kalkulatory podatkowe, kalkulator VAT, kalkulator płac, kilometrówka, ryczałt samochodowy
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 39 (1080) z dnia 15.05.2014

Świadczenie emerytalne dla pracownika urodzonego w 1953 r.

Pracownik jest urodzony w 1953 r. i nie ma lat pracy w szczególnych warunkach. Czy będzie on mógł przejść na jakieś świadczenie emerytalne w wieku 65 lat? Nadmieniam, że w chwili obecnej ma udokumentowane 43 lata pracy.

Z dniem 1 stycznia 2013 r. rozpoczęła się reforma emerytalna mająca w głównej mierze na celu stopniowe zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn do docelowych 67 lat. W jej wyniku powszechny wiek emerytalny, po ukończeniu którego przysługuje emerytura, w przypadku mężczyzn urodzonych w 1953 r. - w zależności od miesiąca ich urodzenia - wynosi co najmniej od 66 lat i 9 miesięcy do 67 lat.


Kalkulator wieku emerytalnego dostępny jest na stronie internetowej naszego Wydawnictwa: www.kalkulatory.gofin.pl.


Zanim jednak pracownik ukończy wspomniany wiek, będzie mógł skorzystać z emerytury częściowej. Jej przyznanie jest uwarunkowane posiadaniem przez ubezpieczonego co najmniej 40-letniego okresu składkowego i nieskładkowego oraz osiągnięciem co najmniej 65 lat. Z treści pytania wynika, że tak długim stażem pracy ubezpieczony dysponuje już dziś. Pozostaje mu więc poczekać do 2018 r., kiedy to ukończy wymagane 65 lat.

Wysokość emerytury częściowej wynosi co prawda 50% kwoty emerytury ustalanej w powszechnym wieku emerytalnym i nie podlega podwyższeniu do kwoty najniższej emerytury, jednak według aktualnych przepisów tego rodzaju emerytura stanowi alternatywę otrzymania statusu emeryta przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego.

Warto też wspomnieć o funkcjonującym jeszcze świadczeniu przedemerytalnym. Jest ono przewidziane dla osób spełniających warunki określone w art. 2 ustawy o świadczeniach przedemerytalnych (Dz. U. z 2013 r. poz. 170). Część określonych tam kryteriów jest jednakowa dla wszystkich osób, które ubiegają się o świadczenie przedemerytalne. Natomiast druga grupa to przesłanki zindywidualizowane, uzależnione m.in. od wieku, posiadanego stażu pracy i przyczyn rozwiązania zatrudnienia.

Trudno w tym momencie wyrokować, czy zainteresowany będzie mógł w późniejszym terminie skorzystać ze świadczenia przedemerytalnego. Dla byłych pracowników jest bowiem kilka wariantów jego nabycia, w zależności od kombinacji posiadanych lat pracy i osiągniętego wieku. Zawsze jednak podstawowym warunkiem uzasadniającym przyznanie świadczenia przedemerytalnego dla tej grupy osób jest utrata zatrudnienia z przyczyn leżących po stronie pracodawcy.

www.KalkulatoryPodatkowe.pl - Pozostałe kalkulatory:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.PoradyPodatkowe.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

sierpień 2019
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
6
8
9
10
11
13
14
15
17
18
19
21
22
23
24
25
27
28
29
30
31
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rozliczanie podatku dochodowego, podatku VAT oraz innych podatków i opłat
Vademecum podatnika - podstawowe informacje dotyczące podatków

FORUM

Forum aktywnych księgowych

Czy dobrze policzony urlop
Osoba zatrudniona od 14.05.2019 do 13.08.2019, Gratyfikant policzył 9 dni urlopu. Czy dobrze?
Urlop ojcowski w kolejnym zatrudnieniu
Umowa o pracę zawarta na czas określony do 31.07.2019r. Pracownik w dniu 22 lipca wystąpił z wnioskiem o urlop ojcowski w wymiarze 2 tygodni od dnia 31 lipca. Zastał (...)
Osoba współpracująca- żona
Czy składki ZUS i UZ osoby współpracującej odliczać można co miesiąc z DG męża przez to mąż płaci mniejsze zaliczki PIT czy dopiero w zeznaniu (...)
Umowa zlecenie a chorobowe 2019
Pracownik zatrudniony od 3 czerwca 2019 na umowę zlecenie i od dzisiaj ma chorobowe. Pracodawca nie płaci tylko zus ? U nas nie ma 90 dni przepracowanych to mimo to (...)
Korekta faktury za telefon..
Witam, Otrzymałem fakturę korygującą (zmniejszającą odliczenie vat) z data wystawienia czerwiec. Czy muszę zrobić teraz korektę deklaracji za 06/2019 czy mogę rozliczyć ja w bieżącej 07/2019 ?
Kilometrówka a podróż służbowa....
Witam, prezes spółki zoo zatrudniony na kontrakcie menadzerskim udał się w podróż służbową prywatnym samochodem. Pod druk delegacji otrzymałam również kilometrówkę (stawka 0,8358). Czy mogę całość kilometrówki zaliczyć w KUP?
Kiedy VAT wykazany w VAT-9M w koszty
Kiedy mam ująć w kosztach podatkowych VAT wynikający z deklaracji VAT-9M, w miesiącu za ktory jest nalezny, czy w miesiącu dokonania wpłaty do US?
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.