kalkulatory podatkowe, kalkulator VAT, kalkulator płac, kilometrówka, ryczałt samochodowy
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 68 (1109) z dnia 25.08.2014

Ustalenie wartości początkowej metodą uproszczoną

Na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej wykorzystuję swój prywatny dom, a właściwie jeden pokój. Czy jego wartość początkową mogę ustalić metodą uproszczoną, jako iloczyn liczby metrów kwadratowych tego pokoju oraz kwoty 988 zł, a następnie amortyzować go z zastosowaniem indywidualnej stawki?

Ustalenie wartości początkowej środka trwałego w prawidłowej wysokości jest istotne, gdyż stanowi ona podstawę naliczania odpisów amortyzacyjnych. Przedsiębiorca będący osobą fizyczną wartość początkową nieruchomości mieszkalnej może ustalić na dwa sposoby, tj. według zasad ogólnych określonych w art. 22g ust.1 ustawy o pdof lub metodą uproszczoną wymienioną w art. 22g ust. 10 ustawy o pdof.

Metoda uproszczona polega na tym, że w każdym roku podatkowym za wartość początkową przyjmuje się iloczyn metrów kwadratowych używanej na potrzeby działalności gospodarczej powierzchni użytkowej nieruchomości i kwoty 988 zł (za powierzchnię użytkową uważa się powierzchnię przyjętą do celów podatku od nieruchomości).

Wyboru danej metody obliczenia wartości początkowej nieruchomości podatnik powinien dokonać przed rozpoczęciem amortyzacji. Jeśli podatnik zdecyduje się na metodę uproszczoną, to odpisów amortyzacyjnych od ustalonej w ten sposób wartości początkowej powinien dokonywać przez cały okres amortyzacji.

Fakt, że nieruchomości mieszkalne, których wartość początkową ustalono w sposób uproszczony, nie są objęte ewidencją środków trwałych (art. 22n ust. 3 ustawy o pdof) powoduje, że do ich amortyzacji nie można zastosować indywidualnej stawki amortyzacyjnej. Stawkę taką można bowiem zastosować wyłącznie dla używanych lub ulepszonych środków trwałych, po raz pierwszy wprowadzonych do ewidencji danego podatnika (art. 22j ust. 1 ustawy o pdof).

Przykład

Podatnik w 2001 r. nabył dom mieszkalny, w którym zamieszkał. Cena nabycia domu o powierzchni 160 m2 wyniosła 250.000 zł.

W sierpniu 2014 r. podatnik rozpoczął prowadzenie działalności gospodarczej. Na potrzeby tej działalności przeznaczył część domu o powierzchni 20 m2, którą zamierza amortyzować.

Wartość początkowa ustalona według metody uproszczonej wyniosła 19.760 zł (20 m2 × 988 zł).

www.KalkulatoryPodatkowe.pl - Kalkulatory w podatku dochodowym:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.PodatekDochodowy.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Prenumerata 2018 r. - www.sklep.gofin.pl
DARMOWE PROGRAMY
Indeks Księgowań - Księgowanie od A do Z
GOFIN NEWS - mobilna aplikacja dla Księgowych!
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

styczeń 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
3
4
6
7
9
11
12
13
14
16
17
18
19
20
21
23
24
26
27
28
29
30
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rozliczanie podatku dochodowego, podatku VAT oraz innych podatków i opłat
Vademecum podatnika - podstawowe informacje dotyczące podatków

FORUM

Forum aktywnych księgowych

Rozliczenie 2017
Dostałam PIT-11 za 2017 z jednego stosunku pracy i zastanawiam się czy powinnam złożyć w urzędzie skarbowym PIT czy też urząd sam mnie rozliczy. Nie mam żadnych odliczeń. Jak (...)
Dodatkowy urlop dla osoby niepełnosprawnej.zakręciłam się w tym wszystkim..
Pracownik w dniu 06.11.2013 uzyskała umiarkowany stopień niepełnosprawności. Po przepraowaniu roku od uzyskania tego stopnia należał się jej dodatkowy urlop - 10 dni. Czyli z dniem 05.11.2014 ma już 10 (...)
Podwyższenie wynagrodzenia
Czy wystarczy napisać ,że z dniem 1.01.2018 przyznaję wynagrodzenie zasadnicze w wys........ aby nie robić aneksów do umów/ są to umowy z lat 1990 i starsze a wtedy taka była forma/
Słodycze a VAT
Witam. Zakupiliśmy ptasie mleczko dla naszych kontrahentów. Czy od takich zakupów mam prawo odliczyć VAT?
Okres pobierania zasiłku przed świadczeniem.
Zasiłek chorobowy przysługuje przez okres trwania niezdolności do pracy, nie dłużej niż przez 182 dni, a w przypadku gruźlicy. Rozumiem, że okresu pobierania wynagrodzenia chorobowego poprzedzającego zasiłek nie zliczamy do (...)
Samochód wykupiony z leasingu
Czy wykupiony z leasingu samochód w październiku mogę amortyzować podatkowo już za październik czy od następnego miesiąca ?
Konta związane z ubezpieczeniami społecznymi
Witam, czy w związku z wprowadzeniem przez ZUS jednego numeru kont do wpłat składek należy zmienić plan kont. Do tej pory były rozbudowana analityka składek - rozrachunki i konta kosztowe. (...)
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60