Gazeta Podatkowa nr 98 (1452) z dnia 7.12.2017
Świadczenie rehabilitacyjne z niezwaloryzowaną podstawą wymiaru
Po wypadku samochodowym przez 6 miesięcy przebywałem na zwolnieniu lekarskim. ZUS przyznał mi prawo do świadczenia rehabilitacyjnego na okres 9 miesięcy, począwszy od 13 października 2017 r. Liczyłem na to, że podstawa obliczenia tego świadczenia będzie wyższa od podstawy wymiaru wypłacanego wcześniej zasiłku. Tak było w przypadku mojego kolegi z pracy, który na świadczeniu rehabilitacyjnym przebywa od 29 września 2017 r. Tymczasem podstawa mojego świadczenia pozostała na niezmienionym poziomie. Czy pracodawca popełnił błąd przy ustalaniu jej wysokości?
NIE. Brak zwiększenia podstawy wymiaru zasiłku chorobowego przyjmowanej do naliczenia wysokości należnego Czytelnikowi świadczenia rehabilitacyjnego wynika z faktu, iż początek tego świadczenia przypada w kwartale, w którym wskaźnik waloryzacji tej podstawy nie przekracza 100%.
Świadczenie rehabilitacyjne wynosi odpowiednio:
- 90% podstawy wymiaru zasiłku chorobowego za okres pierwszych trzech miesięcy,
- 75% tej podstawy za pozostały okres lub
- 100% tej podstawy - jeżeli niezdolność do pracy przypada w okresie ciąży.
Przy czym w dogodnych okolicznościach podstawa wymiaru zasiłku chorobowego przyjęta do obliczenia tego świadczenia ulega stosownemu zwiększeniu, za sprawą waloryzacji przeprowadzanej według zasad określonych w art. 19 ust. 2 ustawy zasiłkowej.
Przykładowo, jeżeli - tak jak w przypadku Czytelnika - pierwszy dzień okresu, na który przyznano świadczenie rehabilitacyjne, przypada w IV kwartale kalendarzowym danego roku, podstawa wymiaru zasiłku chorobowego przyjęta do obliczenia tego świadczenia ulega podwyższeniu o procent wzrostu przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ogłaszanego dla celów emerytalnych w II kwartale tego roku w stosunku do IV kwartału ubiegłego roku kalendarzowego.
Aby zatem waloryzacja mogła być przeprowadzona, jej wskaźnik musi przekraczać 100%. Niestety, w IV kwartale 2017 r. wynosi on równo 100%. Pracodawca ustalając wysokość należnego Czytelnikowi świadczenia rehabilitacyjnego, którego początek przypada w tym właśnie kwartale, słusznie zatem nie zwiększył tej podstawy.
Inaczej było w przypadku kolegi Czytelnika. Jego świadczenie rehabilitacyjne, jak wynika z treści pytania, rozpoczęło się bowiem w III kwartale 2017 r., w którym wskaźnik waloryzacji wynosił 107,4%. Podstawa wymiaru zasiłku chorobowego dla celów obliczenia należnego mu świadczenia rehabilitacyjnego wzrosła więc aż o 7,4%.
Kalkulator wysokości świadczenia rehabilitacyjnego dostępny jest w serwisie www.kalkulatory.gofin.pl.
Przykład Załóżmy, że Pan Jan i Pan Adam są wynagradzani taką samą stawką wynagrodzenia zasadniczego i w efekcie podstawa wymiaru zasiłku chorobowego w obu przypadkach wyniosła 3.451,60 zł. Za każdy dzień niezdolności do pracy otrzymywali więc zasiłek chorobowy w jednakowej wysokości. Ponieważ jednak przeszli oni na świadczenie rehabilitacyjne w różnych kwartałach, w których wskaźnik waloryzacji podstawy wymiaru zasiłku chorobowego dla celów obliczenia tego świadczenia wynosił odpowiednio 107,4% i 100%, podstawa zasiłku Pana Jana została zwiększona, a Pana Adama pozostała na niezmienionym poziomie. Pan Jan otrzymuje więc nieco wyższe świadczenie rehabilitacyjne od Pana Adama.
|
www.KalkulatoryPodatkowe.pl - Kalkulatory zasiłków i innych świadczeń:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|