kalkulatory podatkowe, kalkulator VAT, kalkulator płac, kilometrówka, ryczałt samochodowy
lupa
A A A

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 16 (370) z dnia 10.08.2014

Zamiana renty z tytułu niezdolności do pracy na emeryturę po osiągnięciu wieku emerytalnego

Aktualnie pobieram rentę z tytułu niezdolności do pracy. W połowie sierpnia br. ukończę wiek emerytalny. Czy muszę składać wniosek o emeryturę, czy też ZUS sam przyzna mi to świadczenie?

Ubezpieczonym posiadającym prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy, którzy podlegali ubezpieczeniu społecznemu lub ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, po ukończeniu wieku emerytalnego ZUS przyznaje z urzędu prawo do emerytury. Podstawą do przyznania tego świadczenia dla osób urodzonych przed 1 stycznia 1949 r. jest przepis art. 27a ustawy emerytalnej, a dla urodzonych po 31 grudnia 1948 r. - art. 24a ustawy emerytalnej. Należy zaznaczyć, że długość okresu ubezpieczenia jest bez znaczenia. Zatem emeryturę może uzyskać nawet osoba, która posiada np. 1 rok ubezpieczenia.

Prawo do emerytury z urzędu przyznawane jest wyłącznie osobom pobierającym rentę z tytułu niezdolności do pracy przysługującą na podstawie obecnie obowiązującej ustawy emerytalnej oraz przepisów emerytalnych obowiązujących przed 1999 r. Zasada ta odnosi się również do renty przyznanej w drodze wyjątku przez Prezesa ZUS. Natomiast nie ma zastosowania do osób korzystających z rent wypadkowych.

W celu przyznania prawa do emerytury zamiast pobieranej dotychczas renty z tytułu niezdolności do pracy, nie jest wymagane składanie wniosku przez osobę zainteresowaną. ZUS przyznaje prawo do emerytury z urzędu od dnia, w którym rencista ukończył wiek emerytalny. W przypadku, gdy wypłata renty z tytułu niezdolności do pracy jest wstrzymana, wówczas emeryturę przyznaje się od dnia, w którym podjęto by wypłatę tej renty.

Przykład

Kobieta od 2008 r. pobiera rentę z tytułu częściowej niezdolności do pracy. Zainteresowana udokumentowała 6 lat i 6 miesięcy okresów składkowych oraz 2 lata i 2 miesiące okresów nieskładkowych (po ograniczeniu do 1/3 okresów składkowych). W dniu 19 sierpnia 2014 r. ukończy wiek emerytalny, tj. 60 lat i 5 miesięcy. Z chwilą ukończenia tego wieku, ZUS przyzna prawo do emerytury i zawiesi wypłatę renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy.


Wysokość emerytury z urzędu ustala się dla osób urodzonych przed 1 stycznia 1949 r. na starych zasadach, a dla urodzonych po 31 grudnia 1948 r. na nowych zasadach. Wysokość emerytury ustalonej z urzędu nie może być niższa od dotychczas pobieranej renty z tytułu niezdolności do pracy.

Ponadto emerytura przyznawana zamiast renty z tytułu niezdolności do pracy nie może być niższa od kwoty najniższej emerytury, jeżeli osoba, której została przyznana, legitymuje się odpowiednim okresem składkowym i nieskładkowym. Wynosi on co najmniej 25 lat dla mężczyzn, a dla kobiet w 2014 r. - co najmniej 21 lat (docelowo wyniesie także 25 lat - od 1 stycznia 2022 r.).


Zwracamy uwagę!
Nie przyznaje się prawa do emerytury z urzędu osobom mającym ustalone prawo do wcześniejszej emerytury, lecz pobierającym rentę jako świadczenie korzystniejsze finansowo.

www.KalkulatoryPodatkowe.pl - Pozostałe kalkulatory:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.PoradyPodatkowe.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

sierpień 2019
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
6
8
9
10
11
13
14
15
17
18
19
21
22
23
24
25
27
28
29
30
31
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rozliczanie podatku dochodowego, podatku VAT oraz innych podatków i opłat
Vademecum podatnika - podstawowe informacje dotyczące podatków

FORUM

Forum aktywnych księgowych

Czy dobrze policzony urlop
Osoba zatrudniona od 14.05.2019 do 13.08.2019, Gratyfikant policzył 9 dni urlopu. Czy dobrze?
Urlop ojcowski w kolejnym zatrudnieniu
Umowa o pracę zawarta na czas określony do 31.07.2019r. Pracownik w dniu 22 lipca wystąpił z wnioskiem o urlop ojcowski w wymiarze 2 tygodni od dnia 31 lipca. Zastał (...)
Osoba współpracująca- żona
Czy składki ZUS i UZ osoby współpracującej odliczać można co miesiąc z DG męża przez to mąż płaci mniejsze zaliczki PIT czy dopiero w zeznaniu (...)
Umowa zlecenie a chorobowe 2019
Pracownik zatrudniony od 3 czerwca 2019 na umowę zlecenie i od dzisiaj ma chorobowe. Pracodawca nie płaci tylko zus ? U nas nie ma 90 dni przepracowanych to mimo to (...)
Korekta faktury za telefon..
Witam, Otrzymałem fakturę korygującą (zmniejszającą odliczenie vat) z data wystawienia czerwiec. Czy muszę zrobić teraz korektę deklaracji za 06/2019 czy mogę rozliczyć ja w bieżącej 07/2019 ?
Kilometrówka a podróż służbowa....
Witam, prezes spółki zoo zatrudniony na kontrakcie menadzerskim udał się w podróż służbową prywatnym samochodem. Pod druk delegacji otrzymałam również kilometrówkę (stawka 0,8358). Czy mogę całość kilometrówki zaliczyć w KUP?
Kiedy VAT wykazany w VAT-9M w koszty
Kiedy mam ująć w kosztach podatkowych VAT wynikający z deklaracji VAT-9M, w miesiącu za ktory jest nalezny, czy w miesiącu dokonania wpłaty do US?
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.