kalkulatory podatkowe, kalkulator VAT, kalkulator płac, kilometrówka, ryczałt samochodowy
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 51 (1092) z dnia 26.06.2014

Urlop w okresie pierwszej pracy

Pracownik był zatrudniony na pełny etat od 23 marca do 24 maja 2014 r. i była to jego pierwsza praca. Ile dni urlopu przysługiwało mu za ten okres? Czy niepełne dni urlopu należało zaokrąglić? (pytanie z dyskusji na www.forum.gofin.pl nr 838236)

Pracownik podejmujący pracę po raz pierwszy, w roku kalendarzowym, w którym podjął pracę, uzyskuje prawo do urlopu z upływem każdego miesiąca pracy, w wymiarze 1/12 wymiaru urlopu przysługującego mu po przepracowaniu roku (art. 153 § 1 K.p.). Określenie "urlop przysługujący po przepracowaniu roku" oznacza, że chodzi o wymiar urlopu, jaki będzie przysługiwał pracownikowi, jeżeli do posiadanego przez niego w dniu podjęcia pracy stażu urlopowego zostanie dodany jeszcze rok pracy. Może to czasami skutkować udzieleniem urlopu w wyższym wymiarze, niż wynikający ze stażu urlopowego w dniu podjęcia pracy.

Jeżeli chodzi o ustalenie miesiąca pracy dla nabycia prawa do urlopu wypoczynkowego w pierwszej pracy, to okres pracy dla tego celu powinien być ustalony według potocznego sposobu liczenia terminów, a nie w sposób określony w Kodeksie cywilnym (por. wyrok SN z dnia 19 grudnia 1996 r., sygn. akt I PKN 47/96). Zatem miesięczny okres zatrudnienia, który rozpoczął się np. 1 maja, zakończy się 31 maja, a miesięczny okres liczony od 15 stycznia skończy się 14 lutego.

Pierwszy urlop nazywany jest urlopem cząstkowym i przysługuje z dołu, z upływem każdego miesiąca pracy. Brak odpowiedniej podstawy prawnej powoduje, że jego wymiar nie podlega zaokrągleniu. Przyjmuje się jednak, że zaokrąglenie w górę niepełnego dnia urlopu przez pracodawcę jest dopuszczalne, na zasadzie korzyści dla pracownika.

W przedstawionej sytuacji, w roku podjęcia pierwszej pracy pracownik nabył urlop z upływem każdego miesiąca pracy, w wymiarze 1/12 pełnej puli urlopowej, odpowiednio do posiadanego przez niego stażu powiększonego o 1 rok. Nie ma jednak podstaw do zaokrąglania niepełnego dnia urlopu w górę do pełnego dnia.

Przykład

Pracownik był zatrudniony na pełny etat od 23 marca do 24 maja 2014 r. i była to jego pierwsza praca. Za względu na posiadany staż urlopowy jest uprawniony do 20 dni urlopu. Pracownik w 2014 r. u tego pracodawcy przepracował dwa pełne miesiące, stąd przysługiwało mu prawo do urlopu w wymiarze 3,33 dnia, zgodnie z wyliczeniem:

2 × (1/12 × 20 dni) = 3,33 dnia (nie ma obowiązku zaokrąglenia niepełnego dnia urlopu w górę).

www.KalkulatoryPodatkowe.pl - Kalkulatory prawa pracy:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Prenumerata 2018 r. - www.sklep.gofin.pl
DARMOWE PROGRAMY
Indeks Księgowań - Księgowanie od A do Z
GOFIN NEWS - mobilna aplikacja dla Księgowych!
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

styczeń 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
3
4
6
7
9
11
12
13
14
16
17
18
19
20
21
23
24
26
27
28
29
30
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rozliczanie podatku dochodowego, podatku VAT oraz innych podatków i opłat
Vademecum podatnika - podstawowe informacje dotyczące podatków

FORUM

Forum aktywnych księgowych

Rozliczenie 2017
Dostałam PIT-11 za 2017 z jednego stosunku pracy i zastanawiam się czy powinnam złożyć w urzędzie skarbowym PIT czy też urząd sam mnie rozliczy. Nie mam żadnych odliczeń. Jak (...)
Dodatkowy urlop dla osoby niepełnosprawnej.zakręciłam się w tym wszystkim..
Pracownik w dniu 06.11.2013 uzyskała umiarkowany stopień niepełnosprawności. Po przepraowaniu roku od uzyskania tego stopnia należał się jej dodatkowy urlop - 10 dni. Czyli z dniem 05.11.2014 ma już 10 (...)
Podwyższenie wynagrodzenia
Czy wystarczy napisać ,że z dniem 1.01.2018 przyznaję wynagrodzenie zasadnicze w wys........ aby nie robić aneksów do umów/ są to umowy z lat 1990 i starsze a wtedy taka była forma/
Słodycze a VAT
Witam. Zakupiliśmy ptasie mleczko dla naszych kontrahentów. Czy od takich zakupów mam prawo odliczyć VAT?
Okres pobierania zasiłku przed świadczeniem.
Zasiłek chorobowy przysługuje przez okres trwania niezdolności do pracy, nie dłużej niż przez 182 dni, a w przypadku gruźlicy. Rozumiem, że okresu pobierania wynagrodzenia chorobowego poprzedzającego zasiłek nie zliczamy do (...)
Samochód wykupiony z leasingu
Czy wykupiony z leasingu samochód w październiku mogę amortyzować podatkowo już za październik czy od następnego miesiąca ?
Konta związane z ubezpieczeniami społecznymi
Witam, czy w związku z wprowadzeniem przez ZUS jednego numeru kont do wpłat składek należy zmienić plan kont. Do tej pory były rozbudowana analityka składek - rozrachunki i konta kosztowe. (...)
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60