kalkulatory podatkowe, kalkulator VAT, kalkulator płac, kilometrówka, ryczałt samochodowy
lupa
A A A

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 12 (390) z dnia 10.06.2015

Wypłata nagrody jednorazowej w podstawie wymiaru wynagrodzenia chorobowego

Pracownik w lutym 2015 r. otrzymał nagrodę jednorazową za szczególne osiągnięcia w pracy, a w marcu 2015 r. za ukończenie nauki. Czy kwoty tych nagród należało uwzględnić w podstawie wymiaru wynagrodzenia chorobowego przysługującego za kilka dni maja 2015 r.?

Przy ustalaniu podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego należało uwzględnić tylko nagrodę wypłaconą za szczególne osiągnięcia w pracy.

Do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego i zasiłków nie wlicza się składników wynagrodzenia, które są wypłacane za okresy pobierania tych świadczeń (art. 92 K.p. i art. 41 ust. 1 ustawy zasiłkowej). Ponadto nie stanowią jej nagrody wypłacone niezależnie od oceny pracy pracownika, na których przyznanie i wypłatę nie miał wpływu okres pobierania świadczenia chorobowego (tu nagroda za ukończenie nauki), a także składniki wynagrodzenia, które nie są uzależnione bezpośrednio od indywidualnego wkładu pracy pracownika, ale od wyników grupy pracowników lub całego zakładu pracy i są wypłacane niezależnie od absencji pracownika.

Jeśli kryterium przyznania nagrody jednorazowej jest np. szczególne osiągnięcie zawodowe lub uzyskanie oczekiwanego przez pracodawcę wyniku pracy, to oznacza, że nagroda jest wypłacana wyłącznie za efektywną pracę pracownika i nie ma związku z absencją chorobową (pracownik uzyskał oczekiwane wyniki w pracy pomimo ewentualnej absencji). Taką nagrodę przyjmuje się do podstawy wymiaru świadczeń chorobowych sumując jej wysokość z wynagrodzeniem za miesiąc, w którym została wypłacona.

Ważne: Nagroda jednorazowa przyznana pracownikowi za osiągnięcia w pracy jest wliczana do podstawy wymiaru świadczeń chorobowych tak długo jak wynagrodzenie za miesiąc, w którym została wypłacona, podlega uwzględnieniu w tej podstawie.

  Przykład  

W lutym 2015 r. pracownik otrzymał nagrodę jednorazową w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia. Kryterium przyznania nagrody stanowiło sprawne kierowanie podległym zespołem i terminowe zrealizowanie projektu. W maju 2015 r. pracownik był przez 5 dni niezdolny do pracy z powodu choroby. Podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego stanowiło przeciętne miesięczne wynagrodzenie za okres od maja 2014 r. do kwietnia 2015 r., przy czym wynagrodzenie za luty 2015 r. zostało zsumowane z nagrodą jednorazową.

www.KalkulatoryPodatkowe.pl - Kalkulatory prawa pracy:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Prenumerata 2018 r. - www.sklep.gofin.pl
DARMOWE PROGRAMY
Indeks Księgowań - Księgowanie od A do Z
GOFIN NEWS - mobilna aplikacja dla Księgowych!
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

styczeń 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
3
4
6
7
9
11
12
13
14
16
17
18
19
20
21
23
24
26
27
28
29
30
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rozliczanie podatku dochodowego, podatku VAT oraz innych podatków i opłat
Vademecum podatnika - podstawowe informacje dotyczące podatków

FORUM

Forum aktywnych księgowych

Rozliczenie 2017
Dostałam PIT-11 za 2017 z jednego stosunku pracy i zastanawiam się czy powinnam złożyć w urzędzie skarbowym PIT czy też urząd sam mnie rozliczy. Nie mam żadnych odliczeń. Jak (...)
Dodatkowy urlop dla osoby niepełnosprawnej.zakręciłam się w tym wszystkim..
Pracownik w dniu 06.11.2013 uzyskała umiarkowany stopień niepełnosprawności. Po przepraowaniu roku od uzyskania tego stopnia należał się jej dodatkowy urlop - 10 dni. Czyli z dniem 05.11.2014 ma już 10 (...)
Podwyższenie wynagrodzenia
Czy wystarczy napisać ,że z dniem 1.01.2018 przyznaję wynagrodzenie zasadnicze w wys........ aby nie robić aneksów do umów/ są to umowy z lat 1990 i starsze a wtedy taka była forma/
Słodycze a VAT
Witam. Zakupiliśmy ptasie mleczko dla naszych kontrahentów. Czy od takich zakupów mam prawo odliczyć VAT?
Okres pobierania zasiłku przed świadczeniem.
Zasiłek chorobowy przysługuje przez okres trwania niezdolności do pracy, nie dłużej niż przez 182 dni, a w przypadku gruźlicy. Rozumiem, że okresu pobierania wynagrodzenia chorobowego poprzedzającego zasiłek nie zliczamy do (...)
Samochód wykupiony z leasingu
Czy wykupiony z leasingu samochód w październiku mogę amortyzować podatkowo już za październik czy od następnego miesiąca ?
Konta związane z ubezpieczeniami społecznymi
Witam, czy w związku z wprowadzeniem przez ZUS jednego numeru kont do wpłat składek należy zmienić plan kont. Do tej pory były rozbudowana analityka składek - rozrachunki i konta kosztowe. (...)
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60