kalkulatory podatkowe, kalkulator VAT, kalkulator płac, kilometrówka, ryczałt samochodowy
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 39 (1184) z dnia 14.05.2015

Prowadzenie działalności w trakcie korzystania z zasiłku macierzyńskiego

Jestem w ciąży i obecnie przebywam na zwolnieniu lekarskim. Zasiłek chorobowy wypłaca mi ZUS z tytułu prowadzonej działalności pozarolniczej. Wiem, że w tym czasie nie wolno mi pracować, gdyż grozi to utratą prawa do świadczenia. Słyszałam jednak, że po porodzie, w trakcie korzystania z zasiłku macierzyńskiego, będę mogła wrócić do prowadzenia swojej firmy. Czy to prawda, a jeżeli tak, to czy spowoduje to obniżenie wysokości należnego mi zasiłku macierzyńskiego?

Prawdą jest, że jeśli praca jest wykonywana w trakcie przebywania na zasiłku chorobowym, pozbawia ona prawa do świadczenia za cały okres niezdolności do pracy orzeczony danym zwolnieniem lekarskim. Podobnie jest w przypadku wykorzystywania zwolnienia od pracy w sposób niezgodny z celem tego zwolnienia. Tak wynika z art. 17 ust. 1 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2014 r. poz. 159), zwanej ustawą zasiłkową.

Taki sam skutek przynosi praca na świadczeniu rehabilitacyjnym i zasiłku opiekuńczym. Do świadczeń tych, za sprawą art. 22art. 35 ust. 2 ustawy zasiłkowej, ma bowiem odpowiednie zastosowanie m.in. wspomniany przepis art. 17.

Do zasiłku macierzyńskiego również stosuje się niektóre przepisy dotyczące zasiłku chorobowego, nie ma jednak wśród nich tego z zakresu sankcji za pracę na świadczeniu lub nieprawidłowe wykorzystanie zwolnienia od pracy (art. 31 ust. 5 ustawy zasiłkowej). Oznacza to, że zainteresowana, po porodzie, w trakcie przebywania na zasiłku macierzyńskim, niezależnie od tego, czy za okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres podstawowego urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego czy też urlopu rodzicielskiego, będzie mogła powrócić do prowadzenia własnej firmy, bez ryzyka utraty prawa do tego świadczenia.


Kalkulator urlopów macierzyńskich i rodzicielskiego dostępny jest w serwisie www.kalkulatory.gofin.pl.


Czytelniczka nie musi również obawiać się zmniejszenia wysokości należnego zasiłku macierzyńskiego w związku z wykonywaną pracą. W świetle art. 29 ust. 7 ustawy zasiłkowej, stosowne zmniejszenie tego świadczenia ma bowiem zastosowanie wyłącznie do pracowników, którzy łączą korzystanie z dodatkowego urlopu macierzyńskiego/na warunkach urlopu macierzyńskiego lub urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego takiego urlopu.

www.KalkulatoryPodatkowe.pl - Kalkulatory prawa pracy:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Prenumerata 2018 r. - www.sklep.gofin.pl
DARMOWE PROGRAMY
Indeks Księgowań - Księgowanie od A do Z
GOFIN NEWS - mobilna aplikacja dla Księgowych!
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

styczeń 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
3
4
6
7
9
11
12
13
14
16
17
18
19
20
21
23
24
26
27
28
29
30
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rozliczanie podatku dochodowego, podatku VAT oraz innych podatków i opłat
Vademecum podatnika - podstawowe informacje dotyczące podatków

FORUM

Forum aktywnych księgowych

Rozliczenie 2017
Dostałam PIT-11 za 2017 z jednego stosunku pracy i zastanawiam się czy powinnam złożyć w urzędzie skarbowym PIT czy też urząd sam mnie rozliczy. Nie mam żadnych odliczeń. Jak (...)
Dodatkowy urlop dla osoby niepełnosprawnej.zakręciłam się w tym wszystkim..
Pracownik w dniu 06.11.2013 uzyskała umiarkowany stopień niepełnosprawności. Po przepraowaniu roku od uzyskania tego stopnia należał się jej dodatkowy urlop - 10 dni. Czyli z dniem 05.11.2014 ma już 10 (...)
Podwyższenie wynagrodzenia
Czy wystarczy napisać ,że z dniem 1.01.2018 przyznaję wynagrodzenie zasadnicze w wys........ aby nie robić aneksów do umów/ są to umowy z lat 1990 i starsze a wtedy taka była forma/
Słodycze a VAT
Witam. Zakupiliśmy ptasie mleczko dla naszych kontrahentów. Czy od takich zakupów mam prawo odliczyć VAT?
Okres pobierania zasiłku przed świadczeniem.
Zasiłek chorobowy przysługuje przez okres trwania niezdolności do pracy, nie dłużej niż przez 182 dni, a w przypadku gruźlicy. Rozumiem, że okresu pobierania wynagrodzenia chorobowego poprzedzającego zasiłek nie zliczamy do (...)
Samochód wykupiony z leasingu
Czy wykupiony z leasingu samochód w październiku mogę amortyzować podatkowo już za październik czy od następnego miesiąca ?
Konta związane z ubezpieczeniami społecznymi
Witam, czy w związku z wprowadzeniem przez ZUS jednego numeru kont do wpłat składek należy zmienić plan kont. Do tej pory były rozbudowana analityka składek - rozrachunki i konta kosztowe. (...)
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60