kalkulatory podatkowe, kalkulator VAT, kalkulator płac, kilometrówka, ryczałt samochodowy
lupa
A A A

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 10 (484) z dnia 10.05.2019

Wymiar urlopu wypoczynkowego pracownika legitymującego się zagranicznym stażem pracy

Pracodawca zawarł umowę o pracę na 3-miesięczny okres próbny z pracownikiem, który po studiach przez rok pracował w Niemczech. Czy ustalić urlop wypoczynkowy według zasady, że jest to pierwszy rok zatrudnienia w życiu, czy kolejny?

Zakładając, że praca w Niemczech była wykonywana w ramach stosunku pracy, obecne zatrudnienie, dla celów nabywania prawa do urlopu, należy uznać za kolejne.

W myśl art. 153 § 1 K.p., pracownik podejmujący pracę po raz pierwszy, w roku kalendarzowym, w którym nawiązał stosunek pracy, uzyskuje prawo do urlopu z upływem każdego miesiąca pracy, w wymiarze 1/12 wymiaru urlopu przysługującego mu po przepracowaniu roku. Wymiar tego urlopu nie podlega zaokrągleniu do pełnych dni i wynosi 1,66 dnia, tj. 13 godzin i 17 minut (przy stażu krótszym niż 10 lat) lub 2,16 dnia, tj. 17 godzin i 17 minut (przy stażu wynoszącym co najmniej 10 lat).

Pod pojęciem "pracy" należy rozumieć zatrudnienie pracownicze (bez względu na podstawę prawną jego nawiązania - umowa o pracę, powołanie, wybór, mianowanie lub spółdzielcza umowa o pracę). Nie ma natomiast znaczenia ile miesięcy ani u ilu pracodawców w pierwszym roku kalendarzowym zainteresowany pracował, a nawet w jakim państwie miało to miejsce.

Ważne: Udokumentowane okresy zatrudnienia, przebyte za granicą u pracodawcy zagranicznego w zakresie uprawnień pracowniczych są zaliczane do okresów pracy w Polsce.

Tak stanowi art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2018 r. poz. 1265 z późn. zm.), dalej ustawy. Ogólne sformułowanie przepisu pozwala na kwalifikowanie okresów pracy za granicą zarówno w zakresie wymiaru, jak i prawa do urlopu wypoczynkowego.

Powyższe ma zasadniczy wpływ na uprawnienia urlopowe pracownika z pytania. Jak już wspomnieliśmy w roku debiutu zawodowego nabywa się bowiem prawo do urlopu tzw. cząstkowego, po przepracowaniu każdego kolejnego miesiąca. Dopiero w kolejnych latach zatrudnienia pracownik nabywa prawo do urlopu z góry. Jak czytamy w wyroku Sądu Rejonowego w Toruniu z 30 lipca 2018 r. (sygn. akt IV P 217/18): "(...) Wykładnia językowa art. 153 § 2 K.p. wskazuje, że prawo do kolejnych urlopów pracownik nabywa zaliczkowo (»z góry«) z początkiem każdego następnego roku kalendarzowego (ewentualnie z pierwszym dniem pracy w danym roku kalendarzowym, przy czym wymiar tego urlopu będzie wymiarem proporcjonalnym, ustalonym na podstawie art. 1551 K.p.). Ustawodawca nie stawia warunku uprzedniego przepracowania jakiegoś okresu, tak jak to czyni w przypadku prawa do pierwszego urlopu. Gdyby tak było, to przepis stanowiłby, iż prawo do kolejnych urlopów pracownik nabywa po przepracowaniu roku kalendarzowego. (...)".

Wymiar urlopu w kolejnych latach wynosi 20 albo 26 dni, w zależności od stażu urlopowego (art. 153 § 2 i art. 154 § 1 K.p.). Jeśli okres pracy obejmuje część roku, jest on proporcjonalnie obniżany.

Zwracamy uwagę! Do stażu urlopowego warunkującego wymiar urlopu zalicza się okresy:

  • poprzedniego zatrudnienia, bez względu na przerwy w zatrudnieniu i sposób ustania stosunku pracy (art. 1541 § 1 K.p.),
     
  • tzw. okresy zaliczane, czyli zrównane z zatrudnieniem na podstawie przepisów szczególnych, np. pobierania zasiłku i stypendium dla bezrobotnych na podstawie art. 79 ust. 1 ustawy,
     
  • nauki, według zasad wskazanych w art. 155 K.p.
Kalkulatory Kalkulatory urlopu wypoczynkowego za część roku ze względu na okres pracy oraz stażu urlopowego dostępne są w serwisie www.kalkulatory.gofin.pl.

Udokumentowanie pracy za granicą leży w gestii pracownika. Przepisy prawa nie określają jednak jakiego rodzaju dokumenty spełniają tę rolę. W stanie prawnym obowiązującym do końca ubiegłego roku rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy... (Dz. U. z 2017 r. poz. 894) wskazywało je w sposób ogólny, wymieniając obok świadectw pracy, inne dokumenty potwierdzające okresy zatrudnienia. Przepisu tego nie powtórzono w rozporządzeniu Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 10 grudnia 2018 r. w sprawie dokumentacji pracowniczej (Dz. U. poz. 2369), które weszło w życie 1 stycznia 2019 r. Pomimo to za aktualną należy uznać tezę, iż pracownik może to wykazać wszelkimi dostępnymi dowodami: "(...) zwłaszcza jeżeli w danym państwie nie wystawia się świadectw pracy, wówczas dokumentami tymi mogą być m.in. umowy o pracę z oznaczonym okresem obowiązywania lub dokumenty potwierdzające okres zatrudnienia u danego pracodawcy, np. potwierdzające otrzymywanie wypłat za pracę, czy też dokumenty podatkowe. Nie jest natomiast zasadne stanowisko, zgodnie z którym muszą to być dokumenty służące wprost »dokumentowaniu stażu pracy«. (...)" (por. uzasadnienie wyroku WSA w Krakowie z 14 lipca 2015 r., sygn. akt III SA/Kr 406/15).

Ewentualny spór stron co do kwalifikacji dokumentu wymaga rozstrzygnięcia przez sąd pracy.

www.KalkulatoryPodatkowe.pl - Kalkulatory prawa pracy:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

czerwiec 2019
PN WT ŚR CZ PT SO ND
2
3
4
6
8
9
11
12
13
14
15
16
18
19
20
22
23
24
26
27
28
29
30
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rozliczanie podatku dochodowego, podatku VAT oraz innych podatków i opłat
Vademecum podatnika - podstawowe informacje dotyczące podatków

FORUM

Forum aktywnych księgowych

Amortyzacja samochodu osobowego powyżej 150 tys
Witam W maju 2019 kupiłam używany samochód osobowy cena netto 150 406,50 zł + VAT 34 593,50 zł Odliczam 50% VAT czyli 17 296,75 zł Wartość początkowa samochodu (...)
Urlop ojcowski, czy pracodawca może odmówić.
Witam, Czy pracodawca może odmówić urlopu ojcowskiego w terminie podanym przez pracownika, gdy wysłał on wniosek 7 dni przed planowanym urlopem? Załóżmy wysyłamy dziś, a urlop ojcowski miałby się (...)
Ile dni urlopu ***
Zatrudniam pracownika od czerwca na okres próbny 3 miesiące pełen etat, przyniósł tylko świadectwo pracy z poprzedniego miejsca zatrudnienia więc wymiar urlopu to 20 dni w ciągu roku proporcjonalnie obliczony (...)
Dekretacja leasingu fin - bilan / oper - podatkowo
Pomóżcie proszę leasing przekształcam na finansowy bilansowo jeżeli dobrze rozumiem to podatkowo cały czas mam w kup wartość netto ? zmienia mi się bilansowo - na część kapitałową, odsetkową (...)
Zwiększenie wartości środka trwałego?
Witam, zakończyliśmy inwestycję i przyjęliśmy budynek do EŚT. Jednak dostajemy jeszcze faktury za montaż stanowisk w poszczególnych halach. Powinnam zwiększyć wartość budynku o te kwoty, czy dać w koszty? Faktury (...)
Zasiłek chorobowy z ZUS dla osoby prowadzącej DG
Czy wiecie może ile wychodzi zasiłku chorobowego za jeden dzień dla osoby prowadzącej DG który opłaca "duży ZUS"? Tak mniej więcej...
Ulga na złe długi faktury 2017r
Mam takie faktury: 1. termin płatności: 2017-09-01 2. termin płatności: 30.09.2017r, czy mogę w deklaracji za maj w czerwcu,ująć jeszcze ulgę na złe długi ?
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.