kalkulatory podatkowe, kalkulator VAT, kalkulator płac, kilometrówka, ryczałt samochodowy
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 15 (1369) z dnia 20.02.2017

Zakup opon zimowych do nowego samochodu

W styczniu 2017 r. kupiłam w salonie samochodowym nowy samochód osobowy, który zamierzam wprowadzić do ewidencji środków trwałych. Wprawdzie kupione auto było wyposażone w opony letnie i było zdatne do użytku, ale w dniu odbioru samochodu z salonu, ze względu na panujące zimowe warunki jazdy, dokonałam zakupu opon zimowych, które zamontowano w samochodzie przed wyjazdem z salonu. Czy wydatek poniesiony na zakup opon zimowych będzie zwiększał wartość początkową samochodu jako środka trwałego, czy podlega rozliczeniu bezpośrednio w kosztach podatkowych stycznia 2017 r.?

Wydatek na zakup kompletu opon zimowych poniesiony przez Czytelniczkę przed wprowadzeniem zakupionego samochodu do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych zwiększy jego wartość początkową. W konsekwencji będzie on podlegał rozliczeniu w kosztach uzyskania przychodów w czasie poprzez odpisy amortyzacyjne naliczone od wartości początkowej samochodu.

W omawianej sytuacji ma zastosowanie art. 22g ust. 1 pkt 1 ustawy o pdof. Zgodnie z tym przepisem za wartość początkową środka trwałego w przypadku odpłatnego nabycia uważa się cenę nabycia. Z kolei zgodnie z art. 22g ust. 3 ustawy o pdof ceną nabycia jest kwota należna zbywcy, powiększona o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania środka trwałego do używania. W efekcie obejmuje ona ogół kosztów poniesionych przez podatnika do dnia przyjęcia środka trwałego do używania. Kwotę tę pomniejsza się o podatek od towarów i usług, z wyjątkiem przypadków, gdy podatek od towarów i usług nie stanowi podatku naliczonego albo podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty należnego podatku o podatek naliczony, albo zwrot różnicy podatku w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług.


Kalkulatory amortyzacyjne dostępne są w serwisie www.kalkulatory.gofin.pl.


Czytelniczka dokonała w tym samym dniu zakupu nowego samochodu i kompletu opon zimowych. Ponieważ nastąpiło to przed wprowadzeniem samochodu do ewidencji środków trwałych, wydatek poniesiony na zakup zimowych opon powiększy wartość początkową nabytego samochodu. Stanowi on bowiem wydatek związany z zakupem środka trwałego poniesiony do dnia przyjęcia go do używania. W konsekwencji nie podlega on rozliczeniu bezpośrednio w kosztach uzyskania przychodów działalności, tylko w czasie poprzez odpisy amortyzacyjne.

www.KalkulatoryPodatkowe.pl - Kalkulatory w podatku dochodowym:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.PodatekDochodowy.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Prenumerata 2018 r. - www.sklep.gofin.pl
DARMOWE PROGRAMY
Indeks Księgowań - Księgowanie od A do Z
GOFIN NEWS - mobilna aplikacja dla Księgowych!
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

styczeń 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
3
4
6
7
9
11
12
13
14
16
17
18
19
20
21
23
24
26
27
28
29
30
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rozliczanie podatku dochodowego, podatku VAT oraz innych podatków i opłat
Vademecum podatnika - podstawowe informacje dotyczące podatków

FORUM

Forum aktywnych księgowych

Rozliczenie 2017
Dostałam PIT-11 za 2017 z jednego stosunku pracy i zastanawiam się czy powinnam złożyć w urzędzie skarbowym PIT czy też urząd sam mnie rozliczy. Nie mam żadnych odliczeń. Jak (...)
Dodatkowy urlop dla osoby niepełnosprawnej.zakręciłam się w tym wszystkim..
Pracownik w dniu 06.11.2013 uzyskała umiarkowany stopień niepełnosprawności. Po przepraowaniu roku od uzyskania tego stopnia należał się jej dodatkowy urlop - 10 dni. Czyli z dniem 05.11.2014 ma już 10 (...)
Podwyższenie wynagrodzenia
Czy wystarczy napisać ,że z dniem 1.01.2018 przyznaję wynagrodzenie zasadnicze w wys........ aby nie robić aneksów do umów/ są to umowy z lat 1990 i starsze a wtedy taka była forma/
Słodycze a VAT
Witam. Zakupiliśmy ptasie mleczko dla naszych kontrahentów. Czy od takich zakupów mam prawo odliczyć VAT?
Okres pobierania zasiłku przed świadczeniem.
Zasiłek chorobowy przysługuje przez okres trwania niezdolności do pracy, nie dłużej niż przez 182 dni, a w przypadku gruźlicy. Rozumiem, że okresu pobierania wynagrodzenia chorobowego poprzedzającego zasiłek nie zliczamy do (...)
Samochód wykupiony z leasingu
Czy wykupiony z leasingu samochód w październiku mogę amortyzować podatkowo już za październik czy od następnego miesiąca ?
Konta związane z ubezpieczeniami społecznymi
Witam, czy w związku z wprowadzeniem przez ZUS jednego numeru kont do wpłat składek należy zmienić plan kont. Do tej pory były rozbudowana analityka składek - rozrachunki i konta kosztowe. (...)
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60