kalkulatory podatkowe, kalkulator VAT, kalkulator płac, kilometrówka, ryczałt samochodowy
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 29 (1070) z dnia 10.04.2014

Nabycie prawa do pierwszego urlopu

W zakładzie zatrudniliśmy pracownika, dla którego jest to pierwsza w życiu praca zawodowa. Posiada on ukończone technikum zawodowe o okresie nauczania wynoszącym 4 lata oraz 3 lata pracy w gospodarstwie rolnym. Umowa została zawarta od 3 marca do 31 grudnia 2014 r. Ile urlopu wypoczynkowego przysługuje mu w bieżącym roku?

Pracownik podejmujący pracę po raz pierwszy, w roku kalendarzowym, w którym podjął pracę, uzyskuje prawo do urlopu z upływem każdego miesiąca pracy, w wymiarze 1/12 wymiaru urlopu przysługującego po przepracowaniu roku (art. 153 § 1 K.p.). Powołana regulacja wskazuje, że w roku podjęcia pierwszej pracy pracownik ma prawo do urlopu dopiero po przepracowaniu każdego miesiąca. Przy czym urlop oblicza się w oparciu o wymiar urlopu przysługujący po przepracowaniu roku, a nie wynikający z faktycznego stażu urlopowego. Wymiar ten ustala się dodając rok pracy do okresu, jaki uprawnia pracownika do urlopu z tytułu nauki i innych okresów zaliczalnych, np. pobierania zasiłku dla bezrobotnych. Zatem rzeczywisty staż urlopowy dla pracownika podejmującego pierwszą pracę zawodową jest powiększany o rok i na tej podstawie ustalany jest wymiaru urlopu przysługujący pracownikowi.

Do stażu urlopowego uwzględnia się, oprócz okresów pracy, także okres zakończonej nauki w wymiarze podanym w art. 155 § 1 K.p. oraz inne okresy zaliczalne. Jednym z nich jest okres prowadzenia indywidualnego gospodarstwa rolnego. Zaliczana jest również praca w takim gospodarstwie - w okresie wskazanych w art. 1 ustawy o wliczaniu okresów pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym… (Dz. U. z 1990 r. nr 54, poz. 310).

Zasadniczo pracownik nabywa prawo do pierwszego urlopu w wymiarze 1,66 dnia (1/12 × 20 dni) za każdy miesiąc pracy. Jednak może się zdarzyć, że pracownik podejmujący pierwszą pracę będzie posiadał jeszcze inny niż nauka okres zaliczalny. Spowoduje to, że jego urlop zostanie ustalony w oparciu o staż urlopowy wynoszący 10 lat. Wtedy za każdy miesiąc pracy będzie mu przysługiwało prawo do urlopu w wymiarze 2,16 dnia. Wymiar pierwszego urlopu nie podlega zaokrągleniu w górę do pełnego dnia ze względu na brak odpowiedniej podstawy prawnej.

Przykład

Od 1 kwietnia 2014 r. pracownik podjął pierwszą w życiu pracę zawodową w pełnym wymiarze czasu pracy. Posiada on ukończone technikum zawodowe o 4-letnim okresie nauczania oraz 3 lata pracy w gospodarstwie rolnym rodziców. Jego staż urlopowy wynosi z tego tytułu 7 lat, w tym 4 lata z tytułu ukończenia średniej szkoły zawodowej (tyle przewidywał program nauczania - art. 155 § 1 pkt 2 K.p.) i 3 lata pracy na roli.

Prawo do urlopu należnego po przepracowaniu miesiąca nabędzie z upływem ostatniego dnia miesiąca, tj. z dniem 30 kwietnia 2014 r. Wymiar tego urlopu wyniesie 1,66 dnia (1/12 × 20 dni). Po każdym kolejnym miesiącu pracy, aż do końca br. będzie mu przysługiwało prawo do kolejnych części urlopu także w wymiarze 1,66 dnia.

www.KalkulatoryPodatkowe.pl - Kalkulatory prawa pracy:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Prenumerata 2018 r. - www.sklep.gofin.pl
DARMOWE PROGRAMY
Indeks Księgowań - Księgowanie od A do Z
GOFIN NEWS - mobilna aplikacja dla Księgowych!
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

styczeń 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
3
4
6
7
9
11
12
13
14
16
17
18
19
20
21
23
24
26
27
28
29
30
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rozliczanie podatku dochodowego, podatku VAT oraz innych podatków i opłat
Vademecum podatnika - podstawowe informacje dotyczące podatków

FORUM

Forum aktywnych księgowych

Rozliczenie 2017
Dostałam PIT-11 za 2017 z jednego stosunku pracy i zastanawiam się czy powinnam złożyć w urzędzie skarbowym PIT czy też urząd sam mnie rozliczy. Nie mam żadnych odliczeń. Jak (...)
Dodatkowy urlop dla osoby niepełnosprawnej.zakręciłam się w tym wszystkim..
Pracownik w dniu 06.11.2013 uzyskała umiarkowany stopień niepełnosprawności. Po przepraowaniu roku od uzyskania tego stopnia należał się jej dodatkowy urlop - 10 dni. Czyli z dniem 05.11.2014 ma już 10 (...)
Podwyższenie wynagrodzenia
Czy wystarczy napisać ,że z dniem 1.01.2018 przyznaję wynagrodzenie zasadnicze w wys........ aby nie robić aneksów do umów/ są to umowy z lat 1990 i starsze a wtedy taka była forma/
Słodycze a VAT
Witam. Zakupiliśmy ptasie mleczko dla naszych kontrahentów. Czy od takich zakupów mam prawo odliczyć VAT?
Okres pobierania zasiłku przed świadczeniem.
Zasiłek chorobowy przysługuje przez okres trwania niezdolności do pracy, nie dłużej niż przez 182 dni, a w przypadku gruźlicy. Rozumiem, że okresu pobierania wynagrodzenia chorobowego poprzedzającego zasiłek nie zliczamy do (...)
Samochód wykupiony z leasingu
Czy wykupiony z leasingu samochód w październiku mogę amortyzować podatkowo już za październik czy od następnego miesiąca ?
Konta związane z ubezpieczeniami społecznymi
Witam, czy w związku z wprowadzeniem przez ZUS jednego numeru kont do wpłat składek należy zmienić plan kont. Do tej pory były rozbudowana analityka składek - rozrachunki i konta kosztowe. (...)
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60