kalkulatory podatkowe, kalkulator VAT, kalkulator płac, kilometrówka, ryczałt samochodowy
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 98 (1452) z dnia 7.12.2017

Świadczenie rehabilitacyjne z niezwaloryzowaną podstawą wymiaru

Po wypadku samochodowym przez 6 miesięcy przebywałem na zwolnieniu lekarskim. ZUS przyznał mi prawo do świadczenia rehabilitacyjnego na okres 9 miesięcy, począwszy od 13 października 2017 r. Liczyłem na to, że podstawa obliczenia tego świadczenia będzie wyższa od podstawy wymiaru wypłacanego wcześniej zasiłku. Tak było w przypadku mojego kolegi z pracy, który na świadczeniu rehabilitacyjnym przebywa od 29 września 2017 r. Tymczasem podstawa mojego świadczenia pozostała na niezmienionym poziomie. Czy pracodawca popełnił błąd przy ustalaniu jej wysokości?

NIE. Brak zwiększenia podstawy wymiaru zasiłku chorobowego przyjmowanej do naliczenia wysokości należnego Czytelnikowi świadczenia rehabilitacyjnego wynika z faktu, iż początek tego świadczenia przypada w kwartale, w którym wskaźnik waloryzacji tej podstawy nie przekracza 100%.

Świadczenie rehabilitacyjne wynosi odpowiednio:

  • 90% podstawy wymiaru zasiłku chorobowego za okres pierwszych trzech miesięcy,
     
  • 75% tej podstawy za pozostały okres lub
     
  • 100% tej podstawy - jeżeli niezdolność do pracy przypada w okresie ciąży.

Przy czym w dogodnych okolicznościach podstawa wymiaru zasiłku chorobowego przyjęta do obliczenia tego świadczenia ulega stosownemu zwiększeniu, za sprawą waloryzacji przeprowadzanej według zasad określonych w art. 19 ust. 2 ustawy zasiłkowej.

Przykładowo, jeżeli - tak jak w przypadku Czytelnika - pierwszy dzień okresu, na który przyznano świadczenie rehabilitacyjne, przypada w IV kwartale kalendarzowym danego roku, podstawa wymiaru zasiłku chorobowego przyjęta do obliczenia tego świadczenia ulega podwyższeniu o procent wzrostu przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ogłaszanego dla celów emerytalnych w II kwartale tego roku w stosunku do IV kwartału ubiegłego roku kalendarzowego.

Aby zatem waloryzacja mogła być przeprowadzona, jej wskaźnik musi przekraczać 100%. Niestety, w IV kwartale 2017 r. wynosi on równo 100%. Pracodawca ustalając wysokość należnego Czytelnikowi świadczenia rehabilitacyjnego, którego początek przypada w tym właśnie kwartale, słusznie zatem nie zwiększył tej podstawy.

Inaczej było w przypadku kolegi Czytelnika. Jego świadczenie rehabilitacyjne, jak wynika z treści pytania, rozpoczęło się bowiem w III kwartale 2017 r., w którym wskaźnik waloryzacji wynosił 107,4%. Podstawa wymiaru zasiłku chorobowego dla celów obliczenia należnego mu świadczenia rehabilitacyjnego wzrosła więc aż o 7,4%.


Kalkulator wysokości świadczenia rehabilitacyjnego dostępny jest w serwisie www.kalkulatory.gofin.pl.

Przykład

Załóżmy, że Pan Jan i Pan Adam są wynagradzani taką samą stawką wynagrodzenia zasadniczego i w efekcie podstawa wymiaru zasiłku chorobowego w obu przypadkach wyniosła 3.451,60 zł. Za każdy dzień niezdolności do pracy otrzymywali więc zasiłek chorobowy w jednakowej wysokości.

Ponieważ jednak przeszli oni na świadczenie rehabilitacyjne w różnych kwartałach, w których wskaźnik waloryzacji podstawy wymiaru zasiłku chorobowego dla celów obliczenia tego świadczenia wynosił odpowiednio 107,4% i 100%, podstawa zasiłku Pana Jana została zwiększona, a Pana Adama pozostała na niezmienionym poziomie. Pan Jan otrzymuje więc nieco wyższe świadczenie rehabilitacyjne od Pana Adama.

Ubezpieczony Pan Jan Pan Adam

Podstawa wymiaru zasiłku chorobowego

3.451,60 zł

Stawka dzienna zasiłku chorobowego

92,04 zł (tj. 3.451,60 zł × 80% : 30 = 92,04 zł)

Okres należnego świadczenia rehabilitacyjnego

od 29 września 2017 r.
do 25 czerwca 2018 r.
od 13 października 2017 r.
do 9 lipca 2018 r.

Wskaźnik waloryzacji podstawy wymiaru zasiłku chorobowego dla celów obliczenia świadczenia rehabilitacyjnego

107,4% 100%

Podstawa wymiaru zasiłku przyjęta do obliczenia świadczenia rehabilitacyjnego

3.707,02 zł
(tj. 3.451,60 zł × 107,4% = 3.707,02 zł)
3.451,60 zł
(pozostaje na niezmienionym poziomie)

Stawka dzienna świadczenia rehabilitacyjnego:

- w okresie pierwszych trzech miesięcy

111,21 zł
(tj. 3.707,02 zł × 90%
: 30 = 111,21 zł)
103,55 zł
(tj. 3.451,60 zł × 90%
: 30 = 103,55 zł)

- w pozostałym okresie

92,68 zł
(tj. 3.707,02 zł × 75%
: 30 = 92,68 zł)
86,29 zł
(tj. 3.451,60 zł × 75%
: 30 = 86,29 zł)

www.KalkulatoryPodatkowe.pl - Kalkulatory prawa pracy:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

czerwiec 2022
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
8
9
11
12
13
14
16
17
18
19
21
22
23
24
25
26
28
29
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rozliczanie podatku dochodowego, podatku VAT oraz innych podatków i opłat
Vademecum Podatnika - podstawowe informacje dotyczące podatków

FORUM

Forum aktywnych księgowych

Zatwierdzenie SF 2021 na postawie jakiego dokumentu
Na podstawie jakiego dokumentu następuje zatwierdzenie sprawozdania finansowego ? ZZW( zwyczajne zgromadzenie wspolników) chodzi o sp.z o.o
Przelew między kontami euro spółki
Robie przelewy w spółce z o o. Przelewem pieniądze z jednego konta euro na inne euro tej samej spółki czy w tym momencie powstają różnice kursowe? Księgowa mi zarzuciła że (...)
Badania okresowe u kilku pracodawców
Pracownik pracuje w kilku firmach na takim samym stanowisku.Kończą mu się badania okresowe. Otrzymał od nas skierowanie na ww do naszej poradni lekarskiej. Dostarczył orzeczenie lekarskie wystawione z innej poradni (...)
Sprzedaż. samochodu na ryczałcie i VAT .
Witam, klient rzucił mi hasło i zaczęłam powiątpiewać... Sytuacja sprzedaż samochodu jako ŚT w działalności jdg na ryczałcie + VAT. Według mnie przychód netto opodatkowany jest stawką ryczałtu (...)
Nabycie drugiego "przedsiębiorstwa"
Przychodnia Lekarska Sp.z o.o. ( własność osób prywatnych) zakupiła inna Przychodnie. Umowa zakupu opiewa o mienie ruchome Zbywcy ( sprzęt). Została wystawiona faktura za sprzedaz czyli dla Przychodni Lekarskiej to (...)
PIT 36 za 2021 po terminie
Nie złożyłam zeznania rocznego PIT 36 za 2021 r. Będę PIT 36 składać korzystając z programu Gofin i wyślę elektronicznie , ale jak dołączyć czynny żal ? Czy wysłać (...)
Deklaracja 0,00 składki zdrowotnej
Czy korzystając z art 82 ust 8 i deklarując składkę zdrowotną w wysokości 0,00 zł, trzeba udokumentować w ZUS-ie przychód za dany miesiąc.
Faktura końcowa do paragonu jak w JPK
Pierwszy raz mam taką firmę, która wystawia duzo zaliczek dla osób fiz i nie wiem jak wykazywać faktury końcowe do zaliczek fiskalizowane na kasie. Przykład: Faktura na os. (...)
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.