kalkulatory podatkowe, kalkulator VAT, kalkulator płac, kilometrówka, ryczałt samochodowy
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 69 (1319) z dnia 29.08.2016

Zasady stosowania indywidualnej stawki amortyzacyjnej

W ramach działalności gospodarczej prowadzę tartak. Wykorzystuję w nim szereg środków trwałych, z których część amortyzuję z zastosowaniem indywidualnych stawek amortyzacyjnych. Ponieważ już drugi rok ponoszę straty z tej działalności, chciałbym te indywidualne stawki obniżyć aż do momentu, gdy znowu będzie ona dochodowa. Czy istnieje taka możliwość?

NIE. Podatnik, który jako metodę amortyzacji dla danego środka trwałego wybrał indywidualną stawkę amortyzacyjną, ma obowiązek stosować ją do momentu jego całkowitego zamortyzowania.

Do wyboru jednej z metod amortyzacji, określonych w art. 22i-22k ustawy o pdof, przepisy ustawy zobowiązują podatnika przed rozpoczęciem amortyzacji środka trwałego. Wybraną przez siebie metodę powinien on stosować do pełnego zamortyzowania danego środka trwałego. Wśród metod amortyzacji przewidywanych przez powołane przepisy znajduje się amortyzacja przy zastosowaniu stawek ustalonych indywidualnie zgodnie z art. 22j ustawy o pdof.

Amortyzacja stawką indywidualną stanowi samodzielną metodę amortyzacji. Ustawodawca nie przewidział możliwości podwyższenia lub obniżenia takich stawek w trakcie trwania okresu amortyzacji, jak to ma miejsce w przypadku składników amortyzowanych metodą liniową. Zmiana stawki, bez względu na to, czy dotyczyłaby podwyższenia, czy też obniżenia, oznaczałaby jednoczesną zmianę metody amortyzacji z indywidualnej na liniową, określoną w art. 22i ust. 1 ustawy o pdof, co stanowiłoby naruszenie unormowań art. 22h ust. 2 tej ustawy.

W konsekwencji wybrana przez Czytelnika metoda amortyzacji nie może zostać zmieniona - ma on obowiązek raz wybraną metodę amortyzacji stawką indywidualną stosować aż do pełnego zamortyzowania objętych nią środków trwałych.

www.KalkulatoryPodatkowe.pl - Kalkulatory w podatku dochodowym:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.PodatekDochodowy.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Prenumerata 2018 r. - www.sklep.gofin.pl
DARMOWE PROGRAMY
Indeks Księgowań - Księgowanie od A do Z
GOFIN NEWS - mobilna aplikacja dla Księgowych!
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

styczeń 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
3
4
6
7
9
11
12
13
14
16
17
18
19
20
21
23
24
26
27
28
29
30
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rozliczanie podatku dochodowego, podatku VAT oraz innych podatków i opłat
Vademecum podatnika - podstawowe informacje dotyczące podatków

FORUM

Forum aktywnych księgowych

Rozliczenie 2017
Dostałam PIT-11 za 2017 z jednego stosunku pracy i zastanawiam się czy powinnam złożyć w urzędzie skarbowym PIT czy też urząd sam mnie rozliczy. Nie mam żadnych odliczeń. Jak (...)
Dodatkowy urlop dla osoby niepełnosprawnej.zakręciłam się w tym wszystkim..
Pracownik w dniu 06.11.2013 uzyskała umiarkowany stopień niepełnosprawności. Po przepraowaniu roku od uzyskania tego stopnia należał się jej dodatkowy urlop - 10 dni. Czyli z dniem 05.11.2014 ma już 10 (...)
Podwyższenie wynagrodzenia
Czy wystarczy napisać ,że z dniem 1.01.2018 przyznaję wynagrodzenie zasadnicze w wys........ aby nie robić aneksów do umów/ są to umowy z lat 1990 i starsze a wtedy taka była forma/
Słodycze a VAT
Witam. Zakupiliśmy ptasie mleczko dla naszych kontrahentów. Czy od takich zakupów mam prawo odliczyć VAT?
Okres pobierania zasiłku przed świadczeniem.
Zasiłek chorobowy przysługuje przez okres trwania niezdolności do pracy, nie dłużej niż przez 182 dni, a w przypadku gruźlicy. Rozumiem, że okresu pobierania wynagrodzenia chorobowego poprzedzającego zasiłek nie zliczamy do (...)
Samochód wykupiony z leasingu
Czy wykupiony z leasingu samochód w październiku mogę amortyzować podatkowo już za październik czy od następnego miesiąca ?
Konta związane z ubezpieczeniami społecznymi
Witam, czy w związku z wprowadzeniem przez ZUS jednego numeru kont do wpłat składek należy zmienić plan kont. Do tej pory były rozbudowana analityka składek - rozrachunki i konta kosztowe. (...)
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60