kalkulatory podatkowe, kalkulator VAT, kalkulator płac, kilometrówka, ryczałt samochodowy
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 63 (1104) z dnia 7.08.2014

Staż pracy uwzględniany przy ustalaniu wymiaru urlopu

Pracownik przedłożył pracodawcy świadectwo ukończenia 3-letniego liceum ogólnokształcącego (kwiecień 2008 r.) oraz świadectwo pracy za okres od 1.09. do 31.10.2008 r. W obecnym zakładzie jest zatrudniony od 10.11.2008 r. Kiedy nabędzie prawo do urlopu w wymiarze 26 dni?

Prawo do urlopu w wymiarze 26 dni ma pracownik, który jest zatrudniony co najmniej 10 lat (art. 154 § 1 K.p.).

Do stażu, od którego zależy wymiar urlopu pracownika, zalicza się przede wszystkim okres pracy. Nie ma przy tym znaczenia, że pomiędzy okresami pracy występowały przerwy, ani sposób ustania zatrudnienia. Ponadto okres zatrudnienia powiększają też tzw. okresy zaliczalne, takie jak np. okres ukończonej szkoły (potwierdzony świadectwem lub dyplomem) czy okres pobierania stypendium w trakcie stażu z urzędu pracy. Przy czym jeżeli pracownik pobierał naukę w czasie zatrudnienia, do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu, wlicza się bądź okres zatrudnienia, w którym była pobierana nauka, bądź okres nauki, zależnie od tego, co jest korzystniejsze dla pracownika (art. 155 § 2 K.p.).

Liczbę lat z tytułu ukończenia danego rodzaju szkoły wliczaną do stażu, od którego zależy wymiar urlopu, określa art. 155 § 1 K.p. Z tytułu ukończenia średniej szkoły ogólnokształcącej przepis ten przewiduje zaliczenie 4 lat i jest to liczba stała. Ustawodawca w tym przypadku nie przewidział bowiem możliwości zaliczenia przewidzianego programem nauczania czasu trwania nauki innego niż wskazany w tej regulacji.

Jeżeli chodzi o liczenie terminów w prawie pracy, to dla potrzeb ustalenia stażu urlopowego stosuje się potoczny sposób ich liczenia (por. wyrok SN z dnia 19 grudnia 1996 r., sygn. akt I PKN 47/96). Oznacza to, że miesięczny okres zatrudnienia, który rozpoczął się 1 lipca br., zakończy się 31 lipca br., a trwający od 21 lipca br. zakończy się 20 sierpnia br.

Ustalenie 10-letniego stażu urlopowego pracownika, o którym mowa w pytaniu, przedstawia przykład.

Przykład

Pełnoetatowy pracownik legitymuje się świadectwem ukończenia 3-letniego liceum ogólnokształcącego, co miało miejsce w kwietniu 2008 r. oraz okresem pracy przypadającym od 1 września do 31 października 2008 r. poświadczonym świadectwem pracy. W obecnym zakładzie jest zatrudniony od 10 listopada 2008 r.

Do stażu urlopowego pracownika podlegają zaliczeniu 4 lata z tytułu ukończenia liceum ogólnokształcącego oraz okresy zatrudnienia po ukończeniu tej szkoły, tj.:

  • okres pracy od 1.09. do 31.10.2008 r. - 2 miesiące,
     
  • okres pracy od 10.11.2008 r. do nadal.

Pracownik osiągnie dziesięcioletni okres pracy z dniem 9 września 2014 r. i od tego dnia będzie miał prawo do urlopu w wymiarze 26 dni.

www.KalkulatoryPodatkowe.pl - Kalkulatory prawa pracy:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

lipiec 2024
PN WT ŚR CZ PT SO ND
2
3
4
6
7
9
11
12
13
14
16
17
18
19
20
21
23
24
26
27
28
29
30
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rozliczanie podatku dochodowego, podatku VAT oraz innych podatków i opłat
Vademecum Podatnika - podstawowe informacje dotyczące podatków
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.