kalkulatory podatkowe, kalkulator VAT, kalkulator płac, kilometrówka, ryczałt samochodowy
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 51 (1092) z dnia 26.06.2014

Urlop w okresie pierwszej pracy

Pracownik był zatrudniony na pełny etat od 23 marca do 24 maja 2014 r. i była to jego pierwsza praca. Ile dni urlopu przysługiwało mu za ten okres? Czy niepełne dni urlopu należało zaokrąglić? (pytanie z dyskusji na www.forum.gofin.pl nr 838236)

Pracownik podejmujący pracę po raz pierwszy, w roku kalendarzowym, w którym podjął pracę, uzyskuje prawo do urlopu z upływem każdego miesiąca pracy, w wymiarze 1/12 wymiaru urlopu przysługującego mu po przepracowaniu roku (art. 153 § 1 K.p.). Określenie "urlop przysługujący po przepracowaniu roku" oznacza, że chodzi o wymiar urlopu, jaki będzie przysługiwał pracownikowi, jeżeli do posiadanego przez niego w dniu podjęcia pracy stażu urlopowego zostanie dodany jeszcze rok pracy. Może to czasami skutkować udzieleniem urlopu w wyższym wymiarze, niż wynikający ze stażu urlopowego w dniu podjęcia pracy.

Jeżeli chodzi o ustalenie miesiąca pracy dla nabycia prawa do urlopu wypoczynkowego w pierwszej pracy, to okres pracy dla tego celu powinien być ustalony według potocznego sposobu liczenia terminów, a nie w sposób określony w Kodeksie cywilnym (por. wyrok SN z dnia 19 grudnia 1996 r., sygn. akt I PKN 47/96). Zatem miesięczny okres zatrudnienia, który rozpoczął się np. 1 maja, zakończy się 31 maja, a miesięczny okres liczony od 15 stycznia skończy się 14 lutego.

Pierwszy urlop nazywany jest urlopem cząstkowym i przysługuje z dołu, z upływem każdego miesiąca pracy. Brak odpowiedniej podstawy prawnej powoduje, że jego wymiar nie podlega zaokrągleniu. Przyjmuje się jednak, że zaokrąglenie w górę niepełnego dnia urlopu przez pracodawcę jest dopuszczalne, na zasadzie korzyści dla pracownika.

W przedstawionej sytuacji, w roku podjęcia pierwszej pracy pracownik nabył urlop z upływem każdego miesiąca pracy, w wymiarze 1/12 pełnej puli urlopowej, odpowiednio do posiadanego przez niego stażu powiększonego o 1 rok. Nie ma jednak podstaw do zaokrąglania niepełnego dnia urlopu w górę do pełnego dnia.

Przykład

Pracownik był zatrudniony na pełny etat od 23 marca do 24 maja 2014 r. i była to jego pierwsza praca. Za względu na posiadany staż urlopowy jest uprawniony do 20 dni urlopu. Pracownik w 2014 r. u tego pracodawcy przepracował dwa pełne miesiące, stąd przysługiwało mu prawo do urlopu w wymiarze 3,33 dnia, zgodnie z wyliczeniem:

2 × (1/12 × 20 dni) = 3,33 dnia (nie ma obowiązku zaokrąglenia niepełnego dnia urlopu w górę).

www.KalkulatoryPodatkowe.pl - Kalkulatory prawa pracy:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

lipiec 2024
PN WT ŚR CZ PT SO ND
2
3
4
6
7
9
11
12
13
14
16
17
18
19
20
21
23
24
26
27
28
29
30
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rozliczanie podatku dochodowego, podatku VAT oraz innych podatków i opłat
Vademecum Podatnika - podstawowe informacje dotyczące podatków
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.