kalkulatory podatkowe, kalkulator VAT, kalkulator płac, kilometrówka, ryczałt samochodowy
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 66 (1420) z dnia 17.08.2017

Praca w okresie studiów magisterskich a staż urlopowy

Pracownik ukończył najpierw studia licencjackie, a następnie magisterskie. W czasie studiów magisterskich równolegle był zatrudniony na umowę o pracę. Jak ustalić jego staż pracy, od którego zależy wymiar urlopu wypoczynkowego? Czy już po licencjacie staż urlopowy wynosi 8 lat? (pytanie z dyskusji na www.forum.gofin.pl nr 1109919)

Zaliczanie okresu nauki w szkole do stażu, od którego zależy wymiar urlopu, wynika z art. 155 § 1 K.p. (Dz. U. z 2016 r. poz. 1666 ze zm.). Stanowi on, że do okresu pracy wpływającego na wymiar urlopu zalicza się z tytułu ukończenia:

 • zasadniczej lub równorzędnej szkoły zawodowej - przewidziany programem nauczania czas trwania nauki, nie więcej jednak niż 3 lata,
   
 • średniej szkoły zawodowej - przewidziany programem nauczania czas trwania nauki, nie więcej jednak niż 5 lat,
   
 • średniej szkoły zawodowej dla absolwentów zasadniczych (równorzędnych) szkół zawodowych - 5 lat,
   
 • średniej szkoły ogólnokształcącej - 4 lata,
   
 • szkoły policealnej - 6 lat,
   
 • szkoły wyższej - 8 lat.

Przy czym wymienione okresy nauki w szkole nie podlegają sumowaniu.

W przypadku pobierania nauki w czasie zatrudnienia wliczeniu do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu, podlega albo okres zatrudnienia, w którym była pobierana nauka, albo okres nauki, w zależności od tego, co jest dla pracownika korzystniejsze (art. 155 § 2 K.p.).

Z tytułu ukończenia określonego typu szkoły, do stażu, od którego zależy wymiar urlopu, wlicza się przewidziany programem nauczania faktyczny czas trwania nauki, ograniczony do konkretnej liczby lat, albo określoną tym przepisem liczbę lat nauki niezależnie od tego, ile faktycznie ona trwała. Jednakże pokrywające się okresy nauki i pracy zalicza się na zasadzie korzyści dla pracownika albo jako naukę, albo jako pracę.

Należy zaznaczyć, że okresy nauki w szkole muszą być poświadczone świadectwem lub dyplomem jej ukończenia, zgodnie z przepisami obowiązującymi w szkolnictwie.

W przypadku ukończenia studiów już dyplom studiów licencjackich pozwala na zaliczenie do stażu urlopowego 8 lat. Natomiast gdy pracownik ukończył studia licencjackie oraz magisterskie, i jedynie w czasie studiów magisterskich pracował, to do jego stażu urlopowego korzystniej jest zaliczyć 8 lat z tytułu ukończenia studiów licencjackich i okres pracy wykonywany równolegle ze studiami magisterskimi.

Przykład

Od 1 lipca br. pracodawca zatrudnił na pełny etat na okres 3 lat pracownika, który przedłożył dyplomy ukończenia szkoły wyższej (licencjat i studia magisterskie). Studiował on na studiach licencjackich w okresie od 1 października 2012 r. do 17 czerwca 2015 r. Natomiast w okresie od 1 października 2015 r. do 22 marca 2017 r. studiował na studiach magisterskich. Jednocześnie w okresie od 22 czerwca 2015 r. do 30 czerwca 2017 r. wykonywał pracę, będąc zatrudnionym na 1/2 etatu, co potwierdził świadectwem pracy.

Do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu, należy przyjąć:

- 8 lat z tytułu ukończenia studiów licencjackich w 2015 r.,
- 2 lata i 9 dni pracy w okresie od 22 czerwca 2015 r. do 30 czerwca 2017 r., czyli okres niepokrywający się ze studiami licencjackimi a przypadający na czas nauki na studiach magisterskich. Studiów magisterskich nie należy brać pod uwagę, bowiem już licencjat dał pracownikowi prawo do zaliczenia do stażu urlopowego 8 lat.

Pracownik podejmując zatrudnienie u obecnego pracodawcy jest od pierwszego dnia zatrudnienia uprawniony do wyższego wymiaru urlopu wynoszącego 26 dni (proporcjonalnego do wymiaru etatu i w 2017 r. proporcjonalnego do okresu pracy).

www.KalkulatoryPodatkowe.pl - Kalkulatory prawa pracy:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Prenumerata 2018 r. - www.sklep.gofin.pl
DARMOWE PROGRAMY
Indeks Księgowań - Księgowanie od A do Z
GOFIN NEWS - mobilna aplikacja dla Księgowych!
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

styczeń 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
3
4
6
7
9
11
12
13
14
16
17
18
19
20
21
23
24
26
27
28
29
30
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rozliczanie podatku dochodowego, podatku VAT oraz innych podatków i opłat
Vademecum podatnika - podstawowe informacje dotyczące podatków

FORUM

Forum aktywnych księgowych

Rozliczenie 2017
Dostałam PIT-11 za 2017 z jednego stosunku pracy i zastanawiam się czy powinnam złożyć w urzędzie skarbowym PIT czy też urząd sam mnie rozliczy. Nie mam żadnych odliczeń. Jak (...)
Dodatkowy urlop dla osoby niepełnosprawnej.zakręciłam się w tym wszystkim..
Pracownik w dniu 06.11.2013 uzyskała umiarkowany stopień niepełnosprawności. Po przepraowaniu roku od uzyskania tego stopnia należał się jej dodatkowy urlop - 10 dni. Czyli z dniem 05.11.2014 ma już 10 (...)
Podwyższenie wynagrodzenia
Czy wystarczy napisać ,że z dniem 1.01.2018 przyznaję wynagrodzenie zasadnicze w wys........ aby nie robić aneksów do umów/ są to umowy z lat 1990 i starsze a wtedy taka była forma/
Słodycze a VAT
Witam. Zakupiliśmy ptasie mleczko dla naszych kontrahentów. Czy od takich zakupów mam prawo odliczyć VAT?
Okres pobierania zasiłku przed świadczeniem.
Zasiłek chorobowy przysługuje przez okres trwania niezdolności do pracy, nie dłużej niż przez 182 dni, a w przypadku gruźlicy. Rozumiem, że okresu pobierania wynagrodzenia chorobowego poprzedzającego zasiłek nie zliczamy do (...)
Samochód wykupiony z leasingu
Czy wykupiony z leasingu samochód w październiku mogę amortyzować podatkowo już za październik czy od następnego miesiąca ?
Konta związane z ubezpieczeniami społecznymi
Witam, czy w związku z wprowadzeniem przez ZUS jednego numeru kont do wpłat składek należy zmienić plan kont. Do tej pory były rozbudowana analityka składek - rozrachunki i konta kosztowe. (...)
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60