kalkulatory podatkowe, kalkulator VAT, kalkulator płac, kilometrówka, ryczałt samochodowy
lupa
A A A

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 10 (412) z dnia 10.05.2016

Przeliczenie wcześniejszej emerytury po przepracowaniu 30 miesięcy

Od 2002 r. pobieram wcześniejszą emeryturę. Po jej przyznaniu świadczyłam pracę od 1 stycznia 2004 r. do 31 grudnia 2007 r. W 2008 r. zgłosiłam wniosek o doliczenie stażu pracy. Czy w związku z ukończeniem wieku emerytalnego mam możliwość ubiegania się o dodatkowe przeliczenie?

Tak. Zgodnie z art. 53 ustawy emerytalnej, w przypadku gdy wniosek o emeryturę w związku z ukończeniem powszechnego wieku emerytalnego złożyła osoba pobierająca rentę z tytułu niezdolności do pracy lub wcześniejszą emeryturę, to podstawę wymiaru nowego świadczenia stanowi podstawa wymiaru dotychczasowej renty lub emerytury. Obowiązuje również zasada, że wysokość emerytury obliczana jest przy zastosowaniu tej samej kwoty bazowej, którą przyjęto do obliczenia poprzedniego świadczenia, zwaloryzowanej we wszystkich terminach waloryzacji przypadających do dnia nabycia prawa do emerytury.

Odstępstwem od tej reguły jest sytuacja, w której zainteresowany po nabyciu uprawnień do renty lub wcześniejszej emerytury, podlegał co najmniej przez 30 miesięcy ubezpieczeniu społecznemu lub ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowemu. W takim przypadku przy obliczaniu emerytury:

  • część socjalną emerytury (24%) ustala się od aktualnie obowiązującej kwoty bazowej,
     
  • część należną za okresy składkowe i nieskładkowe oblicza się od zwaloryzowanej podstawy wymiaru, ustalonej za pomocą kwoty bazowej przyjętej do obliczenia poprzedniego świadczenia.

Przedstawiony sposób obliczenia wysokości emerytury dotyczy emerytur przyznawanych osobom urodzonym przed 1 stycznia 1949 r.

Przykład

We wrześniu 1998 r. ZUS przyznał prawo do wcześniejszej emerytury, bez względu na wiek, 52-letniej nauczycielce. Po przyznaniu świadczenia emerytka dwukrotnie podejmowała zatrudnienie: od 1 kwietnia do 31 grudnia 2001 r. i od 1 września 2006 r. do 30 kwietnia 2007 r. Po zakończeniu każdego okresu zatrudnienia zgłaszała do ZUS wniosek o doliczenie przepracowanego stażu.

W styczniu 2015 r. ponownie podjęła pracę, którą kontynuowała do 31 marca 2016 r. W kwietniu 2016 r. zgłosiła wniosek o przyznanie prawa do emerytury ze względu na ukończenie powszechnego wieku emerytalnego i obliczenie jej od podstawy wymiaru dotychczas pobieranej emerytury. Z uwagi na to, że po przyznaniu emerytury nauczycielskiej wnioskodawczyni podlegała przez 32 miesiące ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, część socjalna zostanie obliczona od kwoty bazowej obowiązującej w kwietniu 2016 r., a część należna za staż od kwoty bazowej obowiązującej we wrześniu 1998 r., z uwzględnieniem wszystkich waloryzacji obowiązujących do dnia przyznania nowej emerytury.


Przy ustalaniu 30-miesięcznego okresu ubezpieczenia społecznego lub ubezpieczeń emerytalnego i rentowych uwzględnia się również okresy podlegania dobrowolnym ubezpieczeniom oraz pobierania świadczeń z tytułu choroby i macierzyństwa, a także wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy.


Zwracamy uwagę!
Okres 30 miesięcy ubezpieczenia musi przypadać w całości po przyznaniu świadczenia bezpośrednio poprzedzającego przyznawaną obecnie emeryturę.

Przykład

W czerwcu 2000 r. ZUS ustalił prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy. W tym samym roku zainteresowana podjęła zatrudnienie, które kontynuowała do września 2003 r. W listopadzie 2003 r. zgłosiła wniosek o przyznanie wcześniejszej emerytury z uwagi na posiadanie 30-letniego stażu ubezpieczeniowego i ukończenie 55 lat. Od 1 grudnia 2013 r. ponownie podjęła pracę i świadczyła ją do 31 marca 2016 r. W kwietniu 2016 r. zgłosiła wniosek o przyznanie prawa do emerytury z uwagi na ukończony powszechny wiek emerytalny. ZUS nie obliczył wysokości emerytury zgodnie z art. 53 ust. 4 ustawy emerytalnej, ponieważ wnioskodawczyni po przyznaniu wcześniejszej emerytury nie podlegała ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowemu przez okres co najmniej 30 miesięcy, a jedynie przez 28 miesięcy.


Jeżeli osoba uprawniona do wcześniejszej emerytury nie podlegała ubezpieczeniu społecznemu lub ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowemu przez okres co najmniej 30 miesięcy po jej przyznaniu, część socjalną emerytury oblicza się przy zastosowaniu tej samej kwoty bazowej, od której obliczono podstawę wymiaru wcześniejszej emerytury. Oznacza to, że kolejna emerytura jest w całości obliczona od "starej" kwoty bazowej.

www.KalkulatoryPodatkowe.pl - Pozostałe kalkulatory:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.PoradyPodatkowe.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Indeks Księgowań - Księgowanie od A do Z
GOFIN NEWS - mobilna aplikacja dla Księgowych!
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

listopad 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
6
8
9
10
11
12
14
16
17
18
19
21
22
23
24
25
27
28
29
30
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rozliczanie podatku dochodowego, podatku VAT oraz innych podatków i opłat
Vademecum podatnika - podstawowe informacje dotyczące podatków
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.