kalkulatory podatkowe, kalkulator VAT, kalkulator płac, kilometrówka, ryczałt samochodowy
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 13 (1054) z dnia 13.02.2014

Niepełny etat nie ma wpływu na staż urlopowy

Zatrudniliśmy pracownika, który u poprzedniego pracodawcy miał zawartą umowę o pracę przez pierwsze 3 miesiące na pełny etat, a przez następne 19 dni na 1/8 etatu. Dodam, że było to pierwsze zatrudnienie tej osoby w życiu zawodowym. Aktualnie chcę ustalić temu pracownikowi staż urlopowy. Czy niepełny wymiar etatu powoduje pomniejszenie tego stażu?

NIE. Wymiar tzw. stażu urlopowego, a więc okresu zatrudnienia, od którego zależy wymiar urlopu wypoczynkowego, jest niezależny od wymiaru etatu, w jakim świadczona była praca w okresie uwzględnianym do stażu.

Wymiar urlopu wypoczynkowego jest powiązany z posiadanymi przez pracownika okresami pracy oraz tzw. okresami zaliczalnymi. Do tych ostatnich należą m.in. okresy nauki czy pobierania zasiłku dla bezrobotnych. Suma okresów zatrudnienia w ramach stosunku pracy oraz okresów zaliczalnych daje podstawę do ustalenia stażu urlopowego. Jeżeli wynosi on poniżej 10 lat, pracownik ma prawo do 20 dni urlopu, od 10. roku zatrudnienia (w tym okresów zaliczalnych) wymiar urlopu kształtuje się na poziomie 26 dni.

W przypadku pracownika niepełnoetatowego, wymiar przysługującego mu urlopu wypoczynkowego jest ustalany proporcjonalnie do tego etatu (art. 154 § 2 K.p.). Ta regulacja, dotycząca wymiaru urlopu, nie odnosi się jednak do ustalania stażu urlopowego. W tym przypadku nie ma zastosowania zasada proporcjonalności, a więc okres zaliczany do stażu uwzględniany jest w proporcji 1:1. W analogiczny sposób traktowane są okresy zaliczalne, choć w ich przypadku należy też brać pod uwagę przepisy Kodeksu pracy lub ustaw odrębnych, które wskazują zakres i warunki zaliczalności tych okresów.

Przykład

Pracownik w dniu 1 czerwca 2013 r. po raz pierwszy podjął pracę zawodową w ramach umowy o pracę, przez pierwsze 4 miesiące na pełny etat, a następne 3 miesiące na 1/8 etatu. Z dniem 31 grudnia 2013 r. umowa uległa rozwiązaniu, a w dniu 1 stycznia 2014 r. pracownik zatrudnił się w nowej firmie. Pracownik posiada dyplom licencjata, co pozwala na doliczenie do stażu urlopowego 8 lat.

W aktualnym zatrudnieniu, z uwagi na staż pracy wynoszący łącznie 8 lat i 7 miesięcy (z tytułu pracy na 1/8 etatu zaliczane są pełne 3 miesiące), ma prawo do 20 dni urlopu wypoczynkowego. Prawo to nabył już z dniem 1 stycznia br., natomiast w 2013 r. posiadał prawo do urlopu cząstkowego, nabywanego sukcesywnie z upływem każdego miesiąca pracy. W przypadku obu tych urlopów zatrudnienie na niepełnym etacie nie miało wpływu na ustalanie stażu urlopowego.

www.KalkulatoryPodatkowe.pl - Kalkulatory prawa pracy:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Prenumerata 2018 r. - www.sklep.gofin.pl
DARMOWE PROGRAMY
Indeks Księgowań - Księgowanie od A do Z
GOFIN NEWS - mobilna aplikacja dla Księgowych!
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

kwiecień 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
4
6
7
8
11
12
13
14
15
17
18
19
21
22
23
24
26
27
28
29
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rozliczanie podatku dochodowego, podatku VAT oraz innych podatków i opłat
Vademecum podatnika - podstawowe informacje dotyczące podatków

DRUKI

Darmowe druki aktywne

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60