kalkulatory podatkowe, kalkulator VAT, kalkulator płac, kilometrówka, ryczałt samochodowy
lupa
Uwaga: Wnioski o wyrażenie zgody na opłacenie składek na dobrowolne ubezpieczenia społeczne po terminie, dotyczące okresu sprzed 1 stycznia 2022 r., można składać do 30 czerwca 2022 r. Do 30 czerwca spółki jawne i partnerskie powinny złożyć do KRS oświadczenie o niesporządzaniu sprawozdania finansowego za 2021 r. (czytaj więcej) Do 30 czerwca 2022 r. należy sporządzić sprawozdanie finansowe za 2021 r. (czytaj więcej)
A A A

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 14 (416) z dnia 10.07.2016

Urlop wypoczynkowy dla zatrudnionego w trakcie roku, któremu zmieniono wymiar czasu pracy

W trakcie miesiąca zatrudniliśmy pracownika w niepełnym wymiarze czasu pracy na czas określony (do końca sierpnia br.). Pracownik ten legitymuje się 10-letnim stażem urlopowym. Jak ustalić jego uprawnienia urlopowe, jeśli w międzyczasie podwyższyliśmy mu wymiar czasu pracy do pełnego?

Pracownik podejmujący pracę w ciągu roku kalendarzowego ma prawo do urlopu wypoczynkowego ustalonego proporcjonalnie do okresu i wymiaru zatrudnienia w tym roku. Jeżeli wcześniej pracował w innej firmie, a zmiana pracodawcy następuje w trakcie miesiąca, to za ten miesiąc urlop przysługuje u poprzedniego pracodawcy.

W myśl art. 1551 § 1 K.p., w roku kalendarzowym, w którym ustaje stosunek pracy z pracownikiem, dla którego nie jest to pierwszy rok pracy, przysługuje mu urlop:

  • u dotychczasowego pracodawcy - w wymiarze proporcjonalnym do okresu przepracowanego, chyba że przed ustaniem tego stosunku pracownik wykorzystał urlop w przysługującym lub w wyższym wymiarze,
     
  • u kolejnego pracodawcy w wymiarze proporcjonalnym do okresu pozostałego do końca danego roku kalendarzowego, albo do dnia ustania stosunku pracy, o ile ma to nastąpić wcześniej.
Przykład

Pracownik legitymuje się 10-letnim stażem urlopowym. Od ubiegłego roku do 2 marca br. był zatrudniony na cały etat u pracodawcy A, od 3 marca do 31 sierpnia 2016 r. świadczy pracę u pracodawcy B w pełnym wymiarze czasu pracy.

U pracodawcy A nabył prawo do urlopu w wymiarze 3/12 z pełnego wymiaru, czyli 7 dni (3/12 x 26 dni = 6,5 dnia, po zaokrągleniu 7 dni) a u pracodawcy B - 5/12 (z pominięciem marca), czyli 11 dni (5/12 x 26 dni = 10,83 dnia, po zaokrągleniu 11 dni).

Gdyby pracodawca B był pierwszym tegorocznym zatrudniającym pracownika, to wymiar urlopu wyniósłby 6/12 z pełnej puli, czyli 13 dni (6/12 x 26 dni).


Jeżeli przed ustaniem stosunku pracy w ciągu roku kalendarzowego pracownik wykorzystał urlop w wymiarze wyższym niż to wynika z okresu przepracowanego, u kolejnego pracodawcy przysługuje mu urlop w odpowiednio niższym wymiarze (art. 1551 § 2 K.p.).

Ważne: Łączny wymiar urlopu wypoczynkowego nie może być niższy niż wynikający z okresu przepracowanego w danym roku kalendarzowym u wszystkich pracodawców.

Obliczając wymiar urlopu wypoczynkowego, należy kierować się zasadami kodeksowymi, w tym:

  • podstawą wyliczeń jest przysługujący pracownikowi pełnoetatowemu wymiar urlopu za cały rok kalendarzowy, czyli 20 dni przy stażu pracy krótszym niż 10-letni lub 26 dni, jeśli pracownik posiada co najmniej 10-letni okres zatrudnienia (art. 154 § 1 K.p.), podlegający dwóm proporcjom, do wymiaru zatrudnienia i liczby przepracowanych miesięcy (art. 154 § 2 i art. 1551 § 1 K.p.),
     
  • kalendarzowy miesiąc pracy odpowiada 1/12 wymiaru urlopu (art. 1552a § 1 K.p.),
     
  • wynikający z wyliczenia niepełny dzień urlopu podlega zaokrągleniu w górę do pełnego dnia (art. 154 § 2 in fine K.p.).

Regulacje prawa urlopowego nie zawierają wytycznych w sprawie sposobu obliczania urlopu w razie zmiany wielkości etatu w trakcie roku. W praktyce stosuje się zasadę wzorowaną na określonej w art. 1551 K.p. Polega ona na ustaleniu rocznej puli urlopowej proporcjonalnie do wymiaru etatu, a następnie okresu, w którym ten wymiar obowiązuje.

Kalkulatory Kalkulator stażu urlopowego dostępny jest w serwisie
www.kalkulatory.gofin.pl
Przykład

Pracownik legitymujący się 10-letnim stażem urlopowym, który w tym roku wcześniej nie pracował, został zatrudniony od 3 marca do 31 sierpnia br., na 1/2 etatu. Od 1 kwietnia br. podniesiono mu wymiar czasu pracy do pełnego etatu.

Pracownikowi za przepracowany okres przysługuje 13 dni urlopu, w tym za:

  • marzec: 26 dni x 1/2 etatu = 13 dni; 1/12 x 13 dni = 1,08 dnia, po zaokrągleniu 2 dni,
     
  • kwiecień-sierpień: 5/12 x 26 dni = 10,83 dnia, po zaokrągleniu 11 dni.


Zwracamy uwagę!
Obowiązujące przepisy nie wskazują sposobu postępowania gdy do zmiany wymiaru czasu pracy dochodzi w trakcie miesiąca. W praktyce w takich okolicznościach przyjmuje się do obliczenia urlopu - wymiar, w którym pracownik przepracuje większość dni miesiąca. Można również spotkać pogląd, iż zaokrąglenia do pełnego miesiąca dokonuje się, zaliczając niepełny miesiąc do okresu sprzed zmiany, albo do wymiaru z pierwszego dnia tego miesiąca.

www.KalkulatoryPodatkowe.pl - Kalkulatory prawa pracy:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

czerwiec 2022
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
8
9
11
12
13
14
16
17
18
19
21
22
23
24
25
26
28
29
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rozliczanie podatku dochodowego, podatku VAT oraz innych podatków i opłat
Vademecum Podatnika - podstawowe informacje dotyczące podatków

FORUM

Forum aktywnych księgowych

Zatwierdzenie SF 2021 na postawie jakiego dokumentu
Na podstawie jakiego dokumentu następuje zatwierdzenie sprawozdania finansowego ? ZZW( zwyczajne zgromadzenie wspolników) chodzi o sp.z o.o
Przelew między kontami euro spółki
Robie przelewy w spółce z o o. Przelewem pieniądze z jednego konta euro na inne euro tej samej spółki czy w tym momencie powstają różnice kursowe? Księgowa mi zarzuciła że (...)
Badania okresowe u kilku pracodawców
Pracownik pracuje w kilku firmach na takim samym stanowisku.Kończą mu się badania okresowe. Otrzymał od nas skierowanie na ww do naszej poradni lekarskiej. Dostarczył orzeczenie lekarskie wystawione z innej poradni (...)
Sprzedaż. samochodu na ryczałcie i VAT .
Witam, klient rzucił mi hasło i zaczęłam powiątpiewać... Sytuacja sprzedaż samochodu jako ŚT w działalności jdg na ryczałcie + VAT. Według mnie przychód netto opodatkowany jest stawką ryczałtu (...)
Nabycie drugiego "przedsiębiorstwa"
Przychodnia Lekarska Sp.z o.o. ( własność osób prywatnych) zakupiła inna Przychodnie. Umowa zakupu opiewa o mienie ruchome Zbywcy ( sprzęt). Została wystawiona faktura za sprzedaz czyli dla Przychodni Lekarskiej to (...)
PIT 36 za 2021 po terminie
Nie złożyłam zeznania rocznego PIT 36 za 2021 r. Będę PIT 36 składać korzystając z programu Gofin i wyślę elektronicznie , ale jak dołączyć czynny żal ? Czy wysłać (...)
Deklaracja 0,00 składki zdrowotnej
Czy korzystając z art 82 ust 8 i deklarując składkę zdrowotną w wysokości 0,00 zł, trzeba udokumentować w ZUS-ie przychód za dany miesiąc.
Faktura końcowa do paragonu jak w JPK
Pierwszy raz mam taką firmę, która wystawia duzo zaliczek dla osób fiz i nie wiem jak wykazywać faktury końcowe do zaliczek fiskalizowane na kasie. Przykład: Faktura na os. (...)
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.