kalkulatory podatkowe, kalkulator VAT, kalkulator płac, kilometrówka, ryczałt samochodowy
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 91 (1132) z dnia 13.11.2014

Prawo do opodatkowania ryczałtem

Podatnik zamierza w listopadzie 2014 r. rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej opodatkowanej ryczałtem ewidencjonowanym, polegającej na świadczeniu usług budowlanych. Do października 2014 r. był zatrudniony na umowę o pracę, jako pracownik budowlany. Podatnik nie będzie świadczył usług z działalności na rzecz byłego pracodawcy. Czy w takiej sytuacji przychody z działalności gospodarczej mogą być opodatkowane ryczałtem ewidencjonowanym?

Okoliczności wyłączające z opodatkowania ryczałtem ewidencjonowanym zawiera art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym (Dz. U. z 1998 r. nr 144, poz. 930 ze zm.).

Z tej formy opodatkowania nie mogą korzystać m.in. podatnicy, którzy rozpoczynają wykonywanie działalności gospodarczej samodzielnie, jeżeli podatnik przed rozpoczęciem działalności w roku podatkowym lub w roku poprzedzającym rok podatkowy, wykonywał w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, czynności wchodzące w zakres działalności gospodarczej podatnika.

W pewnych okolicznościach wymienieni powyżej podatnicy mogą jednak skorzystać z opodatkowania w formie ryczałtu. Będzie to możliwe, o ile nie zamierzają oni wykonywać działalności na rzecz byłych lub obecnych pracodawców. Gdyby jednak podatnik rozpoczynający działalność dokonał sprzedaży towarów handlowych lub wyrobów, albo uzyskał przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, wówczas traci on prawo do ryczałtu. W takiej sytuacji poczynając od dnia uzyskania tego przychodu do końca roku podatkowego obowiązany jest on opłacać podatek dochodowy na ogólnych zasadach. Oznacza to, że od utraty prawa do ryczałtu dochody z działalności są opodatkowane według skali podatkowej.

Jeżeli więc podatnik rozpoczynający działalność gospodarczą w 2014 r. nie będzie świadczył w tym roku usług w ramach tej działalności na rzecz byłego pracodawcy, to osiągnięte z działalności w 2014 r. przychody mogą być opodatkowane ryczałtem.

Warto zaznaczyć, że aby nie zostać wyłączonym z opodatkowania ryczałtem ewidencjonowanym, podatnik powinien się powstrzymać od świadczenia usług na rzecz byłego pracodawcy tylko w 2014 r. W tym bowiem roku jest on podatnikiem rozpoczynającym działalność gospodarczą. Świadczenie w następnych latach takich usług nie przyczyni się do utraty prawa do ryczałtu ewidencjonowanego.


Rozpoczynający działalność może wybrać ryczałt, jeżeli nie będzie wykonywał działalności na rzecz byłych lub obecnych pracodawców.

www.KalkulatoryPodatkowe.pl - Kalkulatory w podatku dochodowym:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.PodatekDochodowy.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Prenumerata 2018 r. - www.sklep.gofin.pl
DARMOWE PROGRAMY
Indeks Księgowań - Księgowanie od A do Z
GOFIN NEWS - mobilna aplikacja dla Księgowych!
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

styczeń 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
3
4
6
7
9
11
12
13
14
16
17
18
19
20
21
23
24
26
27
28
29
30
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rozliczanie podatku dochodowego, podatku VAT oraz innych podatków i opłat
Vademecum podatnika - podstawowe informacje dotyczące podatków

FORUM

Forum aktywnych księgowych

Rozliczenie 2017
Dostałam PIT-11 za 2017 z jednego stosunku pracy i zastanawiam się czy powinnam złożyć w urzędzie skarbowym PIT czy też urząd sam mnie rozliczy. Nie mam żadnych odliczeń. Jak (...)
Dodatkowy urlop dla osoby niepełnosprawnej.zakręciłam się w tym wszystkim..
Pracownik w dniu 06.11.2013 uzyskała umiarkowany stopień niepełnosprawności. Po przepraowaniu roku od uzyskania tego stopnia należał się jej dodatkowy urlop - 10 dni. Czyli z dniem 05.11.2014 ma już 10 (...)
Podwyższenie wynagrodzenia
Czy wystarczy napisać ,że z dniem 1.01.2018 przyznaję wynagrodzenie zasadnicze w wys........ aby nie robić aneksów do umów/ są to umowy z lat 1990 i starsze a wtedy taka była forma/
Słodycze a VAT
Witam. Zakupiliśmy ptasie mleczko dla naszych kontrahentów. Czy od takich zakupów mam prawo odliczyć VAT?
Okres pobierania zasiłku przed świadczeniem.
Zasiłek chorobowy przysługuje przez okres trwania niezdolności do pracy, nie dłużej niż przez 182 dni, a w przypadku gruźlicy. Rozumiem, że okresu pobierania wynagrodzenia chorobowego poprzedzającego zasiłek nie zliczamy do (...)
Samochód wykupiony z leasingu
Czy wykupiony z leasingu samochód w październiku mogę amortyzować podatkowo już za październik czy od następnego miesiąca ?
Konta związane z ubezpieczeniami społecznymi
Witam, czy w związku z wprowadzeniem przez ZUS jednego numeru kont do wpłat składek należy zmienić plan kont. Do tej pory były rozbudowana analityka składek - rozrachunki i konta kosztowe. (...)
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60