kalkulatory podatkowe, kalkulator VAT, kalkulator płac, kilometrówka, ryczałt samochodowy
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 49 (1299) z dnia 20.06.2016

Gdy pracownica urodziła w trakcie pobierania świadczenia rehabilitacyjnego

Pracownicy zostało przyznane świadczenie rehabilitacyjne na 4 miesiące. W trakcie czwartego miesiąca pobierania tego świadczenia pracownica urodziła dziecko. Wystąpiła ona wówczas o przysługujące jej urlopy związane z rodzicielstwem. Czy od dnia porodu powinnam podjąć wypłatę zasiłku macierzyńskiego? Jeśli tak, to co z okresem niewykorzystanego świadczenia rehabilitacyjnego?

Ubezpieczonej, która w okresie ubezpieczenia chorobowego albo w okresie urlopu wychowawczego urodziła dziecko przysługuje zasiłek macierzyński. Tak stanowi art. 29 ust. 1 pkt 1 ustawy zasiłkowej.

Zgodnie z dyspozycją wymienionej normy prawnej, po urodzeniu dziecka pracownica Czytelniczki nabyła prawo do zasiłku macierzyńskiego za okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu macierzyńskiego oraz urlopu rodzicielskiego. Taki stan rzeczy powoduje, że następuje przerwanie wypłaty świadczenia rehabilitacyjnego i dodatkowo pracownica traci prawo do tego świadczenia. Jak wynika bowiem ze stanu faktycznego przedstawionego w pytaniu, okres przysługującego zasiłku macierzyńskiego wykracza poza okres przyznanego świadczenia rehabilitacyjnego (przykład).

Należy przypomnieć, że podstawą do wypłaty świadczenia rehabilitacyjnego jest decyzja ZUS, z której wynika data początkowa oraz końcowa okresu, za który świadczenie przysługuje. Czytelniczka nie powinna więc mieć problemu, z ustaleniem czy okres, za który należny jest pracownicy zasiłek macierzyński wykracza poza okres przyznanego świadczenia rehabilitacyjnego.


Kalkulator urlopów macierzyńskich i rodzicielskiego dostępny jest w serwisie www.kalkulatory.gofin.pl.


Zatem w miejsce dotychczas wypłacanego świadczenia rehabilitacyjnego Czytelniczka powinna podjąć wypłatę zasiłku macierzyńskiego.

Przykład

Decyzją z lutego 2016 r. ZUS przyznał pracownicy prawo do świadczenia rehabilitacyjnego w wysokości 100% podstawy wymiaru zasiłku chorobowego na okres 4 miesięcy (120 dni), tj. od 17 lutego do 15 czerwca 2016 r.

W trakcie korzystania ze świadczenia rehabilitacyjnego, tj. 5 czerwca 2016 r., pracownica urodziła dziecko i złożyła wniosek o udzielenie jej stosownych urlopów związanych z macierzyństwem.

Z tytułu porodu nabyła prawo do zasiłku macierzyńskiego za okres od 5 czerwca 2016 r. do 3 czerwca 2017 r., tj. okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu macierzyńskiego oraz rodzicielskiego.

W opisanej sytuacji pracownicy przysługuje:

od 17 lutego do 4 czerwca 2016 r. świadczenie rehabilitacyjne,
od 5 czerwca 2016 r. do 3 czerwca 2017 r. zasiłek macierzyński.

www.KalkulatoryPodatkowe.pl - Kalkulatory prawa pracy:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Prenumerata 2018 r. - www.sklep.gofin.pl
DARMOWE PROGRAMY
Indeks Księgowań - Księgowanie od A do Z
GOFIN NEWS - mobilna aplikacja dla Księgowych!
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

styczeń 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
3
4
6
7
9
11
12
13
14
16
17
18
19
20
21
23
24
26
27
28
29
30
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rozliczanie podatku dochodowego, podatku VAT oraz innych podatków i opłat
Vademecum podatnika - podstawowe informacje dotyczące podatków

FORUM

Forum aktywnych księgowych

Rozliczenie 2017
Dostałam PIT-11 za 2017 z jednego stosunku pracy i zastanawiam się czy powinnam złożyć w urzędzie skarbowym PIT czy też urząd sam mnie rozliczy. Nie mam żadnych odliczeń. Jak (...)
Dodatkowy urlop dla osoby niepełnosprawnej.zakręciłam się w tym wszystkim..
Pracownik w dniu 06.11.2013 uzyskała umiarkowany stopień niepełnosprawności. Po przepraowaniu roku od uzyskania tego stopnia należał się jej dodatkowy urlop - 10 dni. Czyli z dniem 05.11.2014 ma już 10 (...)
Podwyższenie wynagrodzenia
Czy wystarczy napisać ,że z dniem 1.01.2018 przyznaję wynagrodzenie zasadnicze w wys........ aby nie robić aneksów do umów/ są to umowy z lat 1990 i starsze a wtedy taka była forma/
Słodycze a VAT
Witam. Zakupiliśmy ptasie mleczko dla naszych kontrahentów. Czy od takich zakupów mam prawo odliczyć VAT?
Okres pobierania zasiłku przed świadczeniem.
Zasiłek chorobowy przysługuje przez okres trwania niezdolności do pracy, nie dłużej niż przez 182 dni, a w przypadku gruźlicy. Rozumiem, że okresu pobierania wynagrodzenia chorobowego poprzedzającego zasiłek nie zliczamy do (...)
Samochód wykupiony z leasingu
Czy wykupiony z leasingu samochód w październiku mogę amortyzować podatkowo już za październik czy od następnego miesiąca ?
Konta związane z ubezpieczeniami społecznymi
Witam, czy w związku z wprowadzeniem przez ZUS jednego numeru kont do wpłat składek należy zmienić plan kont. Do tej pory były rozbudowana analityka składek - rozrachunki i konta kosztowe. (...)
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60