim..
Pracownik w dniu 06.11.2013 uzyskała umiarkowany stopień niepełnosprawności. Po przepraowaniu roku od uzyskania tego stopnia należał się jej dodatkowy urlop - 10 dni. Czyli z dniem 05.11.2014 ma już 10 (...)
Podwyższenie wynagrodzenia
Czy wystarczy napisać ,że z dniem 1.01.2018 przyznaję wynagrodzenie zasadnicze w wys........ aby nie robić aneksów do umów/ są to umowy z lat 1990 i starsze a wtedy taka była forma/
Słodycze a VAT
Witam. Zakupiliśmy ptasie mleczko dla naszych kontrahentów. Czy od takich zakupów mam prawo odliczyć VAT?
Okres pobierania zasiłku przed świadczeniem.
Zasiłek chorobowy przysługuje przez okres trwania niezdolności do pracy, nie dłużej niż przez 182 dni, a w przypadku gruźlicy. Rozumiem, że okresu pobierania wynagrodzenia chorobowego poprzedzającego zasiłek nie zliczamy do (...)
Samochód wykupiony z leasingu
Czy wykupiony z leasingu samochód w październiku mogę amortyzować podatkowo już za październik czy od następnego miesiąca ?
Konta związane z ubezpieczeniami społecznymi
Witam, czy w związku z wprowadzeniem przez ZUS jednego numeru kont do wpłat składek należy zmienić plan kont. Do tej pory były rozbudowana analityka składek - rozrachunki i konta kosztowe. (...)
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60