kalkulatory podatkowe, kalkulator VAT, kalkulator płac, kilometrówka, ryczałt samochodowy
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 13 (1054) z dnia 13.02.2014

Niepełny etat nie ma wpływu na staż urlopowy

Zatrudniliśmy pracownika, który u poprzedniego pracodawcy miał zawartą umowę o pracę przez pierwsze 3 miesiące na pełny etat, a przez następne 19 dni na 1/8 etatu. Dodam, że było to pierwsze zatrudnienie tej osoby w życiu zawodowym. Aktualnie chcę ustalić temu pracownikowi staż urlopowy. Czy niepełny wymiar etatu powoduje pomniejszenie tego stażu?

NIE. Wymiar tzw. stażu urlopowego, a więc okresu zatrudnienia, od którego zależy wymiar urlopu wypoczynkowego, jest niezależny od wymiaru etatu, w jakim świadczona była praca w okresie uwzględnianym do stażu.

Wymiar urlopu wypoczynkowego jest powiązany z posiadanymi przez pracownika okresami pracy oraz tzw. okresami zaliczalnymi. Do tych ostatnich należą m.in. okresy nauki czy pobierania zasiłku dla bezrobotnych. Suma okresów zatrudnienia w ramach stosunku pracy oraz okresów zaliczalnych daje podstawę do ustalenia stażu urlopowego. Jeżeli wynosi on poniżej 10 lat, pracownik ma prawo do 20 dni urlopu, od 10. roku zatrudnienia (w tym okresów zaliczalnych) wymiar urlopu kształtuje się na poziomie 26 dni.

W przypadku pracownika niepełnoetatowego, wymiar przysługującego mu urlopu wypoczynkowego jest ustalany proporcjonalnie do tego etatu (art. 154 § 2 K.p.). Ta regulacja, dotycząca wymiaru urlopu, nie odnosi się jednak do ustalania stażu urlopowego. W tym przypadku nie ma zastosowania zasada proporcjonalności, a więc okres zaliczany do stażu uwzględniany jest w proporcji 1:1. W analogiczny sposób traktowane są okresy zaliczalne, choć w ich przypadku należy też brać pod uwagę przepisy Kodeksu pracy lub ustaw odrębnych, które wskazują zakres i warunki zaliczalności tych okresów.

Przykład

Pracownik w dniu 1 czerwca 2013 r. po raz pierwszy podjął pracę zawodową w ramach umowy o pracę, przez pierwsze 4 miesiące na pełny etat, a następne 3 miesiące na 1/8 etatu. Z dniem 31 grudnia 2013 r. umowa uległa rozwiązaniu, a w dniu 1 stycznia 2014 r. pracownik zatrudnił się w nowej firmie. Pracownik posiada dyplom licencjata, co pozwala na doliczenie do stażu urlopowego 8 lat.

W aktualnym zatrudnieniu, z uwagi na staż pracy wynoszący łącznie 8 lat i 7 miesięcy (z tytułu pracy na 1/8 etatu zaliczane są pełne 3 miesiące), ma prawo do 20 dni urlopu wypoczynkowego. Prawo to nabył już z dniem 1 stycznia br., natomiast w 2013 r. posiadał prawo do urlopu cząstkowego, nabywanego sukcesywnie z upływem każdego miesiąca pracy. W przypadku obu tych urlopów zatrudnienie na niepełnym etacie nie miało wpływu na ustalanie stażu urlopowego.

www.KalkulatoryPodatkowe.pl - Kalkulatory prawa pracy:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Prenumerata 2018 r. - www.sklep.gofin.pl
DARMOWE PROGRAMY
Indeks Księgowań - Księgowanie od A do Z
GOFIN NEWS - mobilna aplikacja dla Księgowych!
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

styczeń 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
3
4
6
7
9
11
12
13
14
16
17
18
19
20
21
23
24
26
27
28
29
30
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rozliczanie podatku dochodowego, podatku VAT oraz innych podatków i opłat
Vademecum podatnika - podstawowe informacje dotyczące podatków

FORUM

Forum aktywnych księgowych

Rozliczenie 2017
Dostałam PIT-11 za 2017 z jednego stosunku pracy i zastanawiam się czy powinnam złożyć w urzędzie skarbowym PIT czy też urząd sam mnie rozliczy. Nie mam żadnych odliczeń. Jak (...)
Dodatkowy urlop dla osoby niepełnosprawnej.zakręciłam się w tym wszystkim..
Pracownik w dniu 06.11.2013 uzyskała umiarkowany stopień niepełnosprawności. Po przepraowaniu roku od uzyskania tego stopnia należał się jej dodatkowy urlop - 10 dni. Czyli z dniem 05.11.2014 ma już 10 (...)
Podwyższenie wynagrodzenia
Czy wystarczy napisać ,że z dniem 1.01.2018 przyznaję wynagrodzenie zasadnicze w wys........ aby nie robić aneksów do umów/ są to umowy z lat 1990 i starsze a wtedy taka była forma/
Słodycze a VAT
Witam. Zakupiliśmy ptasie mleczko dla naszych kontrahentów. Czy od takich zakupów mam prawo odliczyć VAT?
Okres pobierania zasiłku przed świadczeniem.
Zasiłek chorobowy przysługuje przez okres trwania niezdolności do pracy, nie dłużej niż przez 182 dni, a w przypadku gruźlicy. Rozumiem, że okresu pobierania wynagrodzenia chorobowego poprzedzającego zasiłek nie zliczamy do (...)
Samochód wykupiony z leasingu
Czy wykupiony z leasingu samochód w październiku mogę amortyzować podatkowo już za październik czy od następnego miesiąca ?
Konta związane z ubezpieczeniami społecznymi
Witam, czy w związku z wprowadzeniem przez ZUS jednego numeru kont do wpłat składek należy zmienić plan kont. Do tej pory były rozbudowana analityka składek - rozrachunki i konta kosztowe. (...)
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60