kalkulatory podatkowe, kalkulator VAT, kalkulator płac, kilometrówka, ryczałt samochodowy
lupa
A A A

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 24 (402) z dnia 10.12.2015

Ustalanie terminu wypłaty zasiłku chorobowego

Pracownik jest niezdolny do pracy z powodu choroby trwającej na przełomie miesięcy. Zwolnienie dostarczył w pierwszych dniach choroby, jeszcze przed wypłatą wynagrodzenia za miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. W jakim terminie należy dokonać wypłaty zasiłku chorobowego?

Zasiłek chorobowy przysługujący za dni niezdolności do pracy z powodu choroby przypadającej w danym miesiącu kalendarzowym należy wypłacić w terminie wypłaty wynagrodzeń za ten miesiąc, nie później jednak niż w ciągu 30 dni od ostatniego dnia orzeczonej zaświadczeniem lekarskim niezdolności do pracy.

Powyższe wynika z art. 64 ustawy zasiłkowej. W myśl tego przepisu, pracodawcy upoważnieni do wypłaty zasiłków dokonują jej w terminach przyjętych dla wypłaty wynagrodzeń.

Ważne: Wypłata zasiłku chorobowego powinna nastąpić nie później niż w ciągu 30 dni od daty przedłożenia przez pracownika dokumentów niezbędnych do stwierdzenia uprawnień do tego świadczenia.

Zasiłki z ubezpieczenia społecznego są wypłacane "z dołu", tj. za przebyty okres niezdolności do pracy z powodu choroby. W przypadku, gdy pracownik przedłoży zaświadczenie lekarskie obejmujące przełom miesięcy, to określony w art. 64 ustawy zasiłkowej termin mógłby powodować wypłatę zasiłku "z góry", czyli przed zakończeniem okresu orzeczonej niezdolności do pracy. Stąd też maksymalny termin realizacji zwolnienia lekarskiego ustala się na 30. dzień po upływie każdego kalendarzowego miesiąca, za który zasiłek przysługuje.

Dokonanie wypłaty zasiłku po tym ostatecznym terminie powoduje, że pracodawca będzie zobowiązany do wypłaty odsetek od tego zasiłku w wysokości i na zasadach określonych w ustawie o sus (tj. odsetek ustawowych).

  Przykład  

Pracownik był niezdolny do pracy z powodu choroby od 23 listopada do 7 grudnia 2015 r. Za czas choroby nabył prawo do zasiłku chorobowego. Zaświadczenie lekarskie o czasowej niezdolności do pracy na druku ZUS ZLA przedłożył pracodawcy 24 listopada 2015 r. Pracodawca dokonuje wypłaty wynagrodzeń i zasiłków za dany miesiąc ostatniego roboczego dnia tego miesiąca. Wypłata zasiłku chorobowego za okres:

  • od 23 do 30 listopada 2015 r. powinna nastąpić 30 listopada 2015 r., nie później jednak niż 30 grudnia 2015 r.,
     
  • od 1 do 7 grudnia 2015 r. powinna nastąpić 31 grudnia 2015 r., nie później jednak niż 29 stycznia 2016 r.
Kalkulatory
Kalkulator odsetek ustawowych dostępny jest w serwisie
www.kalkulatory.gofin.pl.

Dopiero wypłata zasiłku po wyznaczonym terminie (tj. odpowiednio po 30 grudnia 2015 r. i po 29 stycznia 2016 r.) powoduje konieczność naliczenia odsetek.

www.KalkulatoryPodatkowe.pl - Kalkulatory prawa pracy:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Prenumerata 2018 r. - www.sklep.gofin.pl
DARMOWE PROGRAMY
Indeks Księgowań - Księgowanie od A do Z
GOFIN NEWS - mobilna aplikacja dla Księgowych!
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

styczeń 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
3
4
6
7
9
11
12
13
14
16
17
18
19
20
21
23
24
26
27
28
29
30
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rozliczanie podatku dochodowego, podatku VAT oraz innych podatków i opłat
Vademecum podatnika - podstawowe informacje dotyczące podatków

FORUM

Forum aktywnych księgowych

Rozliczenie 2017
Dostałam PIT-11 za 2017 z jednego stosunku pracy i zastanawiam się czy powinnam złożyć w urzędzie skarbowym PIT czy też urząd sam mnie rozliczy. Nie mam żadnych odliczeń. Jak (...)
Dodatkowy urlop dla osoby niepełnosprawnej.zakręciłam się w tym wszystkim..
Pracownik w dniu 06.11.2013 uzyskała umiarkowany stopień niepełnosprawności. Po przepraowaniu roku od uzyskania tego stopnia należał się jej dodatkowy urlop - 10 dni. Czyli z dniem 05.11.2014 ma już 10 (...)
Podwyższenie wynagrodzenia
Czy wystarczy napisać ,że z dniem 1.01.2018 przyznaję wynagrodzenie zasadnicze w wys........ aby nie robić aneksów do umów/ są to umowy z lat 1990 i starsze a wtedy taka była forma/
Słodycze a VAT
Witam. Zakupiliśmy ptasie mleczko dla naszych kontrahentów. Czy od takich zakupów mam prawo odliczyć VAT?
Okres pobierania zasiłku przed świadczeniem.
Zasiłek chorobowy przysługuje przez okres trwania niezdolności do pracy, nie dłużej niż przez 182 dni, a w przypadku gruźlicy. Rozumiem, że okresu pobierania wynagrodzenia chorobowego poprzedzającego zasiłek nie zliczamy do (...)
Samochód wykupiony z leasingu
Czy wykupiony z leasingu samochód w październiku mogę amortyzować podatkowo już za październik czy od następnego miesiąca ?
Konta związane z ubezpieczeniami społecznymi
Witam, czy w związku z wprowadzeniem przez ZUS jednego numeru kont do wpłat składek należy zmienić plan kont. Do tej pory były rozbudowana analityka składek - rozrachunki i konta kosztowe. (...)
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60