kalkulatory podatkowe, kalkulator VAT, kalkulator płac, kilometrówka, ryczałt samochodowy
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 13 (1054) z dnia 13.02.2014

Niepełny etat nie ma wpływu na staż urlopowy

Zatrudniliśmy pracownika, który u poprzedniego pracodawcy miał zawartą umowę o pracę przez pierwsze 3 miesiące na pełny etat, a przez następne 19 dni na 1/8 etatu. Dodam, że było to pierwsze zatrudnienie tej osoby w życiu zawodowym. Aktualnie chcę ustalić temu pracownikowi staż urlopowy. Czy niepełny wymiar etatu powoduje pomniejszenie tego stażu?

NIE. Wymiar tzw. stażu urlopowego, a więc okresu zatrudnienia, od którego zależy wymiar urlopu wypoczynkowego, jest niezależny od wymiaru etatu, w jakim świadczona była praca w okresie uwzględnianym do stażu.

Wymiar urlopu wypoczynkowego jest powiązany z posiadanymi przez pracownika okresami pracy oraz tzw. okresami zaliczalnymi. Do tych ostatnich należą m.in. okresy nauki czy pobierania zasiłku dla bezrobotnych. Suma okresów zatrudnienia w ramach stosunku pracy oraz okresów zaliczalnych daje podstawę do ustalenia stażu urlopowego. Jeżeli wynosi on poniżej 10 lat, pracownik ma prawo do 20 dni urlopu, od 10. roku zatrudnienia (w tym okresów zaliczalnych) wymiar urlopu kształtuje się na poziomie 26 dni.

W przypadku pracownika niepełnoetatowego, wymiar przysługującego mu urlopu wypoczynkowego jest ustalany proporcjonalnie do tego etatu (art. 154 § 2 K.p.). Ta regulacja, dotycząca wymiaru urlopu, nie odnosi się jednak do ustalania stażu urlopowego. W tym przypadku nie ma zastosowania zasada proporcjonalności, a więc okres zaliczany do stażu uwzględniany jest w proporcji 1:1. W analogiczny sposób traktowane są okresy zaliczalne, choć w ich przypadku należy też brać pod uwagę przepisy Kodeksu pracy lub ustaw odrębnych, które wskazują zakres i warunki zaliczalności tych okresów.

Przykład

Pracownik w dniu 1 czerwca 2013 r. po raz pierwszy podjął pracę zawodową w ramach umowy o pracę, przez pierwsze 4 miesiące na pełny etat, a następne 3 miesiące na 1/8 etatu. Z dniem 31 grudnia 2013 r. umowa uległa rozwiązaniu, a w dniu 1 stycznia 2014 r. pracownik zatrudnił się w nowej firmie. Pracownik posiada dyplom licencjata, co pozwala na doliczenie do stażu urlopowego 8 lat.

W aktualnym zatrudnieniu, z uwagi na staż pracy wynoszący łącznie 8 lat i 7 miesięcy (z tytułu pracy na 1/8 etatu zaliczane są pełne 3 miesiące), ma prawo do 20 dni urlopu wypoczynkowego. Prawo to nabył już z dniem 1 stycznia br., natomiast w 2013 r. posiadał prawo do urlopu cząstkowego, nabywanego sukcesywnie z upływem każdego miesiąca pracy. W przypadku obu tych urlopów zatrudnienie na niepełnym etacie nie miało wpływu na ustalanie stażu urlopowego.

www.KalkulatoryPodatkowe.pl - Kalkulatory prawa pracy:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

lipiec 2019
PN WT ŚR CZ PT SO ND
2
3
4
6
7
9
11
12
13
14
16
17
18
19
20
21
23
24
26
27
28
29
30
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rozliczanie podatku dochodowego, podatku VAT oraz innych podatków i opłat
Vademecum podatnika - podstawowe informacje dotyczące podatków

FORUM

Forum aktywnych księgowych

Amortyzacja samochodu osobowego powyżej 150 tys
Witam W maju 2019 kupiłam używany samochód osobowy cena netto 150 406,50 zł + VAT 34 593,50 zł Odliczam 50% VAT czyli 17 296,75 zł Wartość początkowa samochodu (...)
Urlop ojcowski, czy pracodawca może odmówić.
Witam, Czy pracodawca może odmówić urlopu ojcowskiego w terminie podanym przez pracownika, gdy wysłał on wniosek 7 dni przed planowanym urlopem? Załóżmy wysyłamy dziś, a urlop ojcowski miałby się (...)
Ile dni urlopu ***
Zatrudniam pracownika od czerwca na okres próbny 3 miesiące pełen etat, przyniósł tylko świadectwo pracy z poprzedniego miejsca zatrudnienia więc wymiar urlopu to 20 dni w ciągu roku proporcjonalnie obliczony (...)
Dekretacja leasingu fin - bilan / oper - podatkowo
Pomóżcie proszę leasing przekształcam na finansowy bilansowo jeżeli dobrze rozumiem to podatkowo cały czas mam w kup wartość netto ? zmienia mi się bilansowo - na część kapitałową, odsetkową (...)
Zwiększenie wartości środka trwałego?
Witam, zakończyliśmy inwestycję i przyjęliśmy budynek do EŚT. Jednak dostajemy jeszcze faktury za montaż stanowisk w poszczególnych halach. Powinnam zwiększyć wartość budynku o te kwoty, czy dać w koszty? Faktury (...)
Zasiłek chorobowy z ZUS dla osoby prowadzącej DG
Czy wiecie może ile wychodzi zasiłku chorobowego za jeden dzień dla osoby prowadzącej DG który opłaca "duży ZUS"? Tak mniej więcej...
Ulga na złe długi faktury 2017r
Mam takie faktury: 1. termin płatności: 2017-09-01 2. termin płatności: 30.09.2017r, czy mogę w deklaracji za maj w czerwcu,ująć jeszcze ulgę na złe długi ?
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.