kalkulatory podatkowe, kalkulator VAT, kalkulator płac, kilometrówka, ryczałt samochodowy
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 3 (1253) z dnia 11.01.2016

Amortyzacja wynajmowanej przyczepy

Jestem przedsiębiorcą. Swojej siostrze, również prowadzącej działalność gospodarczą, chciałbym wynająć na cztery miesiące przyczepę samochodową będącą środkiem trwałym. Czy w okresie, w którym będzie ona wynajmowana, mogę jej amortyzację rozliczać w kosztach uzyskania przychodów?

TAK. Oddanie środka trwałego w najem innemu podmiotowi gospodarczemu nie odbiera przedsiębiorcy prawa do dokonywania w tym okresie amortyzacji oraz kwalifikowania naliczonych z tego tytułu odpisów amortyzacyjnych do kosztów podatkowych.

Dany składnik majątku nabyty lub wytworzony podlega amortyzacji, jeżeli jest on własnością lub współwłasnością podatnika. Ponadto w dniu przyjęcia do używania powinien być kompletny i zdatny do użytku, a przewidywany okres jego używania powinien przekraczać rok. Oprócz tego musi być wykorzystywany przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną działalnością gospodarczą albo oddany do używania m.in. na podstawie umowy najmu. Jeśli spełnia te kryteria, można go zaliczyć do środków trwałych i amortyzować, a odpisy amortyzacyjne od jego wartości początkowej zaliczać do kosztów podatkowych (art. 22a ust. 1 ustawy o pdof).

W przypadku opisanym w pytaniu, czyli w czasie obowiązywania umowy najmu, przepisy ustawy o pdof nie przewidują zaprzestania naliczania odpisów amortyzacyjnych od środka trwałego będącego przedmiotem tej umowy. Stąd podatnik na okres jej trwania zachowa prawo dokonywania odpisów amortyzacyjnych od wynajętej przyczepy i zaliczania ich do kosztów podatkowych.

www.KalkulatoryPodatkowe.pl - Kalkulatory w podatku dochodowym:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.PodatekDochodowy.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Prenumerata 2018 r. - www.sklep.gofin.pl
DARMOWE PROGRAMY
Indeks Księgowań - Księgowanie od A do Z
GOFIN NEWS - mobilna aplikacja dla Księgowych!
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

styczeń 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
3
4
6
7
9
11
12
13
14
16
17
18
19
20
21
23
24
26
27
28
29
30
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rozliczanie podatku dochodowego, podatku VAT oraz innych podatków i opłat
Vademecum podatnika - podstawowe informacje dotyczące podatków

FORUM

Forum aktywnych księgowych

Rozliczenie 2017
Dostałam PIT-11 za 2017 z jednego stosunku pracy i zastanawiam się czy powinnam złożyć w urzędzie skarbowym PIT czy też urząd sam mnie rozliczy. Nie mam żadnych odliczeń. Jak (...)
Dodatkowy urlop dla osoby niepełnosprawnej.zakręciłam się w tym wszystkim..
Pracownik w dniu 06.11.2013 uzyskała umiarkowany stopień niepełnosprawności. Po przepraowaniu roku od uzyskania tego stopnia należał się jej dodatkowy urlop - 10 dni. Czyli z dniem 05.11.2014 ma już 10 (...)
Podwyższenie wynagrodzenia
Czy wystarczy napisać ,że z dniem 1.01.2018 przyznaję wynagrodzenie zasadnicze w wys........ aby nie robić aneksów do umów/ są to umowy z lat 1990 i starsze a wtedy taka była forma/
Słodycze a VAT
Witam. Zakupiliśmy ptasie mleczko dla naszych kontrahentów. Czy od takich zakupów mam prawo odliczyć VAT?
Okres pobierania zasiłku przed świadczeniem.
Zasiłek chorobowy przysługuje przez okres trwania niezdolności do pracy, nie dłużej niż przez 182 dni, a w przypadku gruźlicy. Rozumiem, że okresu pobierania wynagrodzenia chorobowego poprzedzającego zasiłek nie zliczamy do (...)
Samochód wykupiony z leasingu
Czy wykupiony z leasingu samochód w październiku mogę amortyzować podatkowo już za październik czy od następnego miesiąca ?
Konta związane z ubezpieczeniami społecznymi
Witam, czy w związku z wprowadzeniem przez ZUS jednego numeru kont do wpłat składek należy zmienić plan kont. Do tej pory były rozbudowana analityka składek - rozrachunki i konta kosztowe. (...)
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60