kalkulatory podatkowe, kalkulator VAT, kalkulator płac, kilometrówka, ryczałt samochodowy
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 73 (1114) z dnia 11.09.2014

"Dyscyplinarka" nie przekreśla prawa do emerytury

Pracownik, któremu pozostało niespełna pół roku do ukończenia powszechnego wieku emerytalnego, w ostatnim czasie nadużywa alkoholu. Coraz częściej zdarzają mu się kilkudniowe nieusprawiedliwione nieobecności w pracy, a już dwa razy musieliśmy odesłać go do domu, gdyż był pod wpływem alkoholu. Nie możemy tolerować takiego zachowania, dlatego też zamierzamy zwolnić go dyscyplinarnie. Czy mamy taką możliwość i czy taka forma rozwiązania stosunku pracy może wpłynąć na jego uprawnienia do emerytury?

Pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego (jeżeli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku), przysługuje szczególna ochrona zatrudnienia. Polega ona na zakazie wypowiedzenia umowy o pracę przez pracodawcę w okresie ochronnym (art. 39 Kodeksu pracy - Dz. U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.). Tym samym możliwość rozwiązania umowy o pracę w trybie dyscyplinarnym, a więc bez zachowania okresu wypowiedzenia, znajduje się poza zakresem regulacji ochronnej z art. 39 K.p. Ta bowiem dotyczy tylko rozwiązania stosunku pracy w trybie wypowiedzenia, a nie natychmiastowym.

Należy nadmienić, że jednym z uzasadnionych powodów zwolnienia dyscyplinarnego jest nadużywanie alkoholu przez pracownika w miejscu pracy lub stawienie się do pracy pod wpływem alkoholu. Pracodawca musi mieć jednak na uwadze graniczny termin na dokonanie dyscyplinarki. Złożenie oświadczenia o rozwiązaniu umowy w tym trybie musi nastąpić w ciągu miesiąca od uzyskania przez pracodawcę informacji o zachowaniu (lub zaniechaniu) pracownika uzasadniającym dyscyplinarne zwolnienie (art. 52 § 2 K.p.).

Przez uzyskanie informacji przez pracodawcę rozumie się przy tym nie tylko sytuację, w której to sam pracodawca bezpośrednio wchodzi w posiadanie takiej informacji. Dotyczy to również uzyskania jej przez inne osoby, które zarządzają zakładem pracy w imieniu pracodawcy lub są przez niego upoważnione do wykonywania czynności z zakresu prawa pracy.

Jeżeli warunek dotyczący terminu będzie zachowany, w omawianej sytuacji pracodawca będzie mógł rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia, z winy pracownika.

Taka forma rozwiązania stosunku pracy nie wpłynie na uprawnienia pracownika do emerytury.

Z treści pytania wynika, iż mężczyzna, o którym mowa, urodził się po 31 grudnia 1948 r. (ostatni panowie z tego rocznika urodzeni w grudniu 1948 r. przewidziany dla nich powszechny wiek emerytalny, wynoszący 65 lat i 4 miesiące, ukończyli bowiem już w kwietniu br.), a tym samym nabędzie uprawnienia do powszechnej emerytury już na nowych zasadach. Oznacza to, że nie będzie od niego wymagany określony staż pracy, tak jak w przypadku emerytur przyznawanych na starych zasadach.

Bez znaczenia jest również sposób, w jaki ustaje ostatnie zatrudnienie. Po ukończeniu przewidzianego dla tego ubezpieczonego powszechnego wieku emerytalnego, określonego w art. 24 ust. 1b ustawy o emeryturach i rentach z FUS (Dz. U. z 2013 r. nr 1440 ze zm.), zwanej ustawą emerytalną, otrzyma on (na swój wniosek) powszechną emeryturę, nawet jeśli legitymuje się bardzo krótkim stażem pracy.


Kalkulator wieku emerytalnego znajduje się w serwisie www.kalkulatory.gofin.pl.


Rozwiązanie umowy o pracę tuż przed przejściem na emeryturę (co w omawianym przypadku, z uwagi na zastosowany tryb zwolnienia, jest dopuszczalne) może jednak mieć wpływ na wysokość należnego świadczenia, zwłaszcza wówczas, gdy zwolnionemu z pracy nie uda się już podjąć żadnej innej działalności zarobkowej stanowiącej tytuł do objęcia ubezpieczeniem społecznym.

Po pierwsze dlatego, że emerytura obliczana na nowych zasadach stanowi równowartość kwoty będącej wynikiem podzielenia podstawy jej obliczenia przez średnie dalsze trwanie życia dla osób w wieku równym wiekowi przejścia na emeryturę danego ubezpieczonego. Podstawę obliczenia emerytury natomiast stanowi kwota zwaloryzowanych składek na ubezpieczenie emerytalne zewidencjonowanych na koncie ubezpieczonego do końca miesiąca poprzedzającego miesiąc, od którego przysługuje wypłata emerytury, zwaloryzowanego kapitału początkowego oraz kwot środków zewidencjonowanych na subkoncie w ZUS. Utrata zatrudnienia, a tym samym tytułu ubezpieczenia, spowoduje brak składek, które mogłyby zwiększyć przyszłą emeryturę.

Po drugie, jeśli pracownik na obecną chwilę legitymuje się okresem składkowym i nieskładkowym krótszym niż 25 lat, a przysługująca mu emerytura okaże się bardzo niska, nie będzie mógł liczyć na przyznanie świadczenia w najniższej gwarantowanej kwocie, dopóki nie "dopracuje" brakującego do tych 25 lat okresu (art. 87 ustawy emerytalnej). A to, ze względu na jego wiek, może okazać się bardzo trudne albo wręcz niemożliwe.

www.KalkulatoryPodatkowe.pl - Pozostałe kalkulatory:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.PoradyPodatkowe.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

sierpień 2019
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
6
8
9
10
11
13
14
15
17
18
19
21
22
23
24
25
27
28
29
30
31
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rozliczanie podatku dochodowego, podatku VAT oraz innych podatków i opłat
Vademecum podatnika - podstawowe informacje dotyczące podatków

FORUM

Forum aktywnych księgowych

Czy dobrze policzony urlop
Osoba zatrudniona od 14.05.2019 do 13.08.2019, Gratyfikant policzył 9 dni urlopu. Czy dobrze?
Urlop ojcowski w kolejnym zatrudnieniu
Umowa o pracę zawarta na czas określony do 31.07.2019r. Pracownik w dniu 22 lipca wystąpił z wnioskiem o urlop ojcowski w wymiarze 2 tygodni od dnia 31 lipca. Zastał (...)
Osoba współpracująca- żona
Czy składki ZUS i UZ osoby współpracującej odliczać można co miesiąc z DG męża przez to mąż płaci mniejsze zaliczki PIT czy dopiero w zeznaniu (...)
Umowa zlecenie a chorobowe 2019
Pracownik zatrudniony od 3 czerwca 2019 na umowę zlecenie i od dzisiaj ma chorobowe. Pracodawca nie płaci tylko zus ? U nas nie ma 90 dni przepracowanych to mimo to (...)
Korekta faktury za telefon..
Witam, Otrzymałem fakturę korygującą (zmniejszającą odliczenie vat) z data wystawienia czerwiec. Czy muszę zrobić teraz korektę deklaracji za 06/2019 czy mogę rozliczyć ja w bieżącej 07/2019 ?
Kilometrówka a podróż służbowa....
Witam, prezes spółki zoo zatrudniony na kontrakcie menadzerskim udał się w podróż służbową prywatnym samochodem. Pod druk delegacji otrzymałam również kilometrówkę (stawka 0,8358). Czy mogę całość kilometrówki zaliczyć w KUP?
Kiedy VAT wykazany w VAT-9M w koszty
Kiedy mam ująć w kosztach podatkowych VAT wynikający z deklaracji VAT-9M, w miesiącu za ktory jest nalezny, czy w miesiącu dokonania wpłaty do US?
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.