kalkulatory podatkowe, kalkulator VAT, kalkulator płac, kilometrówka, ryczałt samochodowy
lupa
Uwaga: Wnioski o wyrażenie zgody na opłacenie składek na dobrowolne ubezpieczenia społeczne po terminie, dotyczące okresu sprzed 1 stycznia 2022 r., można składać do 30 czerwca 2022 r. Do 30 czerwca spółki jawne i partnerskie powinny złożyć do KRS oświadczenie o niesporządzaniu sprawozdania finansowego za 2021 r. (czytaj więcej) Do 30 czerwca 2022 r. należy sporządzić sprawozdanie finansowe za 2021 r. (czytaj więcej)
A A A

Gazeta Podatkowa nr 90 (1235) z dnia 9.11.2015

Podatek do umowy zlecenia zawartej z osobą niebędącą pracownikiem

Na początku listopada 2015 r. z dwoma osobami, które nie są moimi pracownikami, zawarłem umowy zlecenia na dozór garaży i parkingu firmowego. Z jedną z nich już kiedyś współpracowałem, dlatego zdecydowałem się zawrzeć z nią umowę na cały miesiąc z wynagrodzeniem 800 zł. Z uwagi na to, że druga będzie dla mnie pracować po raz pierwszy, będę z nią zawierał umowę zlecenia z wynagrodzeniem 200 zł na każdy tydzień przez kolejne cztery tygodnie w listopadzie. Czy w tej sytuacji do wynagrodzeń wypłacanych obu tym osobom powinienem pobierać zaliczkę na podatek dochodowy?

NIE. Zaliczkę na podatek dochodowy od wynagrodzenia z umowy zlecenia Czytelnik zobowiązany będzie pobrać jedynie od należności pierwszego zleceniobiorcy. Natomiast wynagrodzenia z umów zawieranych z drugim z nich stanowią należności klasyfikowane jako przychody z tzw. drobnych zleceń, które zgodnie z art. 30 ust. 1 pkt 5a ustawy o pdof podlegają opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym.

Z przywołanego przepisu wynika m.in., że zryczałtowany podatek dochodowy od należności z umowy zlecenia, której wartość nie przekracza 200 zł, wynosi 18% uzyskanego przychodu. Przychodu tego nie pomniejsza się o koszty i składki ZUS. Ponadto samego zryczałtowanego podatku nie zmniejsza się o składkę zdrowotną. Składki te powinny być pobrane z wynagrodzenia zleceniobiorcy.

Co istotne, omawiane przepisy nie uzależniają kwestii sposobu opodatkowania zlecenia od sumy należności określonej w umowach zawartych w danym miesiącu. W efekcie na sposób opodatkowania należności z tytułu umowy zlecenia wpływu nie ma zarówno ilość tych umów zawartych z osobą niebędącą pracownikiem płatnika, jak również ich miesięczna suma. Zryczałtowany podatek pobiera się od każdej umowy, nawet wówczas, gdy w ciągu miesiąca zleceniodawca zawrze ich kilka z taką osobą, o ile kwota należności określona w danej umowie nie przekroczy 200 zł.

Dopiero gdy wartość pojedynczej umowy z taką osobą opiewa na kwotę wyższą niż 200 zł, zleceniodawca, jako płatnik, pobiera od niej zaliczkę na podatek dochodowy na zasadach określonych w art. 41 ustawy o pdof. Przepis ten wskazuje, że przy obliczaniu zaliczki przychód z umowy zlecenia pomniejsza się o zryczałtowane miesięczne koszty i składki ZUS potrącone w danym miesiącu. Do opodatkowania tak ustalonego dochodu płatnik zasadniczo stosuje najniższą stawkę podatku określoną w skali podatkowej, czyli 18%.


Kalkulatory płacowe dotyczące umowy zlecenia opodatkowanej ryczałtem oraz umowy zlecenia opodatkowanej zaliczkowo dostępne są w serwisie www.kalkulatory.gofin.pl.


W zależności od sposobu opodatkowania przy tych samych kwotach wynagrodzenia brutto uzyskanych w danym miesiącu inna będzie kwota do wypłaty dla zleceniobiorcy.

Przykład

Przedsiębiorca w listopadzie 2015 r. zawarł umowy zlecenia z dwoma osobami fizycznymi niebędącymi jego pracownikami: ze zleceniobiorcą A na cały miesiąc z wynagrodzeniem na kwotę 800 zł, a ze zleceniobiorcą B cztery umowy na kolejne cztery tygodnie z wynagrodzeniem 200 zł. Dla obu zleceniobiorców zawarte umowy stanowią jedyny tytuł do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych oraz ubezpieczenia zdrowotnego.

Zaliczkę zleceniobiorcy A obliczy następująco:

1) podstawa wymiaru składek społecznych  800,00 zł,
2) łączna kwota składek na ww. ubezpieczenia (13,71%)  109,68 zł,
3) podstawa wymiaru składki zdrowotnej  690,32 zł,
4) składka zdrowotna
• (9%)  62,13 zł,
• (7,75%)  53,50 zł,
5) koszty uzyskania przychodu (20%)  138,06 zł,
6) podstawa opodatkowania (800 zł - 109,68 zł - 138,06 zł) 552,00 zł,
7) zaliczka na podatek do US (w zaokrągleniu)  46,00 zł,
8) do wypłaty dla zleceniobiorcy (800 zł - 109,68 zł - 62,13 zł - 46 zł) =  582,19 zł.

Ustalając podatek zleceniobiorcy B zleceniodawca przy każdej umowie dokona następujących obliczeń:

1) podstawa wymiaru składek społecznych  200,00 zł,
2) łączna kwota składek na ww. ubezpieczenia (13,71%)  27,42 zł,
3) podstawa wymiaru składki zdrowotnej  172,58 zł,
4) składka zdrowotna (9%) 15,53 zł,
5) podstawa opodatkowania  200,00 zł,
6) zryczałtowany podatek do przekazania do US (w zaokrągleniu)  36,00 zł,
7) do wypłaty dla zleceniobiorcy (200 zł - 27,42 zł - 15,53 zł - 36 zł) =  121,05 zł.

W rezultacie ze wszystkich czterech umów zrealizowanych w listopadzie zleceniobiorca B otrzyma "na rękę" 484,20 zł.

www.KalkulatoryPodatkowe.pl - Kalkulatory w podatku dochodowym:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.PodatekDochodowy.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

czerwiec 2022
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
8
9
11
12
13
14
16
17
18
19
21
22
23
24
25
26
28
29
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rozliczanie podatku dochodowego, podatku VAT oraz innych podatków i opłat
Vademecum Podatnika - podstawowe informacje dotyczące podatków

FORUM

Forum aktywnych księgowych

Zatwierdzenie SF 2021 na postawie jakiego dokumentu
Na podstawie jakiego dokumentu następuje zatwierdzenie sprawozdania finansowego ? ZZW( zwyczajne zgromadzenie wspolników) chodzi o sp.z o.o
Przelew między kontami euro spółki
Robie przelewy w spółce z o o. Przelewem pieniądze z jednego konta euro na inne euro tej samej spółki czy w tym momencie powstają różnice kursowe? Księgowa mi zarzuciła że (...)
Badania okresowe u kilku pracodawców
Pracownik pracuje w kilku firmach na takim samym stanowisku.Kończą mu się badania okresowe. Otrzymał od nas skierowanie na ww do naszej poradni lekarskiej. Dostarczył orzeczenie lekarskie wystawione z innej poradni (...)
Sprzedaż. samochodu na ryczałcie i VAT .
Witam, klient rzucił mi hasło i zaczęłam powiątpiewać... Sytuacja sprzedaż samochodu jako ŚT w działalności jdg na ryczałcie + VAT. Według mnie przychód netto opodatkowany jest stawką ryczałtu (...)
Nabycie drugiego "przedsiębiorstwa"
Przychodnia Lekarska Sp.z o.o. ( własność osób prywatnych) zakupiła inna Przychodnie. Umowa zakupu opiewa o mienie ruchome Zbywcy ( sprzęt). Została wystawiona faktura za sprzedaz czyli dla Przychodni Lekarskiej to (...)
PIT 36 za 2021 po terminie
Nie złożyłam zeznania rocznego PIT 36 za 2021 r. Będę PIT 36 składać korzystając z programu Gofin i wyślę elektronicznie , ale jak dołączyć czynny żal ? Czy wysłać (...)
Deklaracja 0,00 składki zdrowotnej
Czy korzystając z art 82 ust 8 i deklarując składkę zdrowotną w wysokości 0,00 zł, trzeba udokumentować w ZUS-ie przychód za dany miesiąc.
Faktura końcowa do paragonu jak w JPK
Pierwszy raz mam taką firmę, która wystawia duzo zaliczek dla osób fiz i nie wiem jak wykazywać faktury końcowe do zaliczek fiskalizowane na kasie. Przykład: Faktura na os. (...)
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.