kalkulatory podatkowe, kalkulator VAT, kalkulator płac, kilometrówka, ryczałt samochodowy
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 19 (1164) z dnia 5.03.2015

Moment utraty prawa do ryczałtu ewidencjonowanego

Prowadzę działalność gospodarczą opodatkowaną ryczałtem ewidencjonowanym. Zakres tej działalności zamierzam rozszerzyć o handel częściami samochodowymi. Wiem, że spowoduje to utratę prawa do ryczałtu. Mam jednak pytanie, czy utrata prawa do ryczałtu nastąpi już w momencie zgłoszenia zmiany zakresu prowadzenia działalności do CEIDG, czy dopiero po faktycznym osiągnięciu przychodu ze sprzedaży części samochodowych?

Ryczałt ewidencjonowany nie może być stosowany przez przedsiębiorcę, jeżeli zachodzą przesłanki określone w art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym… (Dz. U. z 1998 r. nr 144, poz. 930 ze zm.). Przykładowo z tej formy opodatkowania nie może korzystać podatnik, który osiągnął przychód z działalności gospodarczej w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych.

Przesłanką utraty prawa do ryczałtu ewidencjonowanego nie jest sam fakt rozszerzenia w CEIDG zakresu działalności o handel częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych. Istotne jest faktyczne uzyskiwanie przychodu z tego rodzaju działalności. Zatem do czasu, kiedy taki przychód nie wystąpi, podatnik ma prawo do opodatkowania ryczałtem. Natomiast po utracie prawa do ryczałtu ewidencjonowanego powinien opodatkować swoje dochody według skali podatkowej.

Od dnia, w którym nastąpiła utrata prawa do ryczałtu, podatnik powinien ponadto zaprowadzić właściwe księgi, tj. księgi rachunkowe lub podatkową księgę przychodów i rozchodów (chyba że jest zwolniony z tego obowiązku).


Samo rozszerzenie działalności o handel częściami samochodowymi nie powoduje utraty prawa do ryczałtu ewidencjonowanego, ale dopiero faktyczne uzyskanie przychodu z ich sprzedaży.

www.KalkulatoryPodatkowe.pl - Kalkulatory w podatku dochodowym:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.PodatekDochodowy.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Prenumerata 2018 r. - www.sklep.gofin.pl
DARMOWE PROGRAMY
Indeks Księgowań - Księgowanie od A do Z
GOFIN NEWS - mobilna aplikacja dla Księgowych!
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

styczeń 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
3
4
6
7
9
11
12
13
14
16
17
18
19
20
21
23
24
26
27
28
29
30
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rozliczanie podatku dochodowego, podatku VAT oraz innych podatków i opłat
Vademecum podatnika - podstawowe informacje dotyczące podatków

FORUM

Forum aktywnych księgowych

Rozliczenie 2017
Dostałam PIT-11 za 2017 z jednego stosunku pracy i zastanawiam się czy powinnam złożyć w urzędzie skarbowym PIT czy też urząd sam mnie rozliczy. Nie mam żadnych odliczeń. Jak (...)
Dodatkowy urlop dla osoby niepełnosprawnej.zakręciłam się w tym wszystkim..
Pracownik w dniu 06.11.2013 uzyskała umiarkowany stopień niepełnosprawności. Po przepraowaniu roku od uzyskania tego stopnia należał się jej dodatkowy urlop - 10 dni. Czyli z dniem 05.11.2014 ma już 10 (...)
Podwyższenie wynagrodzenia
Czy wystarczy napisać ,że z dniem 1.01.2018 przyznaję wynagrodzenie zasadnicze w wys........ aby nie robić aneksów do umów/ są to umowy z lat 1990 i starsze a wtedy taka była forma/
Słodycze a VAT
Witam. Zakupiliśmy ptasie mleczko dla naszych kontrahentów. Czy od takich zakupów mam prawo odliczyć VAT?
Okres pobierania zasiłku przed świadczeniem.
Zasiłek chorobowy przysługuje przez okres trwania niezdolności do pracy, nie dłużej niż przez 182 dni, a w przypadku gruźlicy. Rozumiem, że okresu pobierania wynagrodzenia chorobowego poprzedzającego zasiłek nie zliczamy do (...)
Samochód wykupiony z leasingu
Czy wykupiony z leasingu samochód w październiku mogę amortyzować podatkowo już za październik czy od następnego miesiąca ?
Konta związane z ubezpieczeniami społecznymi
Witam, czy w związku z wprowadzeniem przez ZUS jednego numeru kont do wpłat składek należy zmienić plan kont. Do tej pory były rozbudowana analityka składek - rozrachunki i konta kosztowe. (...)
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60