kalkulatory podatkowe, kalkulator VAT, kalkulator płac, kilometrówka, ryczałt samochodowy
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 96 (1033) z dnia 2.12.2013

Forma opodatkowania w razie świadczenia usług na rzecz byłego pracodawcy

W przyszłym roku zamierzam zrezygnować z pracy na etacie i otworzyć jednoosobową działalność gospodarczą. Niewykluczone, że w ramach działalności będę świadczył usługi na rzecz mojego obecnego pracodawcy. Czy w tej sytuacji mam prawo do ryczałtu ewidencjonowanego lub podatku liniowego?

Do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych nie są uprawnieni podatnicy rozpoczynający działalność samodzielnie, którzy przed rozpoczęciem działalności w roku podatkowym lub w roku poprzedzającym rok podatkowy, wykonywali w ramach m.in. stosunku pracy czynności wchodzące w zakres działalności podatnika. Jeśli jednak nie zamierzają oni wykonywać działalności na rzecz byłych lub obecnych pracodawców, mogą skorzystać z tej formy opodatkowania. O dokonanym wyborze powinni zawiadomić właściwego naczelnika urzędu skarbowego zgłaszając rozpoczęcie działalności we wniosku CEIDG-1 lub składając w urzędzie skarbowym pisemne oświadczenie w tej kwestii.

W sytuacji gdy podatnik lub spółka sprzeda towary (wyroby) lub uzyska przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, traci prawo do ryczałtu i poczynając od dnia uzyskania tego przychodu do końca roku podatkowego opłaca podatek na zasadach ogólnych. Tak wynika z art. 8 ust. 1 pkt 6 i ust. 2 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym… (Dz. U. z 1998 r. nr 144, poz. 930 ze zm.).

Z kolei w kwestii wyboru sposobu opodatkowania podatkiem liniowym należy uwzględnić warunki określone w art. 9a ust. 3 ustawy o pdof. Z przepisów tych wynika, że świadczenie usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy w roku podatkowym, w którym podatnik pozostawał lub pozostaje z tym pracodawcą w stosunku pracy, skutkuje utratą prawa do opłacania podatku liniowego. Przy czym traci je jedynie wówczas, gdy usługi świadczone na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy odpowiadają czynnościom, które wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym w ramach m.in. stosunku pracy.

Wobec tego, jeśli Czytelnik, w ramach planowanej działalności, zamierza świadczyć usługi na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, nie powinien składać oświadczenia o wyborze ryczałtu ewidencjonowanego jako formy opodatkowania przychodów. Natomiast decydując się na opodatkowanie podatkiem liniowym powinien mieć na uwadze, że utraci do niego prawo, jeśli usługi świadczone przez niego w zakresie działalności będą odpowiadały czynnościom, które w ramach stosunku pracy wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym, w którym rozpoczął działalność.

www.KalkulatoryPodatkowe.pl - Kalkulatory w podatku dochodowym:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.PodatekDochodowy.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Prenumerata 2018 r. - www.sklep.gofin.pl
DARMOWE PROGRAMY
Indeks Księgowań - Księgowanie od A do Z
GOFIN NEWS - mobilna aplikacja dla Księgowych!
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

styczeń 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
3
4
6
7
9
11
12
13
14
16
17
18
19
20
21
23
24
26
27
28
29
30
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rozliczanie podatku dochodowego, podatku VAT oraz innych podatków i opłat
Vademecum podatnika - podstawowe informacje dotyczące podatków

FORUM

Forum aktywnych księgowych

Rozliczenie 2017
Dostałam PIT-11 za 2017 z jednego stosunku pracy i zastanawiam się czy powinnam złożyć w urzędzie skarbowym PIT czy też urząd sam mnie rozliczy. Nie mam żadnych odliczeń. Jak (...)
Dodatkowy urlop dla osoby niepełnosprawnej.zakręciłam się w tym wszystkim..
Pracownik w dniu 06.11.2013 uzyskała umiarkowany stopień niepełnosprawności. Po przepraowaniu roku od uzyskania tego stopnia należał się jej dodatkowy urlop - 10 dni. Czyli z dniem 05.11.2014 ma już 10 (...)
Podwyższenie wynagrodzenia
Czy wystarczy napisać ,że z dniem 1.01.2018 przyznaję wynagrodzenie zasadnicze w wys........ aby nie robić aneksów do umów/ są to umowy z lat 1990 i starsze a wtedy taka była forma/
Słodycze a VAT
Witam. Zakupiliśmy ptasie mleczko dla naszych kontrahentów. Czy od takich zakupów mam prawo odliczyć VAT?
Okres pobierania zasiłku przed świadczeniem.
Zasiłek chorobowy przysługuje przez okres trwania niezdolności do pracy, nie dłużej niż przez 182 dni, a w przypadku gruźlicy. Rozumiem, że okresu pobierania wynagrodzenia chorobowego poprzedzającego zasiłek nie zliczamy do (...)
Samochód wykupiony z leasingu
Czy wykupiony z leasingu samochód w październiku mogę amortyzować podatkowo już za październik czy od następnego miesiąca ?
Konta związane z ubezpieczeniami społecznymi
Witam, czy w związku z wprowadzeniem przez ZUS jednego numeru kont do wpłat składek należy zmienić plan kont. Do tej pory były rozbudowana analityka składek - rozrachunki i konta kosztowe. (...)
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60