kalkulatory podatkowe, kalkulator VAT, kalkulator płac, kilometrówka, ryczałt samochodowy
lupa
Uwaga: Wnioski o wyrażenie zgody na opłacenie składek na dobrowolne ubezpieczenia społeczne po terminie, dotyczące okresu sprzed 1 stycznia 2022 r., można składać do 30 czerwca 2022 r. Do 30 czerwca spółki jawne i partnerskie powinny złożyć do KRS oświadczenie o niesporządzaniu sprawozdania finansowego za 2021 r. (czytaj więcej) Do 30 czerwca 2022 r. należy sporządzić sprawozdanie finansowe za 2021 r. (czytaj więcej)
A A A

Gazeta Podatkowa nr 66 (1420) z dnia 17.08.2017

Praca w okresie studiów magisterskich a staż urlopowy

Pracownik ukończył najpierw studia licencjackie, a następnie magisterskie. W czasie studiów magisterskich równolegle był zatrudniony na umowę o pracę. Jak ustalić jego staż pracy, od którego zależy wymiar urlopu wypoczynkowego? Czy już po licencjacie staż urlopowy wynosi 8 lat? (pytanie z dyskusji na www.forum.gofin.pl nr 1109919)

Zaliczanie okresu nauki w szkole do stażu, od którego zależy wymiar urlopu, wynika z art. 155 § 1 K.p. (Dz. U. z 2016 r. poz. 1666 ze zm.). Stanowi on, że do okresu pracy wpływającego na wymiar urlopu zalicza się z tytułu ukończenia:

  • zasadniczej lub równorzędnej szkoły zawodowej - przewidziany programem nauczania czas trwania nauki, nie więcej jednak niż 3 lata,
     
  • średniej szkoły zawodowej - przewidziany programem nauczania czas trwania nauki, nie więcej jednak niż 5 lat,
     
  • średniej szkoły zawodowej dla absolwentów zasadniczych (równorzędnych) szkół zawodowych - 5 lat,
     
  • średniej szkoły ogólnokształcącej - 4 lata,
     
  • szkoły policealnej - 6 lat,
     
  • szkoły wyższej - 8 lat.

Przy czym wymienione okresy nauki w szkole nie podlegają sumowaniu.

W przypadku pobierania nauki w czasie zatrudnienia wliczeniu do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu, podlega albo okres zatrudnienia, w którym była pobierana nauka, albo okres nauki, w zależności od tego, co jest dla pracownika korzystniejsze (art. 155 § 2 K.p.).

Z tytułu ukończenia określonego typu szkoły, do stażu, od którego zależy wymiar urlopu, wlicza się przewidziany programem nauczania faktyczny czas trwania nauki, ograniczony do konkretnej liczby lat, albo określoną tym przepisem liczbę lat nauki niezależnie od tego, ile faktycznie ona trwała. Jednakże pokrywające się okresy nauki i pracy zalicza się na zasadzie korzyści dla pracownika albo jako naukę, albo jako pracę.

Należy zaznaczyć, że okresy nauki w szkole muszą być poświadczone świadectwem lub dyplomem jej ukończenia, zgodnie z przepisami obowiązującymi w szkolnictwie.

W przypadku ukończenia studiów już dyplom studiów licencjackich pozwala na zaliczenie do stażu urlopowego 8 lat. Natomiast gdy pracownik ukończył studia licencjackie oraz magisterskie, i jedynie w czasie studiów magisterskich pracował, to do jego stażu urlopowego korzystniej jest zaliczyć 8 lat z tytułu ukończenia studiów licencjackich i okres pracy wykonywany równolegle ze studiami magisterskimi.

Przykład

Od 1 lipca br. pracodawca zatrudnił na pełny etat na okres 3 lat pracownika, który przedłożył dyplomy ukończenia szkoły wyższej (licencjat i studia magisterskie). Studiował on na studiach licencjackich w okresie od 1 października 2012 r. do 17 czerwca 2015 r. Natomiast w okresie od 1 października 2015 r. do 22 marca 2017 r. studiował na studiach magisterskich. Jednocześnie w okresie od 22 czerwca 2015 r. do 30 czerwca 2017 r. wykonywał pracę, będąc zatrudnionym na 1/2 etatu, co potwierdził świadectwem pracy.

Do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu, należy przyjąć:

- 8 lat z tytułu ukończenia studiów licencjackich w 2015 r.,
- 2 lata i 9 dni pracy w okresie od 22 czerwca 2015 r. do 30 czerwca 2017 r., czyli okres niepokrywający się ze studiami licencjackimi a przypadający na czas nauki na studiach magisterskich. Studiów magisterskich nie należy brać pod uwagę, bowiem już licencjat dał pracownikowi prawo do zaliczenia do stażu urlopowego 8 lat.

Pracownik podejmując zatrudnienie u obecnego pracodawcy jest od pierwszego dnia zatrudnienia uprawniony do wyższego wymiaru urlopu wynoszącego 26 dni (proporcjonalnego do wymiaru etatu i w 2017 r. proporcjonalnego do okresu pracy).

www.KalkulatoryPodatkowe.pl - Kalkulatory prawa pracy:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

czerwiec 2022
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
8
9
11
12
13
14
16
17
18
19
21
22
23
24
25
26
28
29
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rozliczanie podatku dochodowego, podatku VAT oraz innych podatków i opłat
Vademecum Podatnika - podstawowe informacje dotyczące podatków

FORUM

Forum aktywnych księgowych

Zatwierdzenie SF 2021 na postawie jakiego dokumentu
Na podstawie jakiego dokumentu następuje zatwierdzenie sprawozdania finansowego ? ZZW( zwyczajne zgromadzenie wspolników) chodzi o sp.z o.o
Przelew między kontami euro spółki
Robie przelewy w spółce z o o. Przelewem pieniądze z jednego konta euro na inne euro tej samej spółki czy w tym momencie powstają różnice kursowe? Księgowa mi zarzuciła że (...)
Badania okresowe u kilku pracodawców
Pracownik pracuje w kilku firmach na takim samym stanowisku.Kończą mu się badania okresowe. Otrzymał od nas skierowanie na ww do naszej poradni lekarskiej. Dostarczył orzeczenie lekarskie wystawione z innej poradni (...)
Sprzedaż. samochodu na ryczałcie i VAT .
Witam, klient rzucił mi hasło i zaczęłam powiątpiewać... Sytuacja sprzedaż samochodu jako ŚT w działalności jdg na ryczałcie + VAT. Według mnie przychód netto opodatkowany jest stawką ryczałtu (...)
Nabycie drugiego "przedsiębiorstwa"
Przychodnia Lekarska Sp.z o.o. ( własność osób prywatnych) zakupiła inna Przychodnie. Umowa zakupu opiewa o mienie ruchome Zbywcy ( sprzęt). Została wystawiona faktura za sprzedaz czyli dla Przychodni Lekarskiej to (...)
PIT 36 za 2021 po terminie
Nie złożyłam zeznania rocznego PIT 36 za 2021 r. Będę PIT 36 składać korzystając z programu Gofin i wyślę elektronicznie , ale jak dołączyć czynny żal ? Czy wysłać (...)
Deklaracja 0,00 składki zdrowotnej
Czy korzystając z art 82 ust 8 i deklarując składkę zdrowotną w wysokości 0,00 zł, trzeba udokumentować w ZUS-ie przychód za dany miesiąc.
Faktura końcowa do paragonu jak w JPK
Pierwszy raz mam taką firmę, która wystawia duzo zaliczek dla osób fiz i nie wiem jak wykazywać faktury końcowe do zaliczek fiskalizowane na kasie. Przykład: Faktura na os. (...)
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.