kalkulatory podatkowe, kalkulator VAT, kalkulator płac, kilometrówka, ryczałt samochodowy
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 96 (1033) z dnia 2.12.2013

Forma opodatkowania w razie świadczenia usług na rzecz byłego pracodawcy

W przyszłym roku zamierzam zrezygnować z pracy na etacie i otworzyć jednoosobową działalność gospodarczą. Niewykluczone, że w ramach działalności będę świadczył usługi na rzecz mojego obecnego pracodawcy. Czy w tej sytuacji mam prawo do ryczałtu ewidencjonowanego lub podatku liniowego?

Do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych nie są uprawnieni podatnicy rozpoczynający działalność samodzielnie, którzy przed rozpoczęciem działalności w roku podatkowym lub w roku poprzedzającym rok podatkowy, wykonywali w ramach m.in. stosunku pracy czynności wchodzące w zakres działalności podatnika. Jeśli jednak nie zamierzają oni wykonywać działalności na rzecz byłych lub obecnych pracodawców, mogą skorzystać z tej formy opodatkowania. O dokonanym wyborze powinni zawiadomić właściwego naczelnika urzędu skarbowego zgłaszając rozpoczęcie działalności we wniosku CEIDG-1 lub składając w urzędzie skarbowym pisemne oświadczenie w tej kwestii.

W sytuacji gdy podatnik lub spółka sprzeda towary (wyroby) lub uzyska przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, traci prawo do ryczałtu i poczynając od dnia uzyskania tego przychodu do końca roku podatkowego opłaca podatek na zasadach ogólnych. Tak wynika z art. 8 ust. 1 pkt 6 i ust. 2 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym… (Dz. U. z 1998 r. nr 144, poz. 930 ze zm.).

Z kolei w kwestii wyboru sposobu opodatkowania podatkiem liniowym należy uwzględnić warunki określone w art. 9a ust. 3 ustawy o pdof. Z przepisów tych wynika, że świadczenie usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy w roku podatkowym, w którym podatnik pozostawał lub pozostaje z tym pracodawcą w stosunku pracy, skutkuje utratą prawa do opłacania podatku liniowego. Przy czym traci je jedynie wówczas, gdy usługi świadczone na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy odpowiadają czynnościom, które wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym w ramach m.in. stosunku pracy.

Wobec tego, jeśli Czytelnik, w ramach planowanej działalności, zamierza świadczyć usługi na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, nie powinien składać oświadczenia o wyborze ryczałtu ewidencjonowanego jako formy opodatkowania przychodów. Natomiast decydując się na opodatkowanie podatkiem liniowym powinien mieć na uwadze, że utraci do niego prawo, jeśli usługi świadczone przez niego w zakresie działalności będą odpowiadały czynnościom, które w ramach stosunku pracy wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym, w którym rozpoczął działalność.

www.KalkulatoryPodatkowe.pl - Kalkulatory w podatku dochodowym:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.PodatekDochodowy.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Prenumerata 2018 r. - www.sklep.gofin.pl
DARMOWE PROGRAMY
Indeks Księgowań - Księgowanie od A do Z
GOFIN NEWS - mobilna aplikacja dla Księgowych!
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

marzec 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
6
8
9
10
11
13
14
16
17
18
19
21
22
23
24
25
27
28
29
30
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rozliczanie podatku dochodowego, podatku VAT oraz innych podatków i opłat
Vademecum podatnika - podstawowe informacje dotyczące podatków

DRUKI

Darmowe druki aktywne

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60