kalkulatory podatkowe, kalkulator VAT, kalkulator płac, kilometrówka, ryczałt samochodowy
lupa
A A A

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 12 (390) z dnia 10.06.2015

Wypłata nagrody jednorazowej w podstawie wymiaru wynagrodzenia chorobowego

Pracownik w lutym 2015 r. otrzymał nagrodę jednorazową za szczególne osiągnięcia w pracy, a w marcu 2015 r. za ukończenie nauki. Czy kwoty tych nagród należało uwzględnić w podstawie wymiaru wynagrodzenia chorobowego przysługującego za kilka dni maja 2015 r.?

Przy ustalaniu podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego należało uwzględnić tylko nagrodę wypłaconą za szczególne osiągnięcia w pracy.

Do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego i zasiłków nie wlicza się składników wynagrodzenia, które są wypłacane za okresy pobierania tych świadczeń (art. 92 K.p. i art. 41 ust. 1 ustawy zasiłkowej). Ponadto nie stanowią jej nagrody wypłacone niezależnie od oceny pracy pracownika, na których przyznanie i wypłatę nie miał wpływu okres pobierania świadczenia chorobowego (tu nagroda za ukończenie nauki), a także składniki wynagrodzenia, które nie są uzależnione bezpośrednio od indywidualnego wkładu pracy pracownika, ale od wyników grupy pracowników lub całego zakładu pracy i są wypłacane niezależnie od absencji pracownika.

Jeśli kryterium przyznania nagrody jednorazowej jest np. szczególne osiągnięcie zawodowe lub uzyskanie oczekiwanego przez pracodawcę wyniku pracy, to oznacza, że nagroda jest wypłacana wyłącznie za efektywną pracę pracownika i nie ma związku z absencją chorobową (pracownik uzyskał oczekiwane wyniki w pracy pomimo ewentualnej absencji). Taką nagrodę przyjmuje się do podstawy wymiaru świadczeń chorobowych sumując jej wysokość z wynagrodzeniem za miesiąc, w którym została wypłacona.

Ważne: Nagroda jednorazowa przyznana pracownikowi za osiągnięcia w pracy jest wliczana do podstawy wymiaru świadczeń chorobowych tak długo jak wynagrodzenie za miesiąc, w którym została wypłacona, podlega uwzględnieniu w tej podstawie.

  Przykład  

W lutym 2015 r. pracownik otrzymał nagrodę jednorazową w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia. Kryterium przyznania nagrody stanowiło sprawne kierowanie podległym zespołem i terminowe zrealizowanie projektu. W maju 2015 r. pracownik był przez 5 dni niezdolny do pracy z powodu choroby. Podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego stanowiło przeciętne miesięczne wynagrodzenie za okres od maja 2014 r. do kwietnia 2015 r., przy czym wynagrodzenie za luty 2015 r. zostało zsumowane z nagrodą jednorazową.

www.KalkulatoryPodatkowe.pl - Kalkulatory prawa pracy:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Prenumerata 2018 r. - www.sklep.gofin.pl
DARMOWE PROGRAMY
Indeks Księgowań - Księgowanie od A do Z
GOFIN NEWS - mobilna aplikacja dla Księgowych!
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

marzec 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
6
8
9
10
11
13
14
16
17
18
19
21
22
23
24
25
27
28
29
30
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rozliczanie podatku dochodowego, podatku VAT oraz innych podatków i opłat
Vademecum podatnika - podstawowe informacje dotyczące podatków

DRUKI

Darmowe druki aktywne

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60