Gazeta Podatkowa nr 14 (1889) z dnia 17.02.2022
Wypłata wynagrodzenia dla pracownika a termin odprowadzenia wpłaty na rachunek PPK
Jako mikroprzedsiębiorca zwolniony byłem z obowiązku wdrożenia PPK, bowiem wszyscy pracownicy złożyli deklaracje o rezygnacji z uczestnictwa w programie. Teraz nowo zatrudniony pracownik zadeklarował chęć odprowadzania składek. Zatem wdrażam PPK. W jakim terminie powinienem odprowadzać za niego wpłaty po wypłacie wynagrodzenia? (pytanie z dyskusji na www.forum.gofin.pl nr 1375585)
Mikroprzedsiębiorca, o którym mowa w pytaniu, zobowiązany będzie do:
a) obliczania i dokonywania do wybranej instytucji finansowej wpłat finansowanych przez ten podmiot,
b) obliczania, pobierania od uczestnika PPK i dokonywania do wybranej instytucji finansowej wpłat finansowanych przez uczestnika PPK.
W myśl przepisów ustawy o PPK (Dz. U. z 2020 r. poz. 1342 ze zm.) wpłaty należy odprowadzać w terminie do 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym zostały obliczone i pobrane. Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy o PPK do wpłat dokonywanych do PPK w zakresie nieuregulowanym w tej ustawie stosuje się przepisy Kodeksu cywilnego. Art. 115 Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2020 r. poz. 1740 ze zm.) stanowi, że jeżeli koniec terminu do wykonania czynności przypada na dzień uznany ustawowo za wolny od pracy lub na sobotę, termin upływa następnego dnia, który nie jest dniem wolnym od pracy ani sobotą.
Pierwsze wpłaty na rachunek uczestnika PPK Czytelnik zobowiązany będzie naliczyć, pobrać i odprowadzić od pierwszego wynagrodzenia wypłaconego po zawarciu umowy o prowadzenie PPK. Warto zaznaczyć, że każda kwota, która stanowi wynagrodzenie w rozumieniu ustawy o PPK, wypłacona uczestnikowi PPK od momentu zawarcia w jego imieniu umowy o prowadzenie PPK, ale w okresach, gdy nie obowiązuje deklaracja rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK, stanowi podstawę naliczenia wpłat do PPK. Nie ma przy tym znaczenia, czy w chwili, w której powstał tytuł do wypłaty tej kwoty danej osobie, była już zawarta umowa o prowadzenie PPK.
Kalkulator obliczania wysokości wpłat do PPK dostępny jest w serwisie kalkulatory.gofin.pl.
Przykład Przedsiębiorca w dniu 4 lutego 2022 r. zawarł z instytucją finansową umowę o prowadzenie PPK. Wynagrodzenia wypłacane są pracownikom do ostatniego dnia każdego miesiąca. Zatem pierwsze pensje po zawarciu umowy o prowadzenie PPK zostaną wypłacone do 28 lutego 2022 r. W takiej sytuacji pracodawca od tych wypłat powinien obliczyć i pobrać wpłaty do PPK finansowane przez siebie i osoby zatrudnione będące uczestnikami PPK. Wpłaty te ma obowiązek przekazać do instytucji finansowej do 15 marca 2022 r. |
www.KalkulatoryPodatkowe.pl - Pozostałe kalkulatory:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
05.12.2024 (czwartek)
09.12.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|