kalkulatory podatkowe, kalkulator VAT, kalkulator płac, kilometrówka, ryczałt samochodowy
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 84 (1229) z dnia 19.10.2015

Forma opodatkowania w przypadku najmu kilku nieruchomości

Od lutego 2015 r. osiągam przychody z najmu mieszkania, które opodatkowuję ryczałtem ewidencjonowanym. Od listopada 2015 r. będę uzyskiwał dodatkowo przychody z najmu domu. Czy przychody z najmu mieszkania mogą być opodatkowane ryczałtem, a dochody z najmu domu według skali podatkowej?

Prywatny najem stanowi odrębne źródło przychodów. Podatnik ma prawo wyboru formy opodatkowania dla przychodów z prywatnego najmu między skalą podatkową a ryczałtem ewidencjonowanym. Wybór ryczałtu wymaga złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego pisemnego oświadczenia o wyborze tej formy opodatkowania (art. 9a ust. 6 ustawy o pdof i art. 9 ust. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym... - Dz. U. z 1998 r. nr 144, poz. 930 ze zm.). Tym samym podatnik, który rozpoczął w 2015 r. osiąganie przychodów z prywatnego najmu opodatkowanych ryczałtem, musiał złożyć do urzędu skarbowego pisemne oświadczenie o wyborze opodatkowania w tej formie nie później niż do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z najmu. Wybrana przez podatnika forma opodatkowania ma zastosowanie do źródła przychodu, jakim jest prywatny najem, a co za tym idzie - do każdej zawartej umowy najmu czy przedmiotu najmu. U Czytelnika opodatkowaniu ryczałtem będzie podlegała więc suma przychodów uzyskanych z prywatnego najmu obu nieruchomości, tj. mieszkania i domu.


Nie można wybrać innej formy opodatkowania dla każdego przedmiotu najmu prywatnego.


Gdyby Czytelnik chciał zmienić formę opodatkowania i przychód z najmu obu nieruchomości opodatkować według skali podatkowej, to zmiana ryczałtu na skalę podatkową może nastąpić dopiero w kolejnym roku, czyli 2016 r.

www.KalkulatoryPodatkowe.pl - Kalkulatory w podatku dochodowym:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.PodatekDochodowy.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Prenumerata 2018 r. - www.sklep.gofin.pl
DARMOWE PROGRAMY
Indeks Księgowań - Księgowanie od A do Z
GOFIN NEWS - mobilna aplikacja dla Księgowych!
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

styczeń 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
3
4
6
7
9
11
12
13
14
16
17
18
19
20
21
23
24
26
27
28
29
30
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rozliczanie podatku dochodowego, podatku VAT oraz innych podatków i opłat
Vademecum podatnika - podstawowe informacje dotyczące podatków

FORUM

Forum aktywnych księgowych

Rozliczenie 2017
Dostałam PIT-11 za 2017 z jednego stosunku pracy i zastanawiam się czy powinnam złożyć w urzędzie skarbowym PIT czy też urząd sam mnie rozliczy. Nie mam żadnych odliczeń. Jak (...)
Dodatkowy urlop dla osoby niepełnosprawnej.zakręciłam się w tym wszystkim..
Pracownik w dniu 06.11.2013 uzyskała umiarkowany stopień niepełnosprawności. Po przepraowaniu roku od uzyskania tego stopnia należał się jej dodatkowy urlop - 10 dni. Czyli z dniem 05.11.2014 ma już 10 (...)
Podwyższenie wynagrodzenia
Czy wystarczy napisać ,że z dniem 1.01.2018 przyznaję wynagrodzenie zasadnicze w wys........ aby nie robić aneksów do umów/ są to umowy z lat 1990 i starsze a wtedy taka była forma/
Słodycze a VAT
Witam. Zakupiliśmy ptasie mleczko dla naszych kontrahentów. Czy od takich zakupów mam prawo odliczyć VAT?
Okres pobierania zasiłku przed świadczeniem.
Zasiłek chorobowy przysługuje przez okres trwania niezdolności do pracy, nie dłużej niż przez 182 dni, a w przypadku gruźlicy. Rozumiem, że okresu pobierania wynagrodzenia chorobowego poprzedzającego zasiłek nie zliczamy do (...)
Samochód wykupiony z leasingu
Czy wykupiony z leasingu samochód w październiku mogę amortyzować podatkowo już za październik czy od następnego miesiąca ?
Konta związane z ubezpieczeniami społecznymi
Witam, czy w związku z wprowadzeniem przez ZUS jednego numeru kont do wpłat składek należy zmienić plan kont. Do tej pory były rozbudowana analityka składek - rozrachunki i konta kosztowe. (...)
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60