kalkulatory podatkowe, kalkulator VAT, kalkulator płac, kilometrówka, ryczałt samochodowy
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 39 (1184) z dnia 14.05.2015

Prowadzenie działalności w trakcie korzystania z zasiłku macierzyńskiego

Jestem w ciąży i obecnie przebywam na zwolnieniu lekarskim. Zasiłek chorobowy wypłaca mi ZUS z tytułu prowadzonej działalności pozarolniczej. Wiem, że w tym czasie nie wolno mi pracować, gdyż grozi to utratą prawa do świadczenia. Słyszałam jednak, że po porodzie, w trakcie korzystania z zasiłku macierzyńskiego, będę mogła wrócić do prowadzenia swojej firmy. Czy to prawda, a jeżeli tak, to czy spowoduje to obniżenie wysokości należnego mi zasiłku macierzyńskiego?

Prawdą jest, że jeśli praca jest wykonywana w trakcie przebywania na zasiłku chorobowym, pozbawia ona prawa do świadczenia za cały okres niezdolności do pracy orzeczony danym zwolnieniem lekarskim. Podobnie jest w przypadku wykorzystywania zwolnienia od pracy w sposób niezgodny z celem tego zwolnienia. Tak wynika z art. 17 ust. 1 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2014 r. poz. 159), zwanej ustawą zasiłkową.

Taki sam skutek przynosi praca na świadczeniu rehabilitacyjnym i zasiłku opiekuńczym. Do świadczeń tych, za sprawą art. 22art. 35 ust. 2 ustawy zasiłkowej, ma bowiem odpowiednie zastosowanie m.in. wspomniany przepis art. 17.

Do zasiłku macierzyńskiego również stosuje się niektóre przepisy dotyczące zasiłku chorobowego, nie ma jednak wśród nich tego z zakresu sankcji za pracę na świadczeniu lub nieprawidłowe wykorzystanie zwolnienia od pracy (art. 31 ust. 5 ustawy zasiłkowej). Oznacza to, że zainteresowana, po porodzie, w trakcie przebywania na zasiłku macierzyńskim, niezależnie od tego, czy za okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres podstawowego urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego czy też urlopu rodzicielskiego, będzie mogła powrócić do prowadzenia własnej firmy, bez ryzyka utraty prawa do tego świadczenia.


Kalkulator urlopów macierzyńskich i rodzicielskiego dostępny jest w serwisie www.kalkulatory.gofin.pl.


Czytelniczka nie musi również obawiać się zmniejszenia wysokości należnego zasiłku macierzyńskiego w związku z wykonywaną pracą. W świetle art. 29 ust. 7 ustawy zasiłkowej, stosowne zmniejszenie tego świadczenia ma bowiem zastosowanie wyłącznie do pracowników, którzy łączą korzystanie z dodatkowego urlopu macierzyńskiego/na warunkach urlopu macierzyńskiego lub urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego takiego urlopu.

www.KalkulatoryPodatkowe.pl - Kalkulatory prawa pracy:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Prenumerata 2018 r. - www.sklep.gofin.pl
DARMOWE PROGRAMY
Indeks Księgowań - Księgowanie od A do Z
GOFIN NEWS - mobilna aplikacja dla Księgowych!
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

kwiecień 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
4
6
7
8
11
12
13
14
15
17
18
19
21
22
23
24
26
27
28
29
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rozliczanie podatku dochodowego, podatku VAT oraz innych podatków i opłat
Vademecum podatnika - podstawowe informacje dotyczące podatków

DRUKI

Darmowe druki aktywne

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60