kalkulatory podatkowe, kalkulator VAT, kalkulator płac, kilometrówka, ryczałt samochodowy
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 90 (1027) z dnia 12.11.2013

Wypłata wynagrodzenia oraz zasiłku chorobowego a koszty i ulga

Pracownik we wrześniu br. nie przepracował ani jednego dnia, gdyż przebywał na zwolnieniu lekarskim. Za okres od 1 do 7 września br. otrzymał wynagrodzenie chorobowe, a za pozostałe dni tego miesiąca wypłaciliśmy mu zasiłek chorobowy. Czy przy obliczaniu zaliczki na podatek za ten miesiąc należy zastosować koszty uzyskania przychodów oraz kwotę zmniejszającą podatek?

Pracodawca przy obliczaniu zaliczki na podatek dochodowy stosuje koszty uzyskania przychodów, jeśli pracownik w danym miesiącu uzyskał przychód ze stosunku pracy. Natomiast kwotę zmniejszającą podatek uwzględnia, jeśli pracownik złożył mu oświadczenie PIT-2.

Prawo do tzw. pracowniczych kosztów uzyskania przychodów, o których mowa w art. 22 ust. 2 ustawy o pdof, nie jest uzależnione od faktycznego świadczenia pracy, lecz od osiągnięcia przychodów ze stosunku pracy.

Do przychodów ze stosunku pracy zalicza się m.in. wynagrodzenie chorobowe. Zasiłek chorobowy nie stanowi natomiast takich przychodów. Jest kwalifikowany do przychodów z innych źródeł, o których mowa w art. 20 ust. 1 i 2 ustawy o pdof.

Stąd, jeśli pracodawca wypłacił pracownikowi w danym miesiącu wynagrodzenie za okres choroby i zasiłek chorobowy, wówczas koszty uzyskania przychodów stosuje tylko do wynagrodzenia chorobowego. Jednak w sytuacji, gdy przychód ze stosunku pracy (tu: wynagrodzenie chorobowe) jest niższy od zryczałtowanych kosztów uzyskania przychodów, kwotę kosztów ogranicza się do wysokości przychodu.

Samą zaliczkę na podatek dochodowy pracodawca pomniejsza o 1/12 kwoty zmniejszającej podatek (tj. obecnie o 46,33 zł), jeśli pracownik przed pierwszą wypłatą wynagrodzenia w roku podatkowym złożył mu oświadczenie PIT-2. Kwotę tę stosuje się niezależnie od tego, czy wypłacane jest wynagrodzenie chorobowe, czy zasiłek chorobowy.

www.KalkulatoryPodatkowe.pl - Kalkulatory prawa pracy:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Prenumerata 2018 r. - www.sklep.gofin.pl
DARMOWE PROGRAMY
Indeks Księgowań - Księgowanie od A do Z
GOFIN NEWS - mobilna aplikacja dla Księgowych!
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

styczeń 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
3
4
6
7
9
11
12
13
14
16
17
18
19
20
21
23
24
26
27
28
29
30
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rozliczanie podatku dochodowego, podatku VAT oraz innych podatków i opłat
Vademecum podatnika - podstawowe informacje dotyczące podatków

FORUM

Forum aktywnych księgowych

Rozliczenie 2017
Dostałam PIT-11 za 2017 z jednego stosunku pracy i zastanawiam się czy powinnam złożyć w urzędzie skarbowym PIT czy też urząd sam mnie rozliczy. Nie mam żadnych odliczeń. Jak (...)
Dodatkowy urlop dla osoby niepełnosprawnej.zakręciłam się w tym wszystkim..
Pracownik w dniu 06.11.2013 uzyskała umiarkowany stopień niepełnosprawności. Po przepraowaniu roku od uzyskania tego stopnia należał się jej dodatkowy urlop - 10 dni. Czyli z dniem 05.11.2014 ma już 10 (...)
Podwyższenie wynagrodzenia
Czy wystarczy napisać ,że z dniem 1.01.2018 przyznaję wynagrodzenie zasadnicze w wys........ aby nie robić aneksów do umów/ są to umowy z lat 1990 i starsze a wtedy taka była forma/
Słodycze a VAT
Witam. Zakupiliśmy ptasie mleczko dla naszych kontrahentów. Czy od takich zakupów mam prawo odliczyć VAT?
Okres pobierania zasiłku przed świadczeniem.
Zasiłek chorobowy przysługuje przez okres trwania niezdolności do pracy, nie dłużej niż przez 182 dni, a w przypadku gruźlicy. Rozumiem, że okresu pobierania wynagrodzenia chorobowego poprzedzającego zasiłek nie zliczamy do (...)
Samochód wykupiony z leasingu
Czy wykupiony z leasingu samochód w październiku mogę amortyzować podatkowo już za październik czy od następnego miesiąca ?
Konta związane z ubezpieczeniami społecznymi
Witam, czy w związku z wprowadzeniem przez ZUS jednego numeru kont do wpłat składek należy zmienić plan kont. Do tej pory były rozbudowana analityka składek - rozrachunki i konta kosztowe. (...)
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60