kalkulatory podatkowe, kalkulator VAT, kalkulator płac, kilometrówka, ryczałt samochodowy
lupa
Uwaga: Wnioski o wyrażenie zgody na opłacenie składek na dobrowolne ubezpieczenia społeczne po terminie, dotyczące okresu sprzed 1 stycznia 2022 r., można składać do 30 czerwca 2022 r. Do 30 czerwca spółki jawne i partnerskie powinny złożyć do KRS oświadczenie o niesporządzaniu sprawozdania finansowego za 2021 r. (czytaj więcej) Do 30 czerwca 2022 r. należy sporządzić sprawozdanie finansowe za 2021 r. (czytaj więcej)
A A A

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 10 (412) z dnia 10.05.2016

Uzyskanie prawa do wyższego wymiaru urlopu wypoczynkowego

Pracownik zatrudniony na czas nieokreślony przedłożył świadectwo ukończenia szkoły zasadniczej, a następnie technikum dla dorosłych, świadectwo pracy za okres przygotowania zawodowego oraz dwukrotnego zatrudnienia w ramach "zwykłej" umowy o pracę. Jak ustalić kiedy osiągnie wyższy wymiar urlopu?

W stażu pracy dla celów ustalenia wymiaru urlopu wypoczynkowego uwzględnia się obok zatrudnienia również okresy nauki ponadgimnazjalnej (przed reformą oświatową - ponadpodstawowej).

Jak stanowi art. 155 K.p., do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu, wlicza się z tytułu ukończenia:

  • zasadniczej lub innej równorzędnej szkoły zawodowej - przewidziany programem nauczania czas trwania nauki, nie więcej jednak niż 3 lata,
     
  • średniej szkoły zawodowej - przewidziany programem nauczania czas trwania nauki, nie więcej jednak niż 5 lat,
     
  • średniej szkoły zawodowej dla absolwentów zasadniczych (równorzędnych) szkół zawodowych - 5 lat,
     
  • średniej szkoły ogólnokształcącej - 4 lata,
     
  • szkoły policealnej - 6 lat,
     
  • szkoły wyższej - 8 lat.

Zaliczane do stażu urlopowego okresy nauki nie podlegają sumowaniu. W praktyce najczęściej przyjmuje się ostatni (najwyższy jeżeli chodzi o poziom) rodzaj szkoły, z uwzględnianiem zasady korzyści względem pracownika.

Ważne: Jeżeli czas nauki pokrywa się z zatrudnieniem, do stażu urlopowego wlicza się bądź okres zatrudnienia, w którym była pobierana nauka, bądź okres nauki, w zależności od tego, co jest dla pracownika korzystniejsze (art. 155 § 2 K.p.).

Przykład

Pracownik zatrudniony od 1 września 2012 r. przedłożył świadectwo ukończenia szkoły policealnej. W pierwszym dniu zatrudnienia legitymował się zatem już 6-letnim stażem urlopowym.

Od 1 października 2012 r. podjął studia zaoczne, które ukończył z tytułem licencjata 20 lipca 2015 r. Przyjęcie 8 lat z tytułu ukończenia tego poziomu edukacji byłoby dla pracownika mniej korzystne, bowiem wyłączyłoby ze stażu blisko 3 lata równoczesnego zatrudnienia. Pracodawca pozostał zatem przy uwzględnieniu szkoły policealnej (6 lat), a tym samym w dniu ukończenia studiów staż urlopowy pracownika wynosił 8 lat, 10 miesięcy i 20 dni.

Kalkulatory Kalkulator stażu urlopowego dostępny jest w serwisie
www.kalkulatory.gofin.pl

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej
Zwracamy uwagę!
Okresy zatrudnienia dla celu ustalenia uprawnień ze stosunku pracy liczy się w sposób właściwy dla prawa pracy (tzw. potoczny), bez stosowania reguł cywilistycznych (por. wyrok SN z 19 grudnia 1996 r., sygn. akt I PKN 47/96, OSNP 1997/17/310 oraz stanowisko Departamentu Prawa Pracy w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej z 18 stycznia 2011 r.). Kwestię tę resort pracy szczegółowo wyjaśnił w stanowisku z 16 lutego 2016 r., w którym rozpatrywał obliczanie limitu czasowego umów na czas określony. Jak czytamy: "(...) staż pracy oblicza się w latach, miesiącach i dniach, przy przyjęciu, że termin upływa w przeddzień dnia odpowiadającego nazwie dnia początkowego, następnie sumuje się lata, sumuje się miesiące i przelicza je na lata z uwzględnieniem, że 12 miesięcy pracy to jeden rok, sumuje się także dni i przelicza na miesiące, z uwzględnieniem, że 30 dni równa się jednemu miesiącowi (...)".

Przerwy w okresie zatrudnienia występują zazwyczaj wówczas, gdy następuje zmiana pracodawcy. Jednak mogą one także mieć miejsce w innych okolicznościach, np. gdy okres zatrudnienia jest przerywany "zwykłym" urlopem bezpłatnym. Zgodnie bowiem z art. 174 § 2 K.p., okresu urlopu bezpłatnego nie wlicza się do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze. Powyższe nie dotyczy jedynie urlopu bezpłatnego udzielonego w celu wykonywania pracy u innego pracodawcy przez okres ustalony w zawartym w tej sprawie porozumieniu między pracodawcami.

Przykład

Pracownik, który został zatrudniony 17 kwietnia 2016 r., udokumentował następujące okresy zaliczane do stażu urlopowego:

  • 20 czerwca 2003 r. ukończenie zasadniczej szkoły zawodowej,
     
  • 5 stycznia 2006 r. ukończenie technikum dla dorosłych,
     
  • 1 września 2000 r. do 30 czerwca 2003 r. umowa o pracę w celu przygotowania zawodowego,
     
  • 1 do 15 października 2009 r. umowa o pracę,
     
  • 14 czerwca 2010 r. do 28 maja 2011 r. umowa o pracę.

Zakładając, że okres nauki w szkole zasadniczej i zatrudnienia w celu przygotowania zawodowego pokrywał się oraz wobec faktu kontynuowania nauki w technikum przed podjęciem zatrudnienia w ramach dwóch "zwykłych" umów o pracę, do stażu należy przyjąć:

  • 5 lat z tytułu ukończenia średniej szkoły zawodowej dla absolwentów zasadniczych szkół zawodowych,
     
  • 15 dni z tytułu pierwszej umowy o pracę oraz
     
  • 11 miesięcy i 15 dni z tytułu drugiej umowy o pracę.

Zatem łączny okres zaliczany wynosił w dniu zatrudnienia 6 lat. Jeżeli pracownik będzie pozostawał nieprzerwanie w zatrudnieniu, prawo do wyższego wymiaru urlopu nabędzie 16 kwietnia 2020 r. (z upływem 4 lat pracy).

www.KalkulatoryPodatkowe.pl - Kalkulatory prawa pracy:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

czerwiec 2022
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
8
9
11
12
13
14
16
17
18
19
21
22
23
24
25
26
28
29
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rozliczanie podatku dochodowego, podatku VAT oraz innych podatków i opłat
Vademecum Podatnika - podstawowe informacje dotyczące podatków

FORUM

Forum aktywnych księgowych

Zatwierdzenie SF 2021 na postawie jakiego dokumentu
Na podstawie jakiego dokumentu następuje zatwierdzenie sprawozdania finansowego ? ZZW( zwyczajne zgromadzenie wspolników) chodzi o sp.z o.o
Przelew między kontami euro spółki
Robie przelewy w spółce z o o. Przelewem pieniądze z jednego konta euro na inne euro tej samej spółki czy w tym momencie powstają różnice kursowe? Księgowa mi zarzuciła że (...)
Badania okresowe u kilku pracodawców
Pracownik pracuje w kilku firmach na takim samym stanowisku.Kończą mu się badania okresowe. Otrzymał od nas skierowanie na ww do naszej poradni lekarskiej. Dostarczył orzeczenie lekarskie wystawione z innej poradni (...)
Sprzedaż. samochodu na ryczałcie i VAT .
Witam, klient rzucił mi hasło i zaczęłam powiątpiewać... Sytuacja sprzedaż samochodu jako ŚT w działalności jdg na ryczałcie + VAT. Według mnie przychód netto opodatkowany jest stawką ryczałtu (...)
Nabycie drugiego "przedsiębiorstwa"
Przychodnia Lekarska Sp.z o.o. ( własność osób prywatnych) zakupiła inna Przychodnie. Umowa zakupu opiewa o mienie ruchome Zbywcy ( sprzęt). Została wystawiona faktura za sprzedaz czyli dla Przychodni Lekarskiej to (...)
PIT 36 za 2021 po terminie
Nie złożyłam zeznania rocznego PIT 36 za 2021 r. Będę PIT 36 składać korzystając z programu Gofin i wyślę elektronicznie , ale jak dołączyć czynny żal ? Czy wysłać (...)
Deklaracja 0,00 składki zdrowotnej
Czy korzystając z art 82 ust 8 i deklarując składkę zdrowotną w wysokości 0,00 zł, trzeba udokumentować w ZUS-ie przychód za dany miesiąc.
Faktura końcowa do paragonu jak w JPK
Pierwszy raz mam taką firmę, która wystawia duzo zaliczek dla osób fiz i nie wiem jak wykazywać faktury końcowe do zaliczek fiskalizowane na kasie. Przykład: Faktura na os. (...)
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.