kalkulatory podatkowe, kalkulator VAT, kalkulator płac, kilometrówka, ryczałt samochodowy
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 26 (2109) z dnia 28.03.2024

Upływ okresu zasiłkowego a możliwość zwolnienia z pracy chorego pracownika

Mam już ukończone 60 lat i kilka przewlekłych chorób. Moje leczenie wymaga systematycznych wizyt u lekarza, badań specjalistycznych, a niekiedy pobytu w szpitalu, co niestety wiąże się z częstą nieobecnością w pracy usprawiedliwioną zwolnieniami lekarskimi. Nie chodzę jednak, tak jak niektórzy moi koledzy, na długie chorobowe. Dlatego też zdziwiłem się, gdy ostatnio mój pracodawca stwierdził, że nie może mi wypłacić zasiłku chorobowego za pełne 14 dni, na które wystawiono mi w marcu br. zwolnienie lekarskie, ponieważ w połowie tego okresu wyczerpał mi się pełny 182-dniowy okres zasiłkowy.


1) Czy to możliwe, skoro chorowałem tylko przez krótkie okresy na różne schorzenia i to z przerwami, ostatnio pod koniec stycznia 2024 r.?

TAK, jeśli przerwy między okresami niezdolności do pracy nie przekraczały 60 dni.

Ubezpieczony (np. pracownik) pozostający w ubezpieczeniu (zatrudnieniu) może korzystać z zasiłku chorobowego (odpowiednio wynagrodzenia chorobowego) przez okres trwania niezdolności do pracy z powodu choroby lub niemożności wykonywania pracy z przyczyn traktowanych na równi z tą niezdolnością, nie dłużej jednak niż, co do zasady, przez 182 dni. Ten tzw. okres zasiłkowy w dłuższym, bo 270-dniowym wymiarze, przewidziano jedynie dla niezdolności do pracy spowodowanej gruźlicą lub występującej w trakcie ciąży.

Stanowi o tym art. 8 ust. 1 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2023 r. poz. 2780), zwanej ustawą zasiłkową, która jednocześnie w art. 9 precyzuje, iż do jednego okresu zasiłkowego wlicza się:

  • wszystkie okresy nieprzerwanej niezdolności do pracy i niemożności wykonywania pracy traktowanej na równi z tą niezdolnością, a także
  • okresy poprzednich niezdolności do pracy, jeżeli przerwa pomiędzy ustaniem poprzedniej a powstaniem ponownej niezdolności do pracy nie przekraczała 60 dni, chyba że po przerwie niezdolność do pracy wystąpiła w trakcie ciąży.
Dla Prenumeratorów GOFIN

Warto podkreślić, iż obecnie, a dokładnie od 1 stycznia 2022 r., nie ma już znaczenia, czy po przerwie nie dłuższej niż 60 dni niezdolność do pracy została spowodowana tą samą czy inną chorobą (patrz tabela).

Jeśli zatem okresy niezdolności do pracy spowodowanych różnymi schorzeniami Czytelnika przypadały po dniu 31 grudnia 2021 r. i przerwa między nimi nie przekraczała 60 dni, to jego pracodawca słusznie wliczył je do jednego okresu zasiłkowego i odmówił wypłaty zasiłku za dni wykraczające poza pełny okres zasiłkowy. W tej sytuacji Czytelnik może ubiegać się o przyznanie prawa do świadczenia rehabilitacyjnego lub renty z tytułu niezdolności do pracy.

Jeśli zainteresowany ma wątpliwości albo uzna, że zostały naruszone jego uprawnienia w tym zakresie, może wystąpić do ZUS z wnioskiem o ustalenie uprawnień do zasiłku. Od wydanej przez organ rentowy decyzji będzie mógł złożyć odwołanie zgodnie z zawartym w niej pouczeniem.

Przykład zliczania okresów niezdolności do pracy do jednego okresu zasiłkowego
Niezdolność do pracy potwierdzona zwolnieniem lekarskim Długość przerwy między obecnym a poprzednim okresem niezdolności do pracy Liczba dni po zliczeniu do jednego okresu zasiłkowego
Okres Liczba dni
od 2 do 9 marca 2022 r. 8 - 8
od 3 do 13 maja 2022 r. 11 nie przekracza 60 dni 19
od 8 do 21 lipca 2022 r. 14 nie przekracza 60 dni 33
od 29 sierpnia do 2 września 2022 r. 5 nie przekracza 60 dni 38
od 19 do 20 października 2022 r. 2 nie przekracza 60 dni 40
od 14 do 23 grudnia 2022 r. 10 nie przekracza 60 dni 50
od 26 do 27 stycznia 2023 r. 2 nie przekracza 60 dni 52
od 9 lutego do 7 marca 2023 r. 27 nie przekracza 60 dni 79
od 27 kwietnia do 5 maja 2023 r. 9 nie przekracza 60 dni 88
od 15 czerwca do 20 lipca 2023 r. 36 nie przekracza 60 dni 124
od 9 do 22 sierpnia 2023 r. 14 nie przekracza 60 dni 138
od 7 do 8 września 2023 r. 2 nie przekracza 60 dni 140
od 5 do 24 października 2023 r. 20 nie przekracza 60 dni 160
od 15 do 22 grudnia 2023 r. 8 nie przekracza 60 dni 168
od 23 do 29 stycznia 2024 r. 7 nie przekracza 60 dni 175
od 23 marca do 5 kwietnia 2024 r. 14 nie przekracza 60 dni 189*
* Pełny 182-dniowy okres zasiłkowy upłynie z dniem 29 marca 2024 r.


2) Czy to prawda, że pracodawca może mnie obecnie zwolnić z pracy w trybie natychmiastowym?

Pracodawca może pod określonymi warunkami rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z powodu chorobowej absencji pracownika. Pozwala na to art. 53 § 1 Kodeksu pracy (Dz. U. z 2023 r. poz. 1465). Jak wynika z tego przepisu, pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia, jeżeli niezdolność pracownika do pracy wskutek choroby trwa dłużej niż:

  • 3 miesiące - gdy pracownik był zatrudniony u pracodawcy krócej niż 6 miesięcy,
  • łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze 3 miesiące - gdy pracownik był zatrudniony u pracodawcy co najmniej 6 miesięcy lub jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy bądź chorobą zawodową.

Należy podkreślić, że pracodawca może rozwiązać stosunek pracy w trybie art. 53 K.p. dopiero po upływie podanych okresów, o ile chorobowa niezdolność do pracy trwa nadal. Fakt dalszej chorobowej niezdolności do pracy może potwierdzać zwolnienie lekarskie wystawione na dalszy okres, orzeczenie lekarza orzecznika ZUS czy przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego. Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia w trybie art. 53 K.p. nie może natomiast nastąpić po stawieniu się pracownika do pracy po ustaniu przyczyny nieobecności (tj. choroby).

Nie wiemy, czy w sytuacji przedstawionej w pytaniu Czytelnik powrócił po zakończeniu zwolnienia lekarskiego do pracy. Jeżeli tak było, pracodawca nie ma podstaw do zastosowania art. 53 K.p. Jednak może mu wypowiedzieć umowę na zasadach ogólnych. Ochrona przed wypowiedzeniem w okresie chorobowej niezdolności do pracy przysługuje bowiem tylko w zakresie czasowym wynikającym z art. 53 K.p. W omawianej sprawie okresy te już minęły, a długotrwałe lub/i powtarzające się nieobecności chorobowe pracownika są uznawane za uzasadnioną przyczynę wypowiedzenia umowy o pracę (por. wyrok SN z dnia 4 grudnia 1997 r., sygn. akt I PKN 422/97).

www.KalkulatoryPodatkowe.pl - Kalkulatory prawa pracy:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

czerwiec 2024
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
4
6
8
9
11
12
13
14
15
16
18
19
21
22
23
24
26
27
28
29
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rozliczanie podatku dochodowego, podatku VAT oraz innych podatków i opłat
Vademecum Podatnika - podstawowe informacje dotyczące podatków
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.