kalkulatory podatkowe, kalkulator VAT, kalkulator płac, kilometrówka, ryczałt samochodowy
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 30 (1384) z dnia 13.04.2017

Rozliczenie zakupu paliwa do auta zastępczego

W jednoosobowej firmie doszło do awarii samochodu osobowego będącego środkiem trwałym. Przedsiębiorca na czas jego naprawy otrzymał z firmy ubezpieczeniowej auto zastępcze, które będzie użytkowane zarówno przez niego, jak i jego pracownika. Czy wydatki na zakup paliwa do auta zastępczego wykorzystywanego do celów działalności gospodarczej można zaliczyć w ciężar kosztów podatkowych w całości, czy w ramach limitu tzw. "kilometrówki"?

Auto zastępcze nie jest dla przedsiębiorcy samochodem osobowym stanowiącym firmowy środek trwały. Z tego względu w ciężar kosztów uzyskania przychodów podatnik ma prawo zaliczyć wydatki na zakup paliwa do zastępczego samochodu osobowego tylko do limitu tzw. kilometrówki.

Wydatki na eksploatację samochodu zastępczego podlegają bowiem zaliczeniu do firmowych kosztów w ramach ograniczenia wynikającego z art. 23 ust. 1 pkt 46 ustawy o pdof. Stosownie do tego przepisu omawiane wydatki będą stanowiły koszt podatkowy do wysokości kwoty wynikającej z pomnożenia ilości faktycznie przejechanych kilometrów oraz obowiązującej stawki za 1 km przebiegu pojazdu. Rozliczenia wydatków na zakup paliwa do samochodu osobowego zastępczego podatnik dokona na podstawie ewidencji przebiegu pojazdu prowadzonej na potrzeby ustalenia kwoty podlegającej zaliczeniu do kosztów. Ewidencję przebiegu pojazdu prowadzi osoba używająca pojazd. Podatnik na koniec każdego miesiąca potwierdza liczbę kilometrów przejechanych na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej. Skutkiem nieprowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu jest brak możliwości zaliczenia wydatków eksploatacyjnych poniesionych z tytułu używania zastępczego samochodu osobowego, w tym na zakup paliwa, w ciężar kosztów podatkowych. Stanowi o tym art. 23 ust. 5 ustawy o pdof.

www.KalkulatoryPodatkowe.pl - Kalkulatory w podatku dochodowym:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.PodatekDochodowy.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Prenumerata 2018 r. - www.sklep.gofin.pl
DARMOWE PROGRAMY
Indeks Księgowań - Księgowanie od A do Z
GOFIN NEWS - mobilna aplikacja dla Księgowych!
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

styczeń 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
3
4
6
7
9
11
12
13
14
16
17
18
19
20
21
23
24
26
27
28
29
30
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rozliczanie podatku dochodowego, podatku VAT oraz innych podatków i opłat
Vademecum podatnika - podstawowe informacje dotyczące podatków

FORUM

Forum aktywnych księgowych

Rozliczenie 2017
Dostałam PIT-11 za 2017 z jednego stosunku pracy i zastanawiam się czy powinnam złożyć w urzędzie skarbowym PIT czy też urząd sam mnie rozliczy. Nie mam żadnych odliczeń. Jak (...)
Dodatkowy urlop dla osoby niepełnosprawnej.zakręciłam się w tym wszystkim..
Pracownik w dniu 06.11.2013 uzyskała umiarkowany stopień niepełnosprawności. Po przepraowaniu roku od uzyskania tego stopnia należał się jej dodatkowy urlop - 10 dni. Czyli z dniem 05.11.2014 ma już 10 (...)
Podwyższenie wynagrodzenia
Czy wystarczy napisać ,że z dniem 1.01.2018 przyznaję wynagrodzenie zasadnicze w wys........ aby nie robić aneksów do umów/ są to umowy z lat 1990 i starsze a wtedy taka była forma/
Słodycze a VAT
Witam. Zakupiliśmy ptasie mleczko dla naszych kontrahentów. Czy od takich zakupów mam prawo odliczyć VAT?
Okres pobierania zasiłku przed świadczeniem.
Zasiłek chorobowy przysługuje przez okres trwania niezdolności do pracy, nie dłużej niż przez 182 dni, a w przypadku gruźlicy. Rozumiem, że okresu pobierania wynagrodzenia chorobowego poprzedzającego zasiłek nie zliczamy do (...)
Samochód wykupiony z leasingu
Czy wykupiony z leasingu samochód w październiku mogę amortyzować podatkowo już za październik czy od następnego miesiąca ?
Konta związane z ubezpieczeniami społecznymi
Witam, czy w związku z wprowadzeniem przez ZUS jednego numeru kont do wpłat składek należy zmienić plan kont. Do tej pory były rozbudowana analityka składek - rozrachunki i konta kosztowe. (...)
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60