Gazeta Podatkowa nr 10 (1260) z dnia 4.02.2016
Nieograniczony okres wypłaty emerytury częściowej
Od kwietnia 2015 r., tj. po osiągnięciu 65. roku życia, pobieram emeryturę częściową. Jestem zadowolony z ustalonej wysokości tego świadczenia, a ponieważ nie musiałem zwalniać się z pracy, więc nadal pracuję. Ostatnio dowiedziałem się jednak, że w momencie ukończenia powszechnego wieku emerytalnego zmuszony będę do przejścia na emeryturę powszechną i rozwiązania stosunku pracy. Czy to prawda?
Prawdą jest, że ubezpieczony będący pracownikiem dla nabycia prawa do emerytury częściowej nie musi rozwiązywać stosunku pracy.
W innej sytuacji jest pracownik ubiegający się o przyznanie emerytury zarówno wcześniejszej, jak i powszechnej. Aby doszło do podjęcia wypłaty wskazanych świadczeń, ustawodawca wymaga rozwiązania stosunku pracy kontynuowanego z pracodawcą, na rzecz którego jest on wykonywany bezpośrednio przed dniem nabycia prawa do emerytury. Różnicę tę należy więc traktować jako zaletę emerytury częściowej.
Po osiągnięciu przez osobę uprawnioną do emerytury częściowej indywidualnego powszechnego wieku emerytalnego oraz po ustaniu stosunku pracy w przypadku ubezpieczonego będącego pracownikiem, emerytura częściowa podlega - na wniosek ubezpieczonego - zamianie na emeryturę powszechną. Tak stanowi art. 26b ust. 4 ustawy o emeryturach i rentach z FUS (Dz. U. z 2015 r. poz. 748 ze zm.), zwanej ustawą emerytalną.
Kalkulator wieku emerytalnego dostępny jest w serwisie www.kalkulatory.gofin.pl.
Jak więc wynika z powołanej normy prawnej, ustawodawca nie nakazuje po osiągnięciu wieku emerytalnego przejścia na emeryturę powszechną. Kwestię tę pozostawił do indywidualnej decyzji ubezpieczonego uprawnionego do emerytury częściowej. Jeśli jednak świadczeniobiorca domaga się zamiany emerytury częściowej na powszechną (składając stosowny wniosek), a jest pracownikiem, to rzeczywiście musi dodatkowo rozwiązać stosunek pracy.
Warto dodać, że przy ustalaniu podstawy obliczenia emerytury powszechnej, w przypadku osoby, która miała ustalone prawo do emerytury częściowej, nie uwzględnia się kwot zwiększeń składek na ubezpieczenie emerytalne oraz kapitału początkowego, uzyskanych w wyniku waloryzacji kwartalnej, przeprowadzonej w celu obliczenia emerytury częściowej. Ponadto, jeżeli ubezpieczony pobrał emeryturę częściową, podstawę obliczenia emerytury powszechnej pomniejsza się o kwotę stanowiącą sumę kwot pobranych emerytur w wysokości przed odliczeniem zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych i składki na ubezpieczenie zdrowotne, a więc w wysokości brutto. Tak wynika z art. 25 ust. 1a-1b ustawy emerytalnej.
Okoliczności te zapewne nie pozostają bez znaczenia przy ustaleniu wysokości należnej emerytury powszechnej.
www.KalkulatoryPodatkowe.pl - Kalkulatory zasiłków i innych świadczeń:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
05.12.2024 (czwartek)
09.12.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|