kalkulatory podatkowe, kalkulator VAT, kalkulator płac, kilometrówka, ryczałt samochodowy
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 8 (1049) z dnia 27.01.2014

Praca młodocianego ucznia w stażu urlopowym

Podpisaliśmy umowę o pracę z osobą, która ukończyła zasadniczą szkołę zawodową, ma dyplom czeladnika oraz świadectwo pracy na stanowisku ucznia w okresie od 13 września 2010 r. do 12 września 2013 r. Czy pracę w naszym zakładzie dla celów urlopowych należy traktować jako pierwszą pracę w życiu?

NIE. Do okresu zatrudnienia, od którego zależy wymiar urlopu wypoczynkowego, zalicza się okresy pracy w ramach stosunku pracy oraz różne tzw. okresy zaliczalne, np. okres nauki. Jednak aby pracownik nabył samo prawo do urlopu wypoczynkowego, musi posiadać staż pracowniczy, tj. przebyty już okres zatrudnienia w ramach stosunku pracy. W razie niespełnienia tego warunku osoba, która po raz pierwszy w życiu podjęła pracę zawodową jako pracownik, musi dla celów urlopowych przepracować 1 miesiąc. Uzyskanie takiego minimalnego stażu pracowniczego daje jej prawo do tzw. urlopu cząstkowego, w wymiarze 1/12 wymiaru urlopu przysługującego pracownikowi po przepracowaniu roku. Taki urlop udzielany jest sukcesywnie po przepracowaniu kolejnych miesięcy, aż do zakończenia tego roku kalendarzowego, w którym pracownik po raz pierwszy podjął pracę (art. 153 K.p.).

W omawianej sprawie pracownik, z którym nawiązano umowę o pracę, nie może być traktowany jako pracownik bez stażu zawodowego. Umowa, o której wspomniano w pytaniu, to prawdopodobnie umowa o pracę w celu przygotowania zawodowego, zawierana z osobami młodocianymi. Mimo że jest ona umową o pracę szczególnego rodzaju, to jednak z całą pewnością powoduje nawiązanie stosunku pracy. Stąd pracownik, o którym mowa w pytaniu, nie musi wypracowywać prawa do urlopu w wymiarze cząstkowym. Przysługuje mu już urlop wypoczynkowy na zasadach ogólnych, tj. w wymiarze 20 lub 26 dni, nabywany w pełnym przysługującym wymiarze w dniu 1 stycznia danego roku kalendarzowego.

www.KalkulatoryPodatkowe.pl - Kalkulatory prawa pracy:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Prenumerata 2018 r. - www.sklep.gofin.pl
DARMOWE PROGRAMY
Indeks Księgowań - Księgowanie od A do Z
GOFIN NEWS - mobilna aplikacja dla Księgowych!
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

styczeń 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
3
4
6
7
9
11
12
13
14
16
17
18
19
20
21
23
24
26
27
28
29
30
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rozliczanie podatku dochodowego, podatku VAT oraz innych podatków i opłat
Vademecum podatnika - podstawowe informacje dotyczące podatków

FORUM

Forum aktywnych księgowych

Rozliczenie 2017
Dostałam PIT-11 za 2017 z jednego stosunku pracy i zastanawiam się czy powinnam złożyć w urzędzie skarbowym PIT czy też urząd sam mnie rozliczy. Nie mam żadnych odliczeń. Jak (...)
Dodatkowy urlop dla osoby niepełnosprawnej.zakręciłam się w tym wszystkim..
Pracownik w dniu 06.11.2013 uzyskała umiarkowany stopień niepełnosprawności. Po przepraowaniu roku od uzyskania tego stopnia należał się jej dodatkowy urlop - 10 dni. Czyli z dniem 05.11.2014 ma już 10 (...)
Podwyższenie wynagrodzenia
Czy wystarczy napisać ,że z dniem 1.01.2018 przyznaję wynagrodzenie zasadnicze w wys........ aby nie robić aneksów do umów/ są to umowy z lat 1990 i starsze a wtedy taka była forma/
Słodycze a VAT
Witam. Zakupiliśmy ptasie mleczko dla naszych kontrahentów. Czy od takich zakupów mam prawo odliczyć VAT?
Okres pobierania zasiłku przed świadczeniem.
Zasiłek chorobowy przysługuje przez okres trwania niezdolności do pracy, nie dłużej niż przez 182 dni, a w przypadku gruźlicy. Rozumiem, że okresu pobierania wynagrodzenia chorobowego poprzedzającego zasiłek nie zliczamy do (...)
Samochód wykupiony z leasingu
Czy wykupiony z leasingu samochód w październiku mogę amortyzować podatkowo już za październik czy od następnego miesiąca ?
Konta związane z ubezpieczeniami społecznymi
Witam, czy w związku z wprowadzeniem przez ZUS jednego numeru kont do wpłat składek należy zmienić plan kont. Do tej pory były rozbudowana analityka składek - rozrachunki i konta kosztowe. (...)
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60