kalkulatory podatkowe, kalkulator VAT, kalkulator płac, kilometrówka, ryczałt samochodowy
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 30 (1175) z dnia 13.04.2015

Moment dokonania korekty kosztów związanej ze zwrotem towaru

Firma w ramach reklamacji zwróciła kontrahentowi w grudniu 2014 r. towar nabyty w 2013 r. Kontrahent uznał reklamację i przysłał fakturę korygującą z datą ze stycznia 2015 r. Koszty którego roku powinno się w tej sytuacji skorygować? (pytanie z dyskusji na www.forum.gofin.pl nr 901723)

Korekta kosztów może zostać spowodowana różnymi czynnikami. Okolicznością skutkującą koniecznością jej dokonania może być m.in. zwrot towaru czy udzielenie rabatu. W związku z brakiem precyzyjnych uregulowań ustawowych, od lat kwestią sporną pozostaje ustalenie momentu, w którym korekta ta powinna nastąpić.

Spór ten ma swoje źródło w braku w ustawach o podatku dochodowym przepisów, które regulowałyby zasady dokonywania korekty powodującej zmniejszenie lub zwiększenie kosztów podatkowych. Fiskus od wielu lat niezmiennie utrzymuje, że w sytuacji, gdy korekta kosztu spowodowana jest okolicznościami, które zaistniały już po wystawieniu faktury pierwotnej, czyli tak jak ma to miejsce w sytuacji przedstawionej przez uczestnika forum m.in. zwrotem towarów, momentem, w którym powinna ona nastąpić, jest okres sprawozdawczy, w którym zaistniało zdarzenie pierwotne. Zdaniem organów podatkowych zwrot towaru nie stanowi oddzielnego od jego nabycia zdarzenia gospodarczego, a jedynie powoduje konieczność skorygowania wcześniejszej czynności prawnej. W efekcie fiskus przyjmuje, że faktury korygujące wystawiane również po zakończeniu roku podatkowego, za który dokonywane są zwroty towarów, należy ujmować dla potrzeb podatku dochodowego wstecz, tj. w okresie sprawozdawczym, w którym pierwotnie towary te zostały zaliczone w ciężar kosztów. W jego opinii późniejsze wystawienie faktury korygującej nie powoduje zmiany daty poniesienia kosztów.

Prawidłowość przedstawionego sposobu dokonywania korekty kosztów, a co za tym idzie - słuszności interpretacji dokonywanych przez organy podatkowe, potwierdziło Ministerstwo Finansów w piśmie z dnia 3 września 2013 r., stanowiącym odpowiedź na pytanie naszego Wydawnictwa.

W konsekwencji w zaprezentowanym stanie faktycznym uczestnik forum powinien skorygować koszty 2013 r. z tytułu dokonanego w grudniu 2014 r. zwrotu towarów potwierdzonego fakturą korygującą wystawioną w styczniu 2015 r.

www.KalkulatoryPodatkowe.pl - Kalkulatory w podatku dochodowym:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.PodatekDochodowy.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Prenumerata 2018 r. - www.sklep.gofin.pl
DARMOWE PROGRAMY
Indeks Księgowań - Księgowanie od A do Z
GOFIN NEWS - mobilna aplikacja dla Księgowych!
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

styczeń 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
3
4
6
7
9
11
12
13
14
16
17
18
19
20
21
23
24
26
27
28
29
30
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rozliczanie podatku dochodowego, podatku VAT oraz innych podatków i opłat
Vademecum podatnika - podstawowe informacje dotyczące podatków

FORUM

Forum aktywnych księgowych

Rozliczenie 2017
Dostałam PIT-11 za 2017 z jednego stosunku pracy i zastanawiam się czy powinnam złożyć w urzędzie skarbowym PIT czy też urząd sam mnie rozliczy. Nie mam żadnych odliczeń. Jak (...)
Dodatkowy urlop dla osoby niepełnosprawnej.zakręciłam się w tym wszystkim..
Pracownik w dniu 06.11.2013 uzyskała umiarkowany stopień niepełnosprawności. Po przepraowaniu roku od uzyskania tego stopnia należał się jej dodatkowy urlop - 10 dni. Czyli z dniem 05.11.2014 ma już 10 (...)
Podwyższenie wynagrodzenia
Czy wystarczy napisać ,że z dniem 1.01.2018 przyznaję wynagrodzenie zasadnicze w wys........ aby nie robić aneksów do umów/ są to umowy z lat 1990 i starsze a wtedy taka była forma/
Słodycze a VAT
Witam. Zakupiliśmy ptasie mleczko dla naszych kontrahentów. Czy od takich zakupów mam prawo odliczyć VAT?
Okres pobierania zasiłku przed świadczeniem.
Zasiłek chorobowy przysługuje przez okres trwania niezdolności do pracy, nie dłużej niż przez 182 dni, a w przypadku gruźlicy. Rozumiem, że okresu pobierania wynagrodzenia chorobowego poprzedzającego zasiłek nie zliczamy do (...)
Samochód wykupiony z leasingu
Czy wykupiony z leasingu samochód w październiku mogę amortyzować podatkowo już za październik czy od następnego miesiąca ?
Konta związane z ubezpieczeniami społecznymi
Witam, czy w związku z wprowadzeniem przez ZUS jednego numeru kont do wpłat składek należy zmienić plan kont. Do tej pory były rozbudowana analityka składek - rozrachunki i konta kosztowe. (...)
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60